Czy Artur Gernand zostanie rzecznikiem prezydenta? Zaczyna pracę w ratuszu

KATEGORIA: POLITYKA / 2 grudnia 2020

Artur GERNAND
Fot. Karol Woliński

Artur Gernand, jeden z najbardziej doświadczonych i kompetentnych dziennikarzy Gazety Wyborczej w Rzeszowie żegna się z tym medium. To już drugi, po Małgorzacie Bujarze (która awansowała do warszawskiego oddziału Gazety Wyborczej) ważny redaktor rzeszowskiego oddziału gazety, który myśli o karierze poza nią.

Wielu może zaskoczyć informacja, że Gernand aplikował niedawno o pracę w rzeszowskim ratuszu. Tak jednak niezbicie wynika z informacji prezydenta Rzeszowa o wynikach naboru na stanowisko Inspektora w Biurze Prasowym Urzędu Miasta Rzeszowa.

„W wyniku zakończenia procedury naboru na ww. stanowisko został wybrany Pan Artur Gernand zam. w Rzeszowie. Pan Artur Gernand w trakcie selekcji końcowej uzyskał najwyższą liczbę punktów, w związku z czym Komisja postanowiła o umieszczeniu jego kandydatury na pierwszym miejscu listy rankingowej” – poinformował prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Wydaje się nam jednak mało prawdopodobne, że tak doświadczony i znany dziennikarz miałby przejść do pracy w ratuszu i realizować się na stanowisku „inspektora w Biurze Prasowym”. Łatwo połączyć pewne fakty. Obecny rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki zbliżył się już do wieku emerytalnego, natomiast przed prezydentem jeszcze 3 lata pracy w ratuszu. Następne wybory samorządowe dopiero w 2023 r. Zapewne o nowym rzeczniku prezydenta myśli się w ratuszu już od dawna.

Niewykluczone też, że tak istotne zmiany kadrowe zostały zaplanowane z myślą o bardziej perspektywicznych działaniach – o tym jak medialnie ma wyglądać wyścig wyborczy do rzeszowskiego ratusza na przyszłą kadencję samorządu. Czy przejście tak istotnego redaktora do ratusza zostało wcześniej przedyskutowane z kierownictwem Gazety Wyborczej? Tego nie wiemy.

Niemniej, jeśli praca Artura Gernanda w ratuszu w pełni się zmaterializuje, to najprawdopodobniej po zapoznaniu się z mechanizmami działania otoczenia prezydenta dotychczasowy dziennikarz Gazety Wyborczej szybko może zostać przedstawiony jako nowy rzecznik Tadeusza Ferenca.

Subiektywnie możemy stwierdzić, że dla odbiorców mediów, Czytelników to dobra informacja. Gernand jest doskonale zaznajomiony z funkcjonowaniem spraw miejskich, przez wiele lat specjalizował się w tematach inwestycyjnych, także to on najczęściej relacjonował w Wyborczej skomplikowane kwestie będące przedmiotem obrad rady miasta. Mimo pracy w dość zaangażowanym politycznie medium i przy raczej określonych własnych poglądach politycznych zwykle nie przekraczał granic rzetelnego dziennikarstwa i jego materiały, nawet z dodatkiem jego osobistego komentarza, można było traktować jako wiarygodne.

Jak widzimy, nawet podczas pandemii, gdy w wielu miejsca życie zwolniło, mamy zmiany, zmiany, zmiany.

Barbara Kędzierska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4