Rozpoczęto przebudowę stacji Rzeszów Główny. Koszt: ponad 200 mln zł

KATEGORIA: INWESTYCJE / 10 sierpnia 2018

Prace modernizacyjne rozpoczęły się od rozbiórki torów i rozjazdów
Fot. PKP PLK SA

Rozpoczęła się modernizacja stacji Rzeszów Główny. Pochłonie ponad 200 mln zł.

Pisaliśmy już o tym TUTAJ.

To inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., która nie obejmuje samego budynku dworca. Ten będzie przebudowywany przez PKP S.A. w ramach oddzielnej inwestycji.

W ramach prac, które potrwają trzy lata pasażerowie zyskają większy komfort podróży z peronów wyposażonych w windy i schody ruchome. Będzie dodatkowy przystanek Rzeszów Zachodni.

- Na początku sierpnia rozpoczęła się rozbiórka torów i rozjazdów. Zdemontowana została sieć trakcyjna nad torami w Rzeszowie Zachodnim. W pierwszej fazie inwestycji przebudowane będą m.in. 3 wiadukty przy alei Wyzwolenia. Jeszcze w sierpniu demontaż starej konstrukcji obiektów rozpocznie 500-tonowy dźwig. Później, w kolejnych fazach, nastąpi montaż nowych konstrukcji – wyjaśnia Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

W połowie sierpnia wykonawca przystąpi też do prac torowych w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Marii Konopnickiej. Przebudowa ulicy i montaż nowych urządzeń zwiększy poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniu torów z drogą.

Jeden z dwóch peronów nowego przystanku Rzeszów Zachodni ma być gotowy do końca 2018 r. Drugi będzie oddany w maju 2019 r.

Później prace modernizacyjne przeniosą się w rejon samej stacji Rzeszów Główny i potrwają do marca 2020 r. Stacja Rzeszów Główny zyska trzy odnowione, wyższe perony, dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dostęp na perony ułatwią nowe windy i ruchome schody. Powstanie nowe przejście pod torami. Tunel ten zastąpi obecną kładkę.

Charakterystyczna kładka ma zostać zdemontowana. Jedna jej część powróci w historyczne miejsce łącząc ulice Grottgera i Grunwaldzką z ul. Sienkiewicza. Druga ma zostać przeniesiona w inne miejsce miasta zgodnie z ustaleniami z konserwatorem zabytków.

Stacja Rzeszów Główny doczeka się trzech odnowionych, wyższych peronów. Pojawią się windy i ruchome schody oraz nowy tunel pod torami do ul. Kochanowskiego. Zastąpi on dotychczasową kładkę
Fot. PKP PLK SA

Na końcu, w ramach trzeciego etapu inwestycji przebudowany i poszerzony będzie wiadukt przy ul. Batorego, co wreszcie ułatwi komunikację drogową w tym rejonie. Za prace związane z przebudową całego okolicznego układu drogowego odpowiedzialne będą władze miasta.

Prace nie wpłyną na ciągłość ruchu pociągów. Dla poszczególnych faz inwestycji będą dostosowywane zmiany w komunikacji kolejowej a także drogowej.

Zakończenie prac przewidziano na kwiecień 2021 roku.

W najbliższych dniach rozpocznie się przebudowa trzech wiaduktów nad aleją Wyzwolenia
Fot. PKP PLK SA

Zmiany w organizacji ruchu

Przebudowa wiaduktów, która rozpocznie się w najbliższych dniach to spore przedsięwzięcie logistyczne.

- Remont będzie obejmował przebudowę trzech mostów kolejowych nad aleją Wyzwolenia. Najpierw rozbierzemy całą konstrukcję, a następnie rozpoczniemy odbudowę nowych mostów z nowymi konstrukcjami, przyczółkami, powstanie również winda oraz schody prowadzące na peron - wyjaśnia Jarosław Szweda, kierownik robót mostowych w firmie Intop Warszawa, wykonawcy prac.

W związku z demontażem konstrukcji nad aleją Wyzwolenia, od poniedziałku, 13 sierpnia w godzinach nocnych tj. od godz. 23.00 do godz. 4.00 wyłączony będzie z ruchu odcinek drogi od ul. Przy Torze do ronda Koby, wzdłuż al. Wyzwolenia.

Kierowcy, jadący z kierunku Warszawy i Lublina w stronę Krakowa, zostaną skierowani, przez rondo Jana Pawła II, na ul. Marszałkowską i na ul. Krakowską (na skrzyżowaniu z al. Piłsudskiego). Podobnie zaplanowano ruch w stronę Kraków – Lublin/Warszawa.

Od poniedziałku, 20 sierpnia wprowadzone będą zmiany, związane z rozbiórkami i budową przyczółków mostowych. Przewidziane jest całkowite wygrodzenie zewnętrznych pasów jezdni oraz części pieszej i rowerowej po obydwu stronach al. Wyzwolenia. Tymczasowe przejście będzie zapewnione na jednym z pasów ruchu.

Z kolei od wtorku, 14 sierpnia nastąpią zmiany w komunikacji przy ul. Konopnickiej. Będą tam wykonywane prace torowe w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego. Skrzyżowanie to będzie dostępne tylko dla pieszych, w godzinach od 6.00 do 19.00. Natomiast kierowcy samochodów będą musieli skorzystać z objazdów.

Tomasz Wrzesiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4