Obwodnica południowa Rzeszowa. SKO utrzymało decyzję środowiskową

KATEGORIA: INWESTYCJE / 13 listopada 2020

Wizualizacja mostu na Wisłoku, który ma powstać w ramach drogi południowej
Fot. SWECO/Miejski Zarząd Dróg

Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję środowiskową dotyczącą realizacji obwodnicy południowej Rzeszowa czyli połączenia ul. Podkarpackiej z al Sikorskiego.

Przypomnijmy, że wydana przez prezydenta Rzeszowa w kwietniu decyzja dotycząca uwarunkowań środowiskowych realizacji inwestycji została zaskarżona przez mieszkańców i ekologów w kwestii oddziaływania inwestycji pod kątem występowania siedliska lasów łęgowych będących pod ochroną w ramach obszaru Natura 2000. Postępowanie w tej sprawie trwało kilka miesięcy, władze Rzeszowa były wzywane kilkukrotnie do uzupełnienia dokumentacji i 6 listopada SKO utrzymało decyzję w mocy.

- Otrzymaliśmy już decyzję od SKO o utrzymaniu decyzji środowiskowej dotyczącej budowy Drogi Południowej - potwierdza Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Żeby rozpocząć realizację inwestycji miasto musi jednak otrzymać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Aby złożyć wniosek w tej sprawie do wojewody podkarpackiego miasto musi jednak uzyskać pozwolenie wodno-prawne.

- Jeszcze nie złożyliśmy wniosku o ZRID, ponieważ nie uzyskaliśmy pozwolenia wodno-prawnego. Wniosek w tej sprawie przekazano do oddziału Wód Polskich w Krośnie, czekamy na ich decyzję - tłumaczy Agnieszka Siwak-Krzywonos.

Po złożeniu wniosku przez władze Rzeszowa, służby wojewody na wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej będą miały ustawowe 90 dni. W związku z tym miasto planuje ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w przyszłym roku. Koszt budowy południowej obwodnicy Rzeszowa może wynieść około 450 mln zł.

Władze Rzeszowa liczą na uzyskanie dofinansowania zewnętrznego. Projekt budowy obwodnicy został zgłoszony do Krajowego Planu Odbudowy. To rządowy projekt dotyczący odbudowy gospodarki w związku z kryzysem finansowym spowodowanym pandemią ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej. Polska ma otrzymać od UE kwotę 57 mld zł do rozdysponowania w formie bezzwrotnych dotacji i korzystnych pożyczek.

Obwodnica południowa według proponowanego przez władze Rzeszowa wariantu ma mieć 6-kilometrów i rozpoczynać się od węzła na ul. Podkarpackiej, biec przez Zwięczycę, z dużym mostem przez Ptasią Wyspę na Wisłoku, dalej przeciąć ul. Kwiatkowskiego i przez osiedla Biała i Budziwój połączyć się z al. Sikorskiego.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4