Marcel przeniesie się na Dworzec Lokalny? Trwają rozmowy z ZTM

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 22 grudnia 2018

Dziś pasażerowie korzystający z przystanków Marcela przed Europą II nierzadko oczekują na odjazd na chodniku przy al. Piłsudskiego
Fot. Tomasz Wrzesiński

Od 1 lutego może dojść do dużych zmian dla klientów jednego z większych przewoźników autobusowych na Podkarpaciu – firmy Marcel. Według zapowiedzi dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Anny Kowalskiej, firma, której główny przystanek w tym momencie istnieje na parkingu przy Centrum Handlowym Europa II przy al. Piłsudskiego, przeniesie się na wyremontowany, a właściwie nowo wybudowany Dworzec Lokalny przy ul. Towarnickiego (przebudowany dawny dworzec podmiejski pod wiaduktem Śląskim). Taką informację Anna Kowalska podała w niedawnym wywiadzie w katolickim Radiu „Via”.

- Prowadzimy rozmowy i prawdopodobnie od 1 lutego 2019 r. dworzec lokalny będzie obsługiwał dużego przewoźnika – firmę Marcel. Będzie to ogromna zmiana wizerunku Rzeszowa ponieważ z parkingu, który zastępował dworzec, ten duży przewoźnik przeniesie się na Dworzec Lokalny - powiedziała na antenie Radia „Via” Anna Kowalska.

Dyrektor ZTM we wspomnianym wywiadzie poinformowała także o tym, że 15 grudnia dworzec został już w pełni oddany do użytku, ale będzie on funkcjonował w pełnym wymiarze od 1 stycznia przyszłego roku.

Dworzec Marcela przed Centrum Handlowym Europa II
Fot. Tomasz Wrzesiński

Wracając do tematu przenosin Marcela na Dworzec Lokalny trzeba zaznaczyć, że w tym momencie główny przystanek dla pasażerów tego przewoźnika w Rzeszowie znajduje się na parkingu Centrum Handlowego Europa II. Codziennie z parkingu spod Europy wyjeżdża i przyjeżdża po około 400 kursów busów firmy Marcel. Taka sytuacja nie jest zbyt korzystna dla płynności ruchu przy al. Piłsudskiego, a jak wiadomo korki w Rzeszowie to od wielu lat problem i m.in. dlatego władze miasta zaproponowały przeniesienie przystanku na nowy dworzec. Właściciel firmy Marcel - Marcin Chmielarski również potwierdza, że są prowadzone rozmowy w sprawie przeniesienia na dworzec podmiejski, ale muszą zostać spełnione pewne warunki.

- Tak potwierdzam, że prowadzimy negocjacje z urzędem miasta w tej kwestii. Jesteśmy przychylni takiej inicjatywie, ale po spełnieniu naszych warunków. W grę wchodzi również przeniesienie naszego biura, które funkcjonuje w Europie II - powiedział nam właściciel Marcela.

Największą obawą Marcina Chmielarskiego, co do przeniesienia przystanku na Dworzec Lokalny, jest to, czy wystarczy tam miejsca na dosyć liczny tabor firmy. - Dziennie, jak można obliczyć, z przyjazdami i odjazdami, jest to około 800 kursów i jeśli faktycznie mielibyśmy się przenieść na Dworzec Lokalny, to musimy mieć gwarancję, że nie utrudni to nam obsługi naszych klientów - tłumaczy Marcin Chmielarski.

Dworzec Marcela przed Centrum Handlowym Europa II
Fot. Tomasz Wrzesiński

Warto zaznaczyć, że już od listopada autobusy Marcela z Rzeszowa do Lublina odjeżdżają właśnie z Dworca Lokalnego. Z kolei np. autobusy do Krakowa mają swój przystanek początkowy na ul. Grottgera przed dworcem PKP.

W kwestii zmiany przystanku głównego dla autobusów firmy Marcel, nie jest to pierwsza tak koncepcja. Właściciel Centrum Handlowego Europa II, gdzie obecnie stacjonuje Marcel, prezentował plany, zgodnie z którymi chciałby rozbudować budynek centrum aż do samej al. Piłsudskiego i dodatkowo zbudować podziemny dworzec dla m.in. autobusów Marcela. Właściciel firmy zna te plany i nie wyklucza również takiego rozwiązania.

- Jest to realna opcja, czyli przeniesienie się teraz na Dworzec Lokalny, ponieważ w Europie II trwałby remont, który utrudniałby nam obsługę klientów. Po ukończeniu budowy podziemnego parkingu w Europie II moglibyśmy ewentualnie tam wrócić - informuje właściciel przedsiębiorstwa.

Miasto zabiega o przeniesienie Marcela na Dworzec Lokalny, także dlatego, że najprawdopodobniej największy przewoźnik, który korzystał z dawnego dworca podmiejskiego przed jego przebudową, czyli PKS Rzeszów, już tam nie wróci. Na czas inwestycji, PKS przeniósł kursy podmiejskie na swój dworzec główny przy ul. Grottgera i tak już prawdopodobnie zostanie na stałe. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie przewoźnik stale redukuje swoje połączenia.

Dworzec Lokalny przy ul. Towarnickiego
Fot. Tomasz Wrzesiński

Przypomnijmy, że dworzec podmiejski PKS pod wiaduktem Śląskim powstał w 1976 r. i od początku to rozwiązanie uważane było za tymczasowe. Choć minęło ponad 40 lat, lepszego miejsca w centrum miasta na ten cel nadal jednak nie znaleziono. Dworzec Lokalny stał się zresztą obecnie dworcem nie tylko podmiejskim, bo są stamtąd realizowane także kursy dalekobieżne (np. firmy FlixBus). Niestety, pierwotne plany budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, czyli wielkiego centrum przesiadkowego w rejonie dworców głównych PKP i PKS, gdzie kumulowałaby się cała komunikacja autobusowa lokalna i dalekobieżna są już mało realne. Kolej realizuje swoje inwestycje, miasto planuje budowę RCK tylko w ograniczonym kształcie na pl. Dworcowym, a PKS z wielu powodów nie przystąpił do wspólnej inwestycji z miastem i PKP.

Ponieważ na Dworzec Lokalny miasto wydało ponad 20 mln zł (z 85-proc. dofinansowaniem unijnym) musi teraz zabiegać, by obiekt nie stał pusty. Na dworzec sukcesywnie przenoszone są przystanki początkowe linii komunikacji miejskiej. Jednym z pomysłów na szersze wykorzystanie odnowionego dworca jest przyjęta niedawno przez Radę Miasta uchwała nakazująca rozpoczynanie i kończenie przez przewoźników swoich kursów tylko na pętlach autobusowych, dworcach i punktach przesiadkowych. Chodzi głównie o autobusy małych prywatnych firm, które czekają na pasażerów i blokują miejskie przystanki. W zamian miasto zrezygnowało z pobierania opłat za korzystanie z dworca (za jedno zatrzymanie środka transportu na dworcu obowiązywała opłata w wysokości 1 zł). Bez zmian pozostała natomiast opłata w wysokości 5 groszy za jedno zatrzymanie środka transportu na przystanku.

Nie wiadomo jeszcze, czy miasto będzie również zabiegać o podobne jak w przypadku Marcela przenosiny dworca dla busów jaki znajduje się przy Ogrodach Bernardyńskich.

Czy negocjacje pomiędzy firmą Marcel i władzami miasta zakończą się pozytywnie i jak na ewentualną zmianę przystanku zareagują klienci tej firmy, przekonamy się zapewne już w najbliższym czasie.

Karol Woliński

Na razie w ciągu dnia ruch na Dworcu Lokalnym jest niewielki. Odjeżdżają stąd m.in. autobusy kilku linii MPK
Fot. Tomasz Wrzesiński

Dworzec Lokalny
Fot. Tomasz Wrzesiński

Na czynnym już Dworcu Lokalnym trwają ostatnie prace wykończeniowe
Fot. Tomasz Wrzesiński

Przy Dworcu Lokalnym powstał też parking Kiss&Ride, czyli pocałuj i jedź. Można tu podwieźć pasażerów z bagażem i ich pożegnać przed podróżą. Czas maksymalnego postoju to 30 minut
Fot. Tomasz Wrzesiński

Dworzec Lokalny
Fot. Tomasz Wrzesiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4