W nocy zmieniamy czas i śpimy godzinę dłużej! Jak długo jeszcze?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 26 października 2019

Fot. Pixabay.com

W nocy z soboty (26 października) na niedzielę (27 października) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Wówczas przestawimy zegary z godziny 3.00 na 2.00 i będziemy spać godzinę dłużej. Tę zmianę na swoich zegarach i zegarkach możemy zrobić oczywiście przed położeniem się do łóżka, albo dopiero w niedzielę rano. Czas zimowy będzie obowiązywał do ostatniej niedzieli marca 2020 r.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Jednak już niedługo mamy pożegnać się ze zmianą czasu. Kiedy? Zgodnie z przyjętym przez Parlament Europejski projektem dyrektywy, zmiany czasu na terenie państw członkowskich UE mają ustać w 2021 r.

Do kwietnia 2020 roku kraje członkowskie powinny podjąć decyzję, który czas - letni czy zimowy - będzie u nich obowiązywał.

Państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Natomiast kraje, które zdecydują o utrzymaniu swojego standardowego (zimowego) czasu, będą mogły zmienić czas w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Zgodnie z przyjętym projektem, jeśli Komisja Europejska uzna, że przewidywane ustalenia czasowe mogłyby znacząco i trwale utrudnić prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku, będzie mogła przedłożyć wniosek o przesunięcie terminu stosowania dyrektywy o maksymalnie 12 miesięcy.

Jednak, jak informuje Główny Urząd Miar, zmiany czasu w dalszych terminach (po 2021 r.) stoją pod znakiem zapytania. Nie ma aktualnie wśród państw członkowskich UE jednoznacznego stanowiska, ani co do rezygnacji ze zmian czasu, ani co do wyboru opcji czasu, ani co do zmiany czy wyboru konkretnej strefy czasowej lub grupy stref czasowych i żadna ostateczna decyzja w tym zakresie jeszcze nie zapadła.

Gdy zostaniemy przy czasie letnim (a na to zanosi się w Polsce), rano dłużej będzie ciemno, a wieczorem o godzinę dłużej będzie jasno. Warto jednak przypomnieć, że naturalnym czasem jest czas zimowy.

O szczegółach dotyczących aktualnego stanu dyskusji o zaprzestaniu zmian czasu i konsekwencjach pozostawienie czasu zimowego albo letniego przez cały rok Główny Urząd Miar informuje TUTAJ.

Pierwszej w Europie zmiany czasu dokonali Niemcy. Swoje zegarki przestawili w 1916 roku. Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają także Islandia i Białoruś. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie stosowano ją w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

Zdaniem ekspertów korzyści, które przesądziły o wprowadzeniu rozróżnienia na czas zimowy i letni, dzisiaj już nie obowiązują. Szacuje się, że dzięki temu oszczędza się od 1 do 4 proc. energii. Zdaniem zwolenników tego rozwiązania, sprzyja ono poprawie bezpieczeństwa.

Przeciwnicy manipulowania czasem podnoszą tymczasem argumenty związane z naszym samopoczuciem. Zakłócenie rytmu dobowego ma istotne konsekwencje dla organizmu. Z badań wynika na przykład, że w ciągu pierwszych siedmiu dni liczba problemów z układem krążenia wzrasta o 5 proc.

Zmiana czasu rodzi także problemy w logistyce i transporcie.

Zmiana czasu – zmiana rozkładów linii nocnych N1 i N2

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie informuje, że w związku ze zmianą czasu letniego na zimowy, w nocy z 26 na 27 października 2019 r. nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów linii „N1” i „N2”:

Linia „N1” – przyjazd przystanek Dworzec Główny PKP 04 o godz. 2.55 czasu letniego zakończy kurs, odjazd przystanek Dworzec Główny PKP 04 o godz. 2.00 czasu zimowego w kierunku Łukasiewicza.

Linia „N2” – przyjazd przystanek Dworzec Główny PKP 04 o godz. 2.55 czasu letniego zakończy kurs, odjazd przystanek Dworzec Główny PKP 04 o godz. 2.00 czasu zimowego w kierunku Bł. Karoliny.

Z kolei 27 października (niedziela) pomiędzy godzinami: 02.00 a 06.00 nie będzie możliwy zakup biletów w sklepie internetowym ebilet.erzeszow.pl oraz w aplikacji mobilnej zbiletem.pl ze względu na zaplanowaną przerwę modernizacyjną systemu transakcyjnego.

ZTM przeprasza za wszelkie ewentualne niedogodności z tym związane.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4