Ratusz naciska w sprawie Galerii Rzeszów. Czy 5 radnych zmieni poglądy?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 24 września 2020

Koncepcja zabudowy podcieni Galerii Rzeszów z 2017 r. Proj. arch. Wacław Matłok

Prezydent Rzeszowa ewidentnie nie chce zrezygnować z pomysłu umożliwienia właścicielowi Galerii Rzeszów zabudowania podcieni znajdujących się w południowo-wschodniej części tego obiektu. W zeszłym miesiącu Rada Miasta Rzeszowa odrzuciła w całości projekt zmiany planu miejscowego dla Galerii Rzeszów przygotowany przez prezydenta miasta. Tym samym rada przyznała rację negatywnej opinii MKUA do zmiany planu, jak również negatywnym opiniom kilkuset mieszkańców, którzy zgodnie z procedurą złożyli pisemne uwagi do zmiany planu.

Wydawało się, że to jasny i czytelny sygnał dla prezydenta Tadeusza Ferenca, że z tego pomysłu należy zrezygnować. Nic bardziej mylnego, dokładnie taki sam projekt uchwały dotyczący uchwalenia zmiany planu, który umożliwia zabudowę podcieni, znalazł się w planie najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa, która odbędzie się we wtorek 29 września.

Na poprzedniej sesji rady miasta w sierpniu, „za” uchwaleniem zmiany planu zagłosowało tylko 8 radnych z pro-prezydenckiego Rozwoju Rzeszowa oraz 1 radna Platformy Obywatelskiej Jolanta Kaźmierczak, która zgłosiła po głosowaniu, że chciała zagłosować „przeciw” jednak system błędnie policzył jej głos jako „za". „Przeciw” zagłosował liczący 9 radnych klub PiS, pozostałych 3 radnych PO oraz nawet 3 radnych Rozwoju Rzeszowa (Mirosław Kwaśniak, Krystyna Stachowska i Daniel Kunysz). Do tego 2 kolejnych radnych Rozwoju Rzeszowa (Danuta Szyszka, Maria Warchoł) wstrzymało się od głosu.

Nacisk na radnych zmieni ich poglądy?

Wydaje się, że postawa wspomnianych 5 radnych klubu Rozwój Rzeszowa będzie kluczowa dla wyniku wtorkowego głosowania. Zarówno PiS jak i PO będą głosować przeciw tej uchwale, jednak gdyby okazało się, że Rozwój Rzeszowa tym razem w całości poprze uchwałę, będzie to oznaczało jej przegłosowanie.

Ale czy będzie to zgodne z prawem i wejdzie ona w życie?

– Według mnie procedura uchwalenia planu przewidziana ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym została już ukończona ze skutkiem negatywnym. Gdyby tak nie było, to taką raz odrzuconą zmianę planu można by bez nowych uzgodnień i bez możliwości zgłaszania uwag przez mieszkańców nagle uchwalić nawet za 10 lat, choćby przy innym składzie rady miasta. To wypacza założenia ustawy i procedury w niej przewidziane – uważa Robert Kultys radny i architekt.

Wątpliwości w tej sprawie, choć nieco inne, ma również przewodniczący rady Andrzej Dec.

– Niestety nie znam takich przeciwskazań prawnych, aby miasto nie mogło włączyć w plan sesji Rady Miasta uchwałę, która w całości została odrzucona na poprzedniej sesji. Tym niemniej takie działanie ze strony władz Rzeszowa, to brak szacunku do radnych i Rady Miasta Rzeszowa – mówi Andrzej Dec, który od dawna otwarcie krytykuje pomysł zabudowy podcieni Galerii Rzeszów.

Wszystko będzie zatem zależało od tego, na ile radni Rzeszowa szanują swoje własne poglądy i czy nie ulegną naciskom ze strony prezydenta aby zmienić wynik głosowania. Dotyczy to przede wszystkim radnych: Mirosława Kwaśniaka, Krystyny Stachowskiej i Daniela Kunysza, którzy byli dotąd przekonani o potrzebie odrzucenia proponowanych zmian w planie.

Odpowiedzialna postawa mieszkańców

Jak wspomnieliśmy, pomysł zabudowy podcieni wzbudza sprzeciw również wielu mieszkańców. Przeciwnicy tego pomysłu zwracają uwagę na różne kwestie, w tym na konieczność zachowania odpowiedniej przestrzeni ogólnodostępnej przed budynkiem. Mieszkańcy powoływali się także na ważną funkcję komunikacji pieszych w obecnych podcieniach, oraz na atrakcyjność budynku z podcieniami dla wizerunku miasta. Takie zarzuty znalazły się w uwagach projektu planu tej zabudowy, przedstawionego publicznie w lipcu bieżącego roku.

Rzeszowianie mogli zgłosić swoje uwagi pisemnie. Łącznie wpłynęło 9 odwołań podpisanych przez aż 200 mieszkańców Rzeszowa. Tak duża liczba osób składających uwagi jest rekordowa dla procedur uchwalania planów w Rzeszowie i świadczy o stale rosnącej odpowiedzialności mieszkańców miasta za wspólną przestrzeń.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4