Cukrzyca - choroba XXI w. Diabetycy w Rzeszowie uczą jak można z nią żyć

KATEGORIA: ZDROWIE / 10 lutego 2019

Fot. Materiały Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Rzeszowie

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że choroba cukrzycy stała się chorobą cywilizacyjną naszych czasów. W ostatnich latach ilość osób chorych na cukrzycę gwałtownie się zwiększa, a według prognoz proces ten może się jeszcze pogłębiać. Poza czynnikami genetycznymi duży wpływ na rozwój choroby mają m.in nieodpowiednia dieta czy brak aktywności fizycznej. Rzeszowski oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków skupia osoby, które cierpią na tę chorobę i stara się pokazywać, że mimo nieuleczalności cukrzycy można z nią skutecznie walczyć, a także co robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę dolegliwość.

Andrzej Mielcarek, który od 4 lat jest szefem koła PSD nr 1 Rzeszowie, stara się aby stowarzyszenie w Rzeszowie nie było tylko stowarzyszeniem z nazwy, ale żeby jego działalność naprawdę miała istotny wpływ na uświadomienie jak największej liczby osób, czym jest choroba cukrzycy i jak można z nią walczyć.

- Staramy się dbać przede wszystkim o profilaktykę oraz uświadamianie czym jest choroba cukrzycy. Bardzo często słyszę o przypadkach gdy pacjent dowiaduje się, że jest chory na tę chorobę, ale lekarz niestety nie ma zbyt wiele czasu, aby porozmawiać z taką osobą o tym, czym w ogóle jest cukrzyca, na temat diety czy nawyków żywnieniowych. Dzieje się tak ponieważ na korytarzu czeka kolejka pacjentów, więc czas na jednego chorego jest bardzo ograniczony. Jesteśmy własnie po to, aby nie zostawiać takich osób samych z chorobą - tłumaczy nam szef rzeszowskiego oddziału stowarzyszenia diabetyków.

Andrzej Mielcarek, prezes Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Rzeszowie
Fot. Karol Woliński

Rzeszowski oddział, do którego w tym momencie należy 275 członków, w poprzednim roku obchodził swoje 30-lecie. Z tej okazji zorganizowano imprezę rocznicową w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Poza możliwością bezpłatnych badań czy skorzystania z porady dietetyka był również czas na obejrzenie legendarnej komedii pt. „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego oraz otwarcie wystawy malarskiej. Ponadto często organizowane są spotkania członków w kawiarniach czy wyjazdy do Rymanowa, gdzie oprócz wykładów na temat walki z cukrzycą członkowie stowarzyszenia mogą ze sobą porozmawiać, wymienić doświadczenia, czy po prostu się wyżalić.

- Część naszych członków to osoby samotne, które potrzebują takich spotkań by odrzucić złe myśli, zapomnieć o problemach. Po za tym staramy się pomagać doraźnie czyli np. umawiać na wizyty u lekarzy diabetologów czy udostępniać glukometr – urządzenie do mierzenia poziomu cukru we krwi w warunkach domowych – wyjaśnia Andrzej Mielcarek.

W tym roku stowarzyszenie chce jeszcze aktywniej działać na rzecz uświadamiania czym jest cukrzyca, a także na innych polach. W tym celu rzeszowski oddział diabetyków złożył wniosek do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta z prośbą o dofinansowanie dwóch inicjatyw – punktu konsultacyjnego dla chorych na cukrzycę oraz dopłatę do zajęć w jednej z rzeszowskich firm rehabilitacyjnych.

- Chcemy otworzyć punkt konsultacyjny dla diabetyków, w którym lekarze, pielęgniarki, diabetolodzy, czy dietetycy mogliby udzielać porad w kwestii leczenia czy profilaktyki. Zależy nam na tym, aby chorzy na cukrzycę mieli możliwość dłuższej rozmowy ze specjalistą. Oprócz tego chcielibyśmy podjąć współpracę z firmą rehabilitacyjną Rudek, gdzie nasi członkowie mogliby uczęszczać na specjalne ćwiczenia rehabilitacyjne - mówi Andrzej Mielcarek.

Poza tym, stowarzyszenie chce również jak co roku wysłać swoich członków na turnus rehabilitacyjno-szkoleniowy do uzdrowiska w Rymanowie.

- Chcielibyśmy również jak co roku wyjechać do Rymanowa na turnus rehabilitacyjny. Takie wyjazdy bardzo dużo dają – są tam organizowane wykłady o walce z cukrzycą i co ważne jest tam świetnie przystosowana do potrzeb cukrzyków kuchnia. Nasi członkowie jedząc tam rzeczy specjalnie dla nich przygotowane, po powrocie do domu sami starają się takie potrawy przygotowywać - tłumaczy Andrzej Mielcarek.

Wnioski na dofinansowanie tych trzech inicjatyw zostały złożone do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa i czekają na decyzję. Stowarzyszenie ma nadzieję, że zostaną pozytywnie rozpatrzone.

Wśród przyjaciół wspierających stowarzyszenie diabetyków w Rzeszowie są m.in. Centrum Medyczne Medyk, które również organizowało szkolenia w tematyce cukrzycy, czy Podkarpacki Bank Żywności, który dostarcza stowarzyszeniu żywność. Działalność rzeszowskich diabetyków wsparł również znany aktor Dariusz Gnatowski (jego najpopularniejsza rola to postać Arnolda Boczka w sitcomie „Świat Według Kiepskich”), który sam cierpi na cukrzycę i dwa lata temu w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie wystąpił ze sztuką teatralną pt. „Słodki Drań”, która opowiada o osobach walczących z cukrzycą.

Ubiegłoroczne obchody 30-lecia PSD w Rzeszowie
Fot. Materiały Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Rzeszowie

Andrzej Mielcarek, który również choruje na cukrzycę uważa, że dbanie o swój organizm poprzez odpowiednie nawyki żywieniowe, ruch oraz badania profilaktyczne, to klucz do tego aby nie zachorować na cukrzycę.

- Wiele przypadków zachorowania na cukrzycę, szczególnie w późniejszym wieku spowodowanych jest zasiedziałym trybem życia oraz nieodpowiednią dietą. Sam, gdybym 20 lat temu miał taką wiedzę i takie możliwości, to tej cukrzycy bym nie miał, bo sam potrafiłbym przeciwdziałać rozwojowi tej choroby. Dlatego ważne jest uświadamianie, że dieta, aktywność fizyczna, profilaktyczne badania lekarskie są kluczowe dla naszego zdrowia - uważa szef rzeszowskiego oddziału diabetyków w Rzeszowie.

Karol Woliński

W 2016 r. Dariusz Gnatowski wystąpił w WDK ze sztuką teatralną pt. „Słodki Drań”
Fot. Materiały Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Rzeszowie

W 2016 r. Dariusz Gnatowski wystąpił w WDK ze sztuką teatralną pt. „Słodki Drań”
Fot. Materiały Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4