Izba Pamięci Komunikacji Miejskiej – tu ocalono część historii Rzeszowa

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 23 czerwca 2019

Otwarta niedawno Izba Pamięci Komunikacji Miejskiej w Rzeszowie, to zwieńczenie prawie rocznych prac i starań członków Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji. To projekt, który wpisuje się w coraz popularniejsze inicjatywy mające na celu kultywowanie lokalnej historii. A historia zorganizowanej publicznej komunikacji miejskiej w Rzeszowie, która w ubiegłym roku obchodziła swoje 70-lecie, niewątpliwie na takie kultywowanie zasługuje. To przecież także ważna część historii miasta Rzeszowa.

Izba powstała w obiektach wykorzystywanych przez Muzeum Techniki i Militariów przy ul. Miłocińskiej 75, a uroczyście otwarta została w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów, w sobotę 18 maja.

W dniu otwarcia, jak szacują organizatorzy, przez Izbę przewinęło się ok. 2,5 tys. osób. Wśród nich znaleźli się oczywiście byli i obecni pracownicy rzeszowskiego MPK oraz ZTM. Nie brakowało również pasjonatów historii Rzeszowa i komunikacji miejskiej. Byli też „zwykli” mieszkańcy miasta, w tym liczne rodziny z dziećmi. Dla młodego pokolenia był to często pierwszy kontakt z przedmiotami, które kiedyś były codziennością w komunikacji miejskiej, takimi jak np. stare kasowniki, bilety, tablice kierunkowe czy inne elementy wyposażenia autobusów. Dla starszych to z kolei dobra okazja do wspomnień, a nawet sentymentalnych wzruszeń.

Tylu eksponatów nie udałoby się jednak zgromadzić, gdyby nie pomoc rzeszowskiego MPK, a także prywatnych darczyńców, w tym Piotra Gila, autora wydanej na 60-lecie rzeszowskiej komunikacji miejskiej książki o jej historii i zarazem byłego kierowcy MPK. Wśród elementów autobusów przekazanych przez miejskiego przewoźnika znajdują się siedzenia, kierownica, fragmenty nadwozia, a przede wszystkim kompletna kabina autobusu Jelcz 120MM/2 o numerze taborowym 651. To ona też w dniu otwarcia cieszyła się największą popularnością wśród najmłodszych, którzy ustawiali się w kolejkach, by móc zasiąść za kierownicą autobusu i przez chwilę poczuć się jak prawdziwy kierowca.

- Przekazane przedmioty znacząco podniosły wymiar historyczny tego miejsca - mówił w czasie otwarcia Dominik Bąk, prezes PSMK.

Zwiedzający mogli dotrzeć do izby zabytkowym, doskonale odrestaurowanym Jelczem PR110U nr 442 z 1982 r. z rzeszowskiego MPK. Takie autobusy tworzyły trzon taboru rzeszowskiej komunikacji w latach 80. i 90., a liniowo obsługiwały trasy także w latach 2000. Dziś, zachowany egzemplarz jest jeżdżącym świadectwem historii i wzbudza zainteresowanie gdziekolwiek się pojawia.

Starania i prace członków PSMK zostały docenione również przez władze miasta. W uroczystym otwarciu udział wziął wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie Tomasz Wesołowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o. o. Marek Filip oraz dyrektor techniczny MPK Mariusz Binduga.

Ekspozycja jaka została przygotowana na otwarcie izby, będzie ulegała stopniowym zmianom. Eksponatów zgromadzonych przez PSMK, w tym przede wszystkim zdjęć, jest więcej niż na ich jednorazowe pokazanie pozwalają obecne warunki lokalowe izby. Zgłaszają się też kolejni darczyńcy, więc przedmiotów będzie przybywać. Tą drogą Stowarzyszenie apeluje do wszystkich, którzy posiadają pamiątki związane z komunikacją miejską w Rzeszowie, a także z transportem publicznym, a mogą je przekazać na rzecz zbiorów izby o kontakt. Telefon i mail są dostępne na stronie PSMK:

psmk.rzeszow.pl/kontakt

Zgodnie z założeniami Izba Pamięci Komunikacji Miejskiej ma być dostępna do zwiedzania w niedzielne popołudnia. Kiedy w najbliższym czasie będzie można zwiedzać Izbę? Członkowie PSMK proszą zainteresowanych o śledzenie fanpage’a Stowarzyszenia na Facebooku.

Krzysztof Kuchta

Fotorelacja: Krzysztof Kuchta, Kamil Rejman, Jakub Ratajczak

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4