Jak Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa pracuje w czasie pandemii?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 25 kwietnia 2020

Fot. KAS

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa już ponad 580 tysięcy rozliczeń PIT wpłynęło do urzędów skarbowych województwa podkarpackiego. Do urzędów skarbowych wpłynęło też ponad 1300 wniosków o ulgi w spłacie, z czego ponad 850 to wnioski powołujące w uzasadnieniu pandemię koronawirusa. Dodatkowo urzędy skarbowe wydały podatnikom blisko 16 tys. różnego rodzaju zaświadczeń. Działania KAS w czasie pandemii to także tysiące obsłużonych zgłoszeń celnych i odprawionych towarów. Przedstawiciele podkarpackiej KAS zaznaczają, że wspiera ona także działania wzmacniające bezpieczeństwo sanitarne kraju.

Kontakt podatników z urzędami skarbowymi – elektroniczny

- Od 13 marca ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa swoje zadania wykonujemy z zastosowaniem dodatkowych środków ostrożności. Dostęp do urzędów skarbowych został ograniczony, dlatego zachęciliśmy naszych klientów do kontaktu elektronicznego i telefonicznego. W każdym urzędzie skarbowym udostępnione zostały także skrzynki podawcze dające możliwość złożenia zeznań rocznych, a także różnego rodzaju deklaracji, pism i innych dokumentów w formie papierowej (tą drogą do urzędów wpływa codziennie ok. 1600 dokumentów) - wyjaśnia mł. aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

KAS zaznacza, że podatnicy z Podkarpacia dostosowali się do tej wyjątkowej sytuacji i zdecydowana większość spraw prowadzona jest w formie elektronicznej. Blisko 90 proc. złożonych do tej pory rozliczeń PIT, zostało przesłanych z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT lub aplikacji e- Deklaracje.

- W sumie do naszych urzędów, zarówno elektronicznie jak i papierowo wpłynęło ponad 580 tysięcy rozliczeń rocznych PIT - informuje Chabowska. - Dokładamy wszelkich starań, aby nasi podatnicy jak najszybciej otrzymali nadpłacony podatek. Podatnicy chętnie korzystają także z różnego rodzaju ulg i odliczeń, wykazując do tej pory łącznie 270 mln złotych z tytułu ulgi prorodzinnej 170 mln złotych z tytułu ulgi rehabilitacyjnej czy 8,7 mln złotych z tytułu ulgi internetowej.

Urzędy skarbowe w woj. podkarpackim odnotowały także wzmożony wpływ wniosków o ulgi w spłacie. Na 1337 złożonych wniosków, 854 uzasadnionych zostało pandemią koronawirusa. Jak deklaruje KAS, jest to teraz jedno z ważniejszych zadań urzędów, ukierunkowanych na pomoc podatnikom.

- Na wniosek podatników, nasze urzędy wydały także w ostatnim czasie blisko 16 tysięcy różnego rodzaju zaświadczeń m.in. o niezaleganiu czy stanie zaległości - dodaje mł. asp. Edyta Chabowska. - Dużym zainteresowaniem naszych klientów cieszy się także wsparcie telefoniczne w zakresie rozliczeń PIT, oferowane zarówno przez Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie jak i poszczególne urzędy skarbowe. Dziennie to tysiące połączeń telefonicznych, w ramach których eksperci Krajowej Administracji Skarbowej pomagają w rozliczeniach podatkowych.

Fot. KAS

Obsługa ruchu granicznego

Na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej każdego dnia kontrolują i odprawiają setki pojazdów ciężarowych. Od połowy marca do chwili obecnej funkcjonariusze KAS odprawili tam ponad 25 tysięcy samochodów ciężarowych, z czego blisko 11 tysięcy na kierunku wjazd do Polski, a 14 tysięcy na kierunku wywozowym. Obsługa ruchu granicznego w Korczowej to także blisko 9 tysięcy odprawionych samochodów osobowych.

Odprawy odbywają się także w oddziałach wewnętrznych. Na płynność systemu odpraw na granicy pracują także funkcjonariusze w Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO) zlokalizowanego przy Oddziale Celnym w Rzeszowie.

- Od połowy marca do chwili obecnej obsłużyliśmy łącznie blisko 34 tysiące zgłoszeń, z czego 14,5 tysięcy zgłoszeń importowych, 9,5 tysiąca zgłoszeń eksportowych oraz prawie 10 tys. zgłoszeń tranzytowych - wylicza Chabowska.

Na bieżąco poddawane kontroli są także pociągi towarowe na przejściu granicznym Przemyśl- Mościska. Od połowy marca br. Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego Kolejowego Przemyśl-Medyka odprawili tam 150 pociągów towarowych (5,5 tysiąca wagonów), przewożących najczęściej blachę, rudę żelaza, żużel oraz płytki ceramiczne.

Fot. KAS

KAS wspiera bezpieczeństwo sanitarne kraju

KAS na Podkarpaciu aktywnie włączyła się także w działania mające na celu minimalizowanie skutków pandemii. - Na potrzeby dezynfekcji przekazaliśmy ponad 1,4 tys. litrów alkoholu. To towar, który został zatrzymany podczas działań kontrolnych i był przeznaczony do zniszczenia. Dzięki działaniom podjętym przez Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie i Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu, alkohol został przekazany na rzecz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rzeszowie, która zajęła się jego dalszą dystrybucją do potrzebujących jednostek - informuje rzecznik IAS w Rzeszowie.

Funkcjonariusze podkarpackiej KAS zaangażowani są także w działania wzmacniające bezpieczeństwo sanitarne kraju poprzez sprawny nadzór nad produkcją płynu do dezynfekcji rąk w Jedliczu. Z uwagi na to, że głównym składnikiem płynu jest alkohol etylowy (w tym przypadku zwolniony z podatku akcyzowego), produkcja ta objęta jest stałą kontrolą Krajowej Administracji Skarbowej. Zadaniem zajmują się funkcjonariusze krośnieńskiej Delegatury Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.

W trakcie działań wzmacniających bezpieczeństwo sanitarne kraju, funkcjonariusze podkarpackiej KAS wspierają też działania podczas kontroli sanitarnych w Barwinku.

Red.

Fot. KAS

Fot. KAS

Fot. KAS

Fot. KAS

Fot. KAS

Fot. KAS

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4