Zobaczcie film o ludziach stąd, z Podkarpacia. Warto się odważyć i zainspirować

KATEGORIA: MIEJSCA / 25 listopada 2020

Kadr z filmu „PODKARPACKIE TO TY. FENOMEN MIEJSCA. FENOMEN LUDZI”

Zazwyczaj filmy promujące konkretny region Polski bywają albo krótkimi teledyskami, albo „przejaskrawionymi” obrazami rzeczywistości. Powód jest oczywisty, chodzi o reklamę miejsca i przyciągnięcie do niego jak najwięcej zainteresowanych. I nie ma się co dziwić, czyż nie na tym polega udana promocja? Jednak ten film, a właściwie dokument o życiu kreatywnych ludzi na Podkarpaciu jest inny od tych, jakie do tej pory oglądałam. Z pewnością jest oryginalny, inspirujący i szczerze mówiąc zachwycający pięknem regionu i ciekawymi pomysłami na życie i biznes.

Dokument zachwyca, inspiruje i trafia w punkt!

W czwartek 12 listopada na kanale YouTube Odmienione Podkarpackie miała miejsce premiera filmu pt.: „PODKARPACKIE TO TY. FENOMEN MIEJSCA. FENOMEN LUDZI”. Film został zrealizowany na zamówienie Województwa Podkarpackiego przez DogFilm Studio Filmowe. Dokument ma za zadanie pokazać mieszkańcom podkarpackich miast i wsi, a także miłośnikom naszego regionu z innych miejsc w Polsce, że u tu, u nas - na podkarpackiej ziemi jest nie tylko pięknie, ale przy odpowiednim zaangażowaniu pasji, chęci i wsparcia ze strony władz samorządowych oraz Funduszy Europejskich można osiągnąć prawdziwy sukces. W filmie widzimy jak spełniły się marzenia, jak narodziły się ciekawe pomysły na biznes i, że to wszystko można zrealizować bez wyruszania w „wielki świat”.

Widz od pierwszych minut filmu „pochłaniany” jest przez świat pięknych obrazów, ale nie tych wykreowanych komputerowo, tylko tych realnych, takich które pokazują piękno Podkarpacia. A na tle tych malowniczych miejsc toczą się historie zwykłych ludzi, tych którzy stąd pochodzą. Ludzi, którzy początkowo nie doceniali miejsca, które było ich małą ojczyzną i w pogoni za jakąś jeszcze nieukształtowaną chęcią realizacji siebie ruszyli w świat. I dopiero z perspektywy innych regionów, miast, a nawet przebywając za granicami kraju docenili miejsca gdzie przyszli na świat, gdzie się wychowywali, gdzie mieszkali w latach swojej młodości. Poznajemy także historie ludzi, którzy kochali Podkarpacie od początku i to właśnie tu chcieli pozostać, często na przekór losowi, szukając takich rozwiązań, które by im to umożliwiły.

Dlaczego to jest tak udana produkcja?

Moim zdanie te właśnie historie bohaterów filmu są największym atutem tego obrazu. Ukazuje on bowiem współczesne Podkarpacie nie w jakiś statystykach, matematycznych wyliczeniach, czy slajdach z wykresami obrazującymi jak to wykorzystanie Funduszy Europejskich przyczynia się do rozwoju podkarpackich film. Często takie informacje, nawet atrakcyjnie podane jakoś miernie trafiają do przeciętnego odbiorcy. Niezbyt zachęcają go do zaryzykowania i przekucia swojej kreatywności na realny biznes, w którym to przede wszystkim jego twórca będzie się szczęśliwie realizować. W filmie „PODKARPACKIE TO TY. FENOMEN MIEJSCA. FENOMEN LUDZI” widz może poznać historię:

- Marka Janowskiego, który jest ratownikiem medycznym i pasjonatem historii dawnego Przemyśla utrwalonego w pamięci ludzi i na starych fotografiach. Marek współpracuje z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

- Justyny Wesołowskiej, której pasją jest promocja kultury lasowiackiej. Podkreśla ją między innymi w swoich projektach jako stylistka mody. Justyna jest prezesem Fundacji Artystycznej GAMON.

- Ilony Duszy-Kowalskiej zapewne doskonale znanej rzeszowianom prezes Fundacji Rzeszowskiej. Ilona wraz z mężem dbają o największą schedę historyczną rzeszowian utrwaloną na dawnych fotografiach, wykonanych przez słynnego niegdyś miejskiego fotografa Edwarda Janusza. Fundacja Rzeszowska tworzy także pokaźną kolekcję fotografii mieszkańców Rzeszowa. Ilona jako manager kultury i dziedzictwa regionalnego wraz z Fundacją Rzeszowską angażują się także w różne projekty kulturalno-artystyczne. Między innymi mogliście brać w nich udział, odwiedzając latem Kwadrat Kultury znajdujący się nad rzeszowskim Wisłokiem.

- Marka Kubina i Anny Kochman, którzy są założycielami Spółdzielni Socjalnej „Dzikie Wino”, a jej zadaniem jest wdrażanie projektów z zakresu ekonomii społecznej. Dzięki kreatywności Marka i Ani wielu mieszkańców Podkarpacia, na terenie działalności ich spółdzielni, może zostać w swoim miejscu zamieszkania, realizując się w ciekawych zajęciach gospodarczych i co ważne zarabiając na swojej pracy.

- Stanisława Myszkowskiego właściciela GAME OVER CYCLES. Ten rzeszowski przedsiębiorca rozsławił Podkarpacie za granicami naszego kraju, konstruując właśnie w naszym regionie piękne maszyny, które zachwycają niejednego fana i wytrawnego znawcę motocykli.

- Sylwii Draus-Ciepluch, która jakiś czas temu zainspirowała się zielarstwem i ziołolecznictwem. I dzięki swojej wielkiej pasji powołała do życia markę kosmetyków naturalnych BIOnly.

- Agnieszki i Filipa Pasek artystów i społeczników, założycieli Fundacji Wykuci w Ogniu i właścicieli KUŹNI SKARBÓW. Piękne dzieła, które wychodzą spod ich ręki zachwycają wielu miłośników sztuki użytkowej. A dzięki ich działalności także inne osoby mogą znaleźć zatrudnienie i nie musza opuszczać Podkarpacia.

- Katarzyny Ruchlewicz studentki pierwszego roku Politechniki Rzeszowskiej, pasjonatki lotnictwa i przyszłego mechanika lotniczego. Dziewczyna, która ma szanse w przyszłości zostać uznanym specjalistą w swoje branży.

Wszystkich bohaterów tego dokumentu łączy ogromne zamiłowanie do tego czym zajmują się zawodowo. Z przyjemnością oddają się swoje pracy, która jest także ich wielką pasją. Łączy ich także fakt, że swoje życie – to prywatne i zawodowe związali z naszym regionem, a ich inspirujące pomysły na biznes zyskują wsparcie dzięki Funduszom Europejskim.

Jeżeli ktoś z Was nie miał jeszcze okazji zobaczyć tego filmu, to szczerze Wam go polecam. Być może na nowo i w jakiś nieznany Wam sposób odkryjecie piękno naszego Podkarpacia, Rzeszowa i innych okolicznych miast i wsi. A opowiedziane w nim historie prawdziwych ludzi i ich osiągnięć być może zainspirują także Was do tego, by w końcu się odważyć i spełnić również własne marzenie biznesowe?

Film kończy się słowami: „Film dedykujemy wszystkim tym, którym się chce”. Zatem nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Was na seans filmowy i życzyć by po oglądnięciu tego dokumentu także i Wam chciało się spełnić swoje marzenia…

Za pomysł i realizację tego filmowego obrazu warto docenić Województwo Podkarpackie i DogFilm Studio Filmowe. Osobiście życzyłabym sobie więcej tak udanych filmów promujących nasz region i jego mieszkańców.

Barbara Kędzierska

#Podkarpackietoty

#Podkarpackietoja

#ZmieniaszPodkarpackiezFunduszamiEuropejskimi

Odmienione Podkarpackie

Facebook

Instagram

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4