Od 20 kwietnia łagodzenie obostrzeń. Etap 1: lasy, handel, rolnicy i kościoły

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 16 kwietnia 2020

Fot. Krystian Maj/KPRM

– Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń – powiedział w trakcie czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił założenia stopniowego znoszenia zakazów związanych z epidemią koronawirusa. – Przechodzimy dziś do kontrofensywy. Jestem przekonany, że mamy dziś odpowiednie do tego narzędzia - zaznaczył Morawiecki.

Według premiera jest bardzo głęboki sens tego, co robi rząd. - Kupujemy sobie czas. Wiele osób może dzięki temu ocalić swoje życie, wystarczy porównać naszą sytuację z tą znaną z innych państw – mówił Morawiecki. – W dużym stopniu udało nam się zapanować nad niekontrolowanymi wzrostami zakażeń i zgonów, takimi jak w krajach zachodnich.

Poniżej zapis wideo z czwartkowej konferencji.

Jak stwierdził Mateusz Morawiecki, sytuacja wymaga „ostrożnych kroków do przodu, po to, by zbudować nową rzeczywistość gospodarczą”. Premier mówił też o zasadzie „Trzech I”, na które składają się: Izolacja, Identyfikacja, Informatyzacja.

Izolacja to np. konieczność noszenia maseczek, zachowywania dystansu. – Identyfikacja – będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty – wyjaśniał premier. Jak dodał szef rządu wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach. – Dzięki temu będziemy mogli coraz więcej wiedzieć kto mógł potencjalnie być zakażony – powiedział.

Z kolei informatyzacja to założenie, że jak najwięcej pracy musi być wykonywane zdalnie – potrzeba jak najwięcej pracy, która nie wymaga bezpośredniego kontaktu.

Podstawami nowej normalności mają być zasady: 2 metry odstępu w przestrzeni publicznej, zakrywanie nosa i ust, zasady sanitarne w miejscach gromadzenia się ludzi, kwarantanna i izolacja, zdalna praca i edukacja.

– Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń – stwierdził Morawiecki.

Po pierwsze, będzie to otwarcie lasów i parków, przy czym jak mówił premier nie należy tego traktować jako zaproszenia do rekreacji. Po drugie, złagodzone przepisy w handlu. W sklepach do 100 mkw. możliwość obsługi do 4 klientów na jedną kasę. Z kolei w sklepach większych – osoba na 15 mkw. Podobnie w kościołach – również w nich będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 mkw. Jednocześnie wszelkie środki dezynfekcji będą utrzymane. Jak dodał premier, z obowiązku noszenia maseczek ochronnych zwolnieni są rolnicy.

W pierwszym etapie znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem, od 20 kwietnia:

- wstęp do lasów, parków będzie dozwolony,

- korzystanie z placów zabaw będzie nadal zabronione.

Wprowadzone będą nowe zasady w handlu i usługach:

- w sklepach do 100 mkw. - 4 osoby na stanowisko kasowe,

- w sklepach powyżej 100 mkw. - 1 osoba na powierzchni 15 mkw.

Nowy limit osób w miejscach kultu religijnego: 1 osoba na 15 mkw. powierzchni.

Z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia.

Fot. KPRM

Fot. KPRM

Fot. KPRM

Fot. KPRM

Fot. KPRM

- Pewne poluzowania, które będą obowiązywać od poniedziałku - możliwość pójścia do lasu czy parku dają nam pewien oddech, ale używajmy ich z rozsądkiem. To nie zachęta do przebywania na tych przestrzeniach. Powinniśmy się maksymalnie izolować - zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– W pewnych interwałach czasowych chcemy przedstawiać dziś kolejne etapy, w których będziemy prezentować luzowanie obostrzeń - mówił premier. - Te reguły nie mogą być zapisane w kamieniu – mówił Morawiecki, dodając, że trzeba podchodzić do sprawy elastycznie, w zależności od sytuacji.

– Teraz będziemy w kolejnych etapach otwierać rzemiosło, następnie handel, choć już i dzisiaj przecież w tym, co powiedziałem jest złagodzenie przepisów dotyczących handlu, a na końcu usługi. Na samym końcu usługi typu salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji – tam, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem i ta możliwość transmisji jest bardzo wysoka – powiedział szef rządu.

– Dziś pokazujemy drogę oznaczającą, że utrzymujemy dyscyplinę społeczną. Mamy nadzieję na powrót do w miarę normalnego życia. Na pewno obostrzenia takie jak zakaz większych zgromadzeń, koncertów, będą obowiązywały dalej – stwierdził Morawiecki.

Szef rządu zastrzegł, że jeśli ilość zachorowań nie będzie się zmniejszać „będzie trzeba poczekać dłużej na kolejne etapy łagodzenia” obostrzeń. Ocenił, że patrząc na Hiszpanię, Włochy czy Francję sytuacja w Polsce jest „lepsza w odniesieniu do całego społeczeństwa”.

Premier zaznaczył też, że przy etapowym zmniejszaniu obostrzeń, jednocześnie konieczne jest utrzymanie dyscypliny społecznej. – Ta nadzieja to powrót do w miarę normalnego funkcjonowania w gospodarce i społeczeństwie – ocenił szef rządu.

Premier dodał, że łagodzenie obostrzeń będzie wprowadzane tylko w dziedzinach, w których nie występuje prawdopodobieństwo gwałtownego przyrostu zakażonych koronawirusem.

Fot. KPRM

Fot. KPRM

Fot. KPRM

Fot. KPRM

Fot. KPRM

Jak mówił premier, widać wyraźnie, że polskie społeczeństwo w ogromnej większość właściwie reaguje na obostrzenia.

Zapytany o to, kiedy rząd przewiduje zakaz organizowania imprez masowych, stwierdził, że są one zakazane do odwołania. Ich przywrócenia nie przewiduje się nawet na ostatnim etapie luzowania obostrzeń.

Premier dodał też, że granice Polski pozostaną zamknięte. Zostały one tymczasowo zamknięte 15 w marca w związku z epidemią koronawirusa. Szef rządu powiedział, że będzie tak co najmniej do 3 maja.

Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta na podstawie:

- analizy przyrostu zachorowań,

- wydajności służby zdrowia,

- realizacji wytycznych sanitarnych.

- Przez najbliższy czas musimy nauczyć się żyć z podstawowymi zasadami epidemii. Ten plan nie ma konkretnych dat. Nasi sąsiedzi podawali różne daty. My ich świadomie nie podajemy, bo jest to zależne od liczby zachorowań - stwierdził minister Łukasz Szumowski. - Medycyna jest związana z finansami na całym świecie. Dlatego w perspektywie roku czy półtora nie możemy pozwolić sobie na całkowitą izolację w tak długim czasie. Musimy wprowadzić zasady konkretnego funkcjonowania.

– Zasłanianie twarzy w miejscach publicznych, dezynfekowanie powierzchni i rąk, zachowywanie dystansu, ochrona osób starszych i wszędzie gdzie to możliwe praca zdalna – to nowe zasady, z którymi musimy nauczyć się żyć – zapowiedział Szumowski.

Fot. Krystian Maj/KPRM

- Od tego na ile będziemy zachowywali ten dystans i reguły sanitarne zależy, czy będziemy mogli przejść do kolejnego etapu. Byłoby nieuczciwe mówienie państwu, że z konkretną datą pozwolimy na konkretny typ działalności - powiedział minister.

Minister zdrowia został zapytany przez jednego z dziennikarzy o to, kiedy zostanie zniesiony nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. – Jak będzie szczepionka – odpowiedział krótko szef resortu zdrowia.

Red.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4