9. Narodowe Czytanie online. W tym roku przeczytamy „Balladynę”

KATEGORIA: KULTURA / 4 września 2020

Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Kiedy ostatni raz przeczytałeś książkę z kanonu polskiej literatury? Akcja Narodowe Czytanie ma na celu zachęcić Polaków do sięgnięcia po tradycyjne lektury i pomóc na nowo odkryć i zinterpretować ich treści oraz docenić bogactwo językowe. Akcja cieszy się popularnością już od 2012 r. Bieżąca, dziewiąta już edycja odbędzie pod nazwą „Urodziny Słowackiego”, ponieważ na początek września przypadają 211. urodziny tego Wieszcza Narodowego.

Tegoroczne Narodowe Czytanie organizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie odbędzie się w sobotę 5 września w wersji online. W tym dniu odbędzie się czytanie fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego przez zaproszonych gości. Oprócz głośnego czytania odbędzie się także inscenizacja wybranego fragmentu „Balladyny” przez historyczną grupę rekonstrukcyjną ZBiR, gra mobilna „Zaginiona Korona”, premiera klipu muzycznego „Ballada polska” Pawła Steczkowskiego oraz cykl atrakcji online, czyli tutoriale i quizy, m. in. „Zamki i legendy polskie”, „Korona Popiela”.

Wydarzenie 9. Narodowe Czytanie w Rzeszowie: „Urodziny Słowackiego” będzie dostępne na stronach:

www.erzeszow.pl

www.wimbp.rzeszow.pl

facebook.com/WiMBPwRzeszowie

Dodatkowo przeprowadzona zostanie akcja #RzeszówCzytaBalladynę promująca głośne czytanie wśród Rzeszowian. Chętnych zapraszamy do włączenia się w akcję poprzez nagranie krótkiego filmiku z własną interpretacją fragmentu „Balladyny” Juliusza Słowackiego, umieszczenie na swoim profilu FB i oznaczenie #RzeszówCzytaBalladynę. WiMBP w Rzeszowie będzie udostępniać je na swoim bibliotecznym fanpage’u.

PBW będzie „bezpiecznie” czytać przed Urzędem Marszałkowskim

Z kolei Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie zaprasza 5 września 2020 na „bezpieczne” czytanie przed Urzędem Marszałkowskim przy al. Łukasza Cieplińskiego 4.

- W programie przewidzieliśmy projekcję filmu, w którym zadaną lekturę czytają znamienici goście. Żywe czytanie rozpoczynamy o godzinie 12.12 - zapowiada Beata Bałchan, kierownik Wydziału Udostępniania Zbiorów PBW w Rzeszowie.

***

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Kam.

Fot. WiMBP

Fot. PBW

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4