Jak głosować i oddać ważny głos? W niedzielę wybory samorządowe [FILM]

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 21 października 2018

Fot. Barbara Kędzierska

W niedzielę 21 października odbywają się wybory samorządowe. Wybieramy w nich radnych do rad gmin, rad powiatów i sejmików województwa oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00.

Zgodnie z informacjami Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach samorządowych 2018 karta do głosowania będzie miała formę tzw. płachty w rozmiarze od A4 do A2. Formę książeczki może ona przybrać jeśli liczba komitetów wyborczych na liście będzie przekraczać 20.

Wszystkie karty do głosowania będą białe, ale nazwiska kandydatów będą miały tła w różnych kolorach:

- szare tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach do rad gmin i miast;

- żółte tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach do rad powiatów;

- niebieskie tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach do sejmików województw;

- różowe tło – pojawi się dla nazwisk kandydatów w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

W Rzeszowie, który jest miastem na prawach powiatu, otrzymamy tylko trzy karty do głosowania: na radnych miasta, na prezydenta miasta i na radnych sejmiku województwa.

W innych gminach kart będzie cztery, bo mieszkańcy oprócz radnych gminy (miasta), wójta (burmistrza lub prezydenta) i radnych sejmiku, będą wybierać także radnych powiatu.

Jeśli okaże się, że w wyborach wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast potrzebna będzie II tura, to będzie ona miała miejsce 2 tygodnie później, 4 listopada.

W Rzeszowie wybieramy prezydenta (jest pięciu kandydatów) oraz 25 radnych miasta w 4 okręgach, a także radnych sejmiku w okręgu nr 1, który oprócz miasta Rzeszowa obejmuje jeszcze powiaty rzeszowski, łańcucki i leżajski.

By oddać głos na swojego kandydata, należy w kratce z lewej strony przy jego nazwisku postawić znak „X”. Na każdej z kart stawiamy tylko jeden znak „X”.

Państwowa Komisja Wyborcza wskazuje też, by:

- w wyborach radnych w gminach oraz miastach do 20 tys. mieszkańców prowadzonych w okręgach jednomandatowych, postawić tylko jeden znak „X” przy nazwisku tylko jednego kandydata;

- w wyborach radnych, gdzie głosujemy na listy kandydatów, czyli w wyborach do rad gmin i miast liczących ponad 20 tys. mieszkańców (dotyczy Rzeszowa) oraz w wyborach do rad powiatów i sejmików województw, postawić tylko jeden znak „X” przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy kandydatów;

- w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta postawić tylko jeden znak „X” przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Jeśli postawimy w kratce inny znak niż „X”, jeśli postawimy znak „X” przy kilku nazwiskach kandydatów lub nie postawimy go w żadnej kratce, nasz głos w wyborach będzie nieważny.

Znak „X” to co najmniej dwie linie, przecinające się w obrębie kratki.

Tam gdzie zarejestrowano tylko jednego kandydata na wójta lub burmistrza (taka sytuacja ma miejsce np. w Tyczynie) mieszkańcy mogą głosować jedynie za lub przeciw kandydatowi. Wyborcy opowiedzą się tam głosując na „tak” lub na „nie”. Z kolei w sytuacji, gdy w okręgu wyborczym jest tylko jeden kandydat na radnego, głosowania nie przeprowadza się.

Państwowa Komisja Wyborcza w związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi znowelizowanego art. 41 Kodeksu wyborczego przygotowała wyjaśnienia w sprawie dopisków i zamazywania kratek na kartach do głosowania:

Dopisek lub znak, który ma formę nieprzecinających się linii nie ma wpływu na ważność głosu. Jeśli jednak w jednej kratce jest już przez wyborcę postawiony znak „X”, a wyborca dokonując dopisku lub stawiając znak w innej kratce, zawrze w niej taki dopisek lub znak, który będzie zawierał przecinające się linie, to automatycznie wypełni definicję znaku X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki), co oznaczać będzie, że wyborca postawił kolejny znak „X”, a to skutkuje nieważnością głosu.

Tzw. zamazanie kratki w sposób, w rezultacie którego da się wyróżnić przecinające się linie, także wypełnia definicję znaku „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki).

Jednolite zamazanie kratki może powodować niepewność, czy pod nim znajduje się znak „X”, co stwarza ryzyko uznania głosu za nieważny. Dlatego Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak „X” przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować.

Natomiast TUTAJ możesz znaleźć swój lokal wyborczy na terenie Rzeszowa.

Urząd Miasta Rzeszowa zapewni bezpłatny transport osobom niepełnosprawnym do lokali wyborczych. Usługa będzie dostępna w niedzielę, 21 października w godzinach od 10.30 do 16.00. Potrzebę transportu osoby niepełnosprawnej należy zgłaszać telefonicznie pod numerem telefonu: 17 875 49 52.

Red.

Spot Państwowej Komisji Wyborczej objaśniający jak głosować w I turze wyborów:

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4