Komisja Filmowa idzie jak burza. Przed nami kolejna premiera w Rzeszowie

KATEGORIA: KULTURA / 19 lutego 2019

Trailer filmu „Ułaskawienie”

Odkąd zrobiło się bardzo głośno o filmie Pawlikowskiego „Zimna Wojna”, równie głośno zrobiło się na Podkarpaciu o Podkarpackiej Komisji Filmowej, bo to właśnie ona „miała dobrą rękę” dokładając się finansowo do powstania tego docenianego nie tylko na rodzimym rynku filmowym dzieła. Od pamiętnej premiery w Rzeszowie filmu „Zimna Wojna” rzeszowianie mieli niedługo potem okazję zobaczyć film „ETER” Zanussiego, a niedawno kino familijne „Władcy przygód. Stąd do Oblivio” w reż. Tomasza Szafrańskiego. Wszystkie te produkcje zasługują na miano filmów, które warto obejrzeć.

Nie milkną jeszcze echa po wspomnianej premierze „Władcy przygód. Stąd do Oblivio”, a przed nami do obejrzenia kolejna propozycja filmowa, w której powstaniu swój udział ma Podkarpacka Komisja Filmowa. Tym razem rzeszowianie będą mogli zobaczyć film „Ułaskawienie” w reż. Jana Jakuba Kolskiego. Jego premiera odbędzie się w najbliższą środę, 20 lutego o godz. 18.00 w rzeszowskim kinie ZORZA. Już tradycją stało się to, że po każdej rzeszowskiej prapremierze filmu współfinansowanego przez PKF, odbywa się spotkanie otwarte dla mediów i publiczności z udziałem twórców. Tym razem będzie można spotkać się z reżyserem „Ułaskawienia” – Janem Jakubem Kolskim.

- Film „Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i... miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub - mówi o swoim dziele Jan Jakub Kolski.

Reżyser często odnosi się w swojej twórczości do tematów trudnych, bo dotykających naszej duchowości, egzystencji, człowieczeństwa, a czasem niełatwych wyborów życiowych z tym związanych. Jego bohaterowie często wystawiani są na próby wiary, rozterek moralnych, wyzwań życia i śmierci. Jedne z ważniejszych, a może raczej należałoby napisać – szerzej zapamiętanych filmów w jego twórczości, to choćby „Jańcio Wodnik”, w którym znakomicie zagrał Franciszek Pieczka, czy „Jasminum”, z wybitną kreacją aktorską Janusza Gajosa.

W „Ułaskawieniu” Kolski sięga po wątki autobiograficzne. Widzimy Polskę z roku 1946, a na jej tle historię babci i dziadka reżysera przeżywających stratę niemożliwą do zaakceptowania. To opowieść kameralna i pełna refleksji, ale jednocześnie wstrząsająca. Porusza przy tym tematy uniwersalne, ważne w każdych warunkach. Główni bohaterowie filmu odnajdują w sobie siłę i determinację, by razem ze zwłokami swojego syna przemierzyć pół kraju i zapewnić zmarłemu dziecku godny pochówek.

Jak Państwo widzą – i tym razem Kolski nie zafundował nam łatwego i przyjemnego kina ale obraz wart przemyśleń i głębokich przeżyć. Obraz dotykający najgłębszych pokładów naszego jestestwa i kto wie, czy takich przeżyć w kinie nie trzeba nam teraz znacznie częściej?

Materiał zrealizowano w trakcie zdjęć do filmu "Ułaskawienie" w Przemyślu.

Niestety 150 biletów, które były dostępne dla rzeszowian, w cenie 20 zł, rozeszło się jak świeże bułeczki nieomalże na samym starcie sprzedaży. Z pewnością zasmuci ten fakt niektórych z Państwa, którzy przegapili ten moment. Ucieszy to jednak Podkarpacką Komisję Filmową, że z taką uwagą śledzone są jej poczynania twórcze i z takim zapałem chcą Państwo oglądać efekty jej wyborów.

Prapremiera rzeszowska filmu „UŁASKAWIENIE” w reż. Jana Jakuba Kolskiego już 20 lutego (środa), a w całej Polsce film oficjalnie wejdzie do kin 22 lutego.

W rolach głównych zobaczymy Grażynę Błęcką-Kolską, Jana Jankowskiego oraz Michała Kaletę. Za zdjęcia odpowiadał Julian Kernbach. Scenariusz i reżyseria – Jan Jakub Kolski

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4