Od soboty cała Polska strefą czerwoną! ZOBACZ jakie są nowe obostrzenia

KATEGORIA: ZDROWIE / 23 października 2020

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej (23 października w piątek) konferencji prasowej, w Polsce i Europie sytuacja jest bardzo poważna, jeżeli chodzi o aktualne rozprzestrzenianie się koronawirusa. Podkreślił również, że teraz najważniejszym zadaniem jest ograniczanie tempa rozwoju pandemii. W związku z tym od soboty, 24 października zmierzyć się będziemy musieli z nowymi obostrzeniami wprowadzonymi przez polski rząd.

- Sytuacja jest trudna, liczba zarażonych jest duża - zajętych jest ponad 10 tys. łóżek, ale dostępnych wciąż jest 18 tys. Wciąż mamy zatem bufor. Bardzo niepokoi nas jednak dynamiczny przyrost zakażeń, choć w Polsce jest średnio nieco niższy (160/10 000) niż w Europie (170/ 10 000). - mówił podczas konferencji premier Morawiecki.

Morawiecki dodał, że w obliczu tak gwałtownego rozprzestrzenia się wirusa potrzeba jest wprowadzenia nowych obostrzeń. Podkreślał, że oczywiście te wszystkie nowe nakazy, a właściwie środki mające uchronić Polaków przed zakażaniem się nie są przyjemnie ani dla naszego społeczeństwa, ani dla rządu. Niestety w obecnej sytuacji trzeba podejmować trudne decyzje, w celu ochrony naszego zdrowia.

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Co zatem czeka Polaków od najbliższej soboty?

1. Cała Polska staje się strefą czerwoną.

2. Wprowadzona zostaje nauka zdalna w szkołach podstawowych, która dotyczyć będzie klas starszych - od 4 do 8. Dzięki temu obostrzeniu rząd chce zmniejszyć również natężenie ruchu w komunikacji miejskiej i przerwać łańcuch transmisji.

3. Dodatkowo w godzinach od 8:00-16:00 przemieszczanie się osób do 16. roku życia możliwe będzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna. 4. Niestety ponownie została ograniczona działalność gastronomii. Wszystkie puby, restauracje i kawiarnie będą mogły realizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz. To obostrzenie zaplanowane jest na 2 tygodnie, niestety z możliwością przedłużenia, jeżeli sytuacja pandemiczna nie ulegnie zmianie.

5. Wprowadzony zostaje zakaz wszelkiego rodzaju aktywności grupowych – już powyżej 5 osób w jednej grupie. Dotyczy to zebrań, spotkań towarzyskich i plenerowych wszelkiego rodzaju, kursów językowych itp. Z tego zarządzenia zwolnione są oczywiście osoby mieszkające razem, rodziny, lub zakłady pracy czy robotnicy pracujący np. w takiej grupie osób na budowie.

6. Zamknięte zostają również sanatoria, oczywiście trwające już turnusy, które się kończą zostaną zrealizowane, ale nie będzie można rozpoczynać nowych pobytów w sanatoriach.

7. W związku z dużą zachorowalnością seniorów (szczególnie tych po 70 roku życia) i często bardzo niebezpieczny, czy wręcz tragicznym przebiegiem zakażenia Covid-19 rząd zdecydował się na wprowadzenie programu „Wspieraj Seniora” oraz uruchomieniem programu solidarnościowego „Korpus Wsparcia Seniora”. Oznaczać to będzie szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojska Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych. Będzie uruchomiona pomoc w zakresie dowozu leków, żywności i innych czynności wymagających kontaktów z innymi ludźmi tak, by seniorzy nie musieli się przemieszczać i wychodzić z domu – dla ich bezpieczeństwa i życia.

Przypominamy Wam, że w strefie czerwonej, czyli obowiązującej od jutra (soboty, 24 października) kategorycznie nie można organizować przyjęć weselnych (nawet na ograniczoną liczbę gości i przy zachowaniu restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa) - zatem ślub TAK, wesele NIE. Ta sama zasada tyczy się także innych imprez towarzyskich organizowanych w lokalach gastronomicznych.

- Wszystkich Seniorów bardzo proszę – „Zostańcie w domach! Zatroszczymy się o Was!” Eksperci mówią wyraźnie - trzeba koniecznie przerwać transmisję COVID-19, a możemy to zrobić tylko izolując się i zostając w domach oraz stosując się do ograniczeń. Kluczowe są: dezynfekcja, dystans, maseczki oraz wietrzenie pomieszczeń. Walka trwa, i choć dziś jesteśmy w trudniejszym momencie, to wierzę, że ją wygramy! - - powiedział premier Mateusz Morawiecki na piątkowej konferencji rządu.

O ile, dzięki tym najnowszym ograniczeniom społecznym nie nastąpi w ciągu najbliższych 10 do 14 dni wypłaszczenie, wyhamowanie tempa wzrostu zakażeń, to bardzo możliwe, że rząd będzie zmuszony wprowadzać kolejne drastyczne kroki. Premier zapowiedział, że być może wtedy kolejnym etapem będzie zamknięcie granic, ograniczenie przemieszczania się, czy wręcz głębszy lockdown. Premier Mateusz Morawiecki ma jednak nadzieję, że wprowadzone właśnie obostrzenia, zaczną przynosić efekty i kolejne, bardziej drastyczne zakazy nie będą konieczne i nie będą musiały być wprowadzane.

Szczegóły dotyczące tego co można, a czego nie można w STREFIE CZERWONEJ znajdziecie TUTAJ.

Red.

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4