Nowy most w Zarzeczu ułatwi komunikację na południe od Rzeszowa

KATEGORIA: INWESTYCJE / 15 maja 2019

Nowy most na Wisłoku w Zarzeczu
Fot. Zarząd Dróg Powiatowych w Rzeszowie

To dobra informacja nie tylko dla kierowców! Już w przyszłym tygodniu zostanie oficjalnie otwarty nowy most na Wisłoku w Zarzeczu w gminie Boguchwała.
Przeprawa, która powstała w miejsce starego mostu ma duże znaczenie dla osób jadących do Rzeszowa od strony południowej drogą nr 19, które nie chcą wjeżdżać do miasta ul. Podkarpacką. Most pozwoli ominąć Boguchwałę oraz ul. Podkarpacką i dojechać do Rzeszowa przez osiedle Budziwój. Inwestycja ma też oczywiście duże znaczenie dla mieszkańców gmin Boguchwała i Lubenia.

Z powodu złego stanu technicznego starego mostu z 1964 roku w ostatnim okresie przed rozbiórką ruch na nim odbywał się wahadłowo. Na czas budowy nowej konstrukcji w ostatnich miesiącach przejazd przez Wisłok nie był oczywiście w ogóle możliwy.

Inwestycja była prowadzona w ramach rozbudowy drogi powiatowej Zarzecze – Siedliska. Wykonawca rozebrał stary most z 1964 roku i wybudował nowy wraz z dojazdami i niezbędną infrastrukturą techniczną oraz urządzeniami budowlanymi. Inwestycja objęła odcinek drogi powiatowej położonej na działkach w miejscowości Zarzecze (gmina Boguchwała) oraz miejscowości Siedliska (gmina Lubenia) wraz z mostem nad rzeką Wisłok.

Najważniejsze parametry nowego obiektu:

• podpory – masywne żelbetowe przyczółki i filary;

• przęsło o konstrukcji belkowo-płytowej (zespolonej) – ruszt z dźwigarów stalowych stężonych poprzecznicami z żelbetową płytą pomostu;

• długość całkowita – 74,90 m;

• rozpiętości przęseł mostu – 20,55+32,80+20,55 m;

• szerokość całkowita mostu – 10,58 m;

• szerokość użytkowa – 9,84 m;

• szerokość pasów ruchu – 2 x 3,0 m;

• szerokość jednostronnego chodnika dla pieszych – 2,5 m;

• bezpieczeństwo ruchu zapewniają bariery ochronne i balustrady;

• klasa obciążenia „B” - 40 ton.

Rozbudowana droga powiatowa ma dwa pasy ruchu oraz chodnik dla pieszych. Koszt inwestycji wyniósł 10,2 mln zł brutto. Inwestorem był Zarząd Powiatu Rzeszowskiego i Zarząd Dróg Powiatowych w Rzeszowie.

Głównym wykonawcą inwestycji był WOLMOST Sp. z o.o. w Rzeszowie, jego partnerami byli Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o. w Rzeszowie i Mostostal Kielce S.A. w Kielcach.

Nowy most w Zarzeczu otworzy 23 maja br. (czwartek) o godz. 12 starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

Red.

Nowy most na Wisłoku w Zarzeczu
Fot. Zarząd Dróg Powiatowych w Rzeszowie

A tak wyglądał stary most w Zarzeczu
Fot. boguchwala.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4