TESCO w Rzeszowie do zamknięcia. Pracę może stracić około 100 osób

KATEGORIA: GOSPODARKA / 2 sierpnia 2019

Fot. Paweł Bialic

Już niedługo mieszkańcy Rzeszowa będąc w pobliżu al. Powstańców Warszawy nie będą mieli możliwości zrobienia zakupów w hipermarkecie TESCO. W ciągu najbliższych trzech miesięcy sklep ma zostać zamknięty.

Jeszcze w lutym tego roku informowaliśmy o pogłoskach dotyczących zamknięcia hipermarketu TESCO znajdującego się przy al. Powstańców Warszawy, jednak jak zapewniało nas biuro prasowe tej firmy, rzeszowską placówkę sieci miało to ominąć. Jednak obecnie sytuacja całkowicie się zmieniła. Jak poinformowało NSZZ Solidarność Tesco Polska, pracodawca przekazał informację, że wśród 10 kolejnych sklepów brytyjskiej firmy, które przeznaczono do zamknięcia, znajduje się również oddział w Rzeszowie, który zatrudnia około 100 osób.

- Kilka dni temu otrzymaliśmy taką informację telefonicznie, natomiast 1 sierpnia już oficjalnie kierownictwo poinformowało nas o zamknięciu 8 dużych hipermarketów, w tym również tego w Rzeszowie oraz dwóch mniejszych sklepów. - mówi nam Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Tesco Polska.

Oprócz rzeszowskiego sklepu, do likwidacji przeznaczono również hipermarkety w Warszawie, Bydgoszczy, Tychach, Gdyni, Sosnowcu i Żarach. Jak dowiedzieliśmy się od Elżbiety Jakubowskiej, o 22 sierpnia potrwają konsultacje dotyczące zwolnień grupowych, a następnie rozpocznie się proces samych zwolnień grupowych, który ma potrwać do 30 października.

Na razie nie wiadomo, kiedy sklep w Rzeszowie zostanie ostatecznie zamknięty choć słyszy się, że może to się stać pod koniec października. - Dużo zależy od tego jak potoczą się konsultacje w sprawie zwolnień grupowych - mówi nam Elżbieta Jakubowska.

W tej chwili nie jest wiadome co stanie się z budynkiem po hipermarkecie po tym, jak TESCO zakończy w nim swoją działalność. Zgodnie z informacjami podawanymi przez firmę, ma on zostać sprzedany.

Przypominamy, że wspomniany hipermarket powstał w 2001 roku, a 6 lat później został rozbudowany o pasaż handlowy. Przez pewien czas sklep funkcjonował 24 godziny na dobę. Obecnie godziny pracy placówki są skrócone, sklep pracuje od godz. 6.00 do 23.00.

Zamknięcie TESCO w Rzeszowie oraz sklepów w pozostałych miastach, to oczywiście pokłosie problemów finansowych brytyjskiej sieci. Jeszcze w 2015 roku firma miała w Polsce 450 sklepów, a w tym roku ich ilość spadła poniżej 400. Sieć w związku z niezadowalającymi wynikami finansowymi sklepów w całej Polsce, postawiła na zmianę swojego profilu i przebudowę istniejących sklepów w mniejsze placówki, tak aby trafić w gusta współczesnego klienta.

W ostatnich dniach praktycznie we wszystkich sklepach w Polsce, gdzie TESCO ma swoje lokalizacje, można zauważyć zwiększony ruch klientów. Oczywiście tłumnie odwiedzane są te placówki, o których wiadomo, że zostaną w najbliższym czasie zlikwidowane. Tak też dzieje się w Rzeszowie. W związku z likwidacją sklepu poinformowano o wyprzedażach towarów, co skłoniło do zakupów w rzeszowskim TESCO nawet tych, którzy już od dłuższego czasu nie korzystali z usług tej sieci. Promocje na różne produkty sięgają nawet 50 procentowych obniżek. Dlatego po wejściu do TESCO można odnieść wrażenie jakby przez budynek przeszła jakaś trąba powietrzna. Taki widok jednak nie zraża klientów, którzy przyjeżdżają tu po to, by na koniec skorzystać z dużych promocji i po atrakcyjnej cenie kupić towar, za który w innym miejscu musieliby zapłacić znacznie więcej.

Likwidacja hipermarketu TESCO dla wielu rzeszowian oznacza jakby koniec pewnej epoki, był to bowiem jeden z pierwszych wielkopowierzchniowych sklepów, który przyczynił się do zmiany handlowego oblicza Rzeszowa.

Wokul

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4