Od 4 grudnia rejestracja pojazdów na nowych zasadach. Co się zmienia?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 4 grudnia 2020

Fot. Pixabay.com

W piątek 4 grudnia wchodzi w życia duża część tzw. pakietu deregulacyjnego w Prawie o ruchu drogowym. Zmian jest kilka i w zamyśle mają ułatwić życie właścicielom pojazdów.

Od teraz brak miejsca na pieczątki badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym nie będzie oznaczać konieczności wyrabiania nowego dokumentu.

- Zniesiony został obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego ze względu na brak miejsca na wpis okresowych badań technicznych. Wymiana dowodu następuje tylko wtedy, gdy właściciel pojazdu wyrazi taką wolę. Wymiana odbywa się na dotychczasowych zasadach - informuje Urząd Miasta Rzeszowa.

W sytuacji, gdy w dowodzie rejestracyjnym nie będzie już miejsca na pieczątkę, diagnosta po przeglądzie nie wpisze w nim daty kolejnego obowiązkowego badania. Ta znajdzie się wyłącznie na zaświadczeniu, które wydawane jest po badaniu technicznym. To oznacza, że w razie sprzedaży pojazdu właściciel będzie miał obowiązek przekazania nabywcy zaświadczenia trzymanego od diagnosty podczas ostatniego przeglądu.

Kolejna zmiana dotyczy czasowej rejestracji pojazdu. Teraz będzie jej dokonywać organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce stałego zamieszkania (siedzibę) lub czasowego zamieszkania właściciela pojazdu. Czasowej rejestracji będzie mógł dokonać również organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce zakupu pojazdu lub jego odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W praktyce oznacza to, że po zmianach będzie można zarejestrować pojazd w starostwie (urzędzie miasta) właściwym dla miejsca nie tylko stałego, ale też czasowego zamieszkania. Na zmianie skorzystają także osoby, które np. jechały po odbiór nowego samochodu na drugi koniec Polski. Będą mogli go czasowo zarejestrować w miejscu zakupu.

Inna zmiana dotyczy wyrejestrowania pojazdu wywożonego za granicę. Dotąd to właściciel pojazdu musiał go wyrejestrować. Od 4 grudnia starostwo czy urząd miasta zrobi to samodzielnie, z urzędu, gdy wydane zostanie pozwolenie czasowe w celu wywozu pojazdu za granicę.

Urząd Miasta Rzeszowa informuje też, że właściciele pojazdu samochodowego zarejestrowanego w Polsce, z wyłączeniem motocykla, mogą wnioskować do organu rejestrującego właściwego ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu o wydanie dodatkowej zalegalizowanej tablicy rejestracyjnej do oznaczenia bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną. Dodatkowa tablica rejestracyjna posiada ten sam numer rejestracyjny co numer rejestracyjny pojazdu samochodowego.

Ponadto od soboty, 5 grudnia kierujący pojazdem, który posiada dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem wydany w Polsce (prawo jazdy), nie będzie musiał mieć przy sobie tego dokumentu podczas poruszania się po terenie naszego kraju. Jednocześnie zniknie mandat w wysokości 50 zł za brak dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień.

- Natomiast w przypadku posiadania dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdem innego niż wydane w kraju prawo jazdy albo pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli kierujący nie posiada wydanego w kraju prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem nadal będzie miał obowiązek mieć ten dokument przy sobie i okazywać go na żądanie uprawnionego organu - zaznacza rzeszowski Urząd Miasta.

Nowe przepisy dotyczą też tablic o zmniejszonych wymiarach. Do tej pory zdarzało się, że występowali o nie właściciele pojazdów, które miały standardowe wymiary miejsca do montażu „małych” tablic. Chociaż przy rejestracji pojazdu trzeba złożyć stosowne oświadczenie, wielu posiadaczy pojazdów nadużywało tej możliwości, a urzędnicy nie weryfikowali ich prawdziwości. Problem w tym, że zmniejszone tablice mają mniejszą liczbę kombinacji znaków, co w sytuacji masowego używania ich do pojazdów, które ich nie potrzebują powodowało, że zaczęło ich szybko ubywać.

Do tej pory w niektórych przypadkach policja odbierała za to dowód rejestracyjny, przepisy nie były jednak jednoznaczne. Teraz umieszczanie na pojeździe „jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej” zostanie wprost zakazane.

W praktyce, od 4 grudnia każdy samochód z miejscem dla zwykłych tablic rejestracyjnych, ale z zamontowanymi zmniejszonymi, nie będzie mógł pozytywnie przejść badania technicznego.

***

Zmiana w kodeksie drogowym zawiera też przepisy, które wejdą dopiero za jakiś czas.

W 9 miesięcy od ogłoszenia nowelizacji, a więc 4 czerwca 2021 r., w życie wejdzie kolejna zmiana. Od tego momentu nabywca nowego samochodu będzie mógł upoważnić salon sprzedaży do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu, odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych. Do tego wszystko będzie mogło się odbyć drogą elektroniczną. To oznacza, że klient wyjedzie z salonu nowym autem i nie będzie musiał odwiedzać urzędu.

Inna ważna zmiana, która ma zostać wprowadzona dotyczy możliwości pozostawienia dotychczasowych tablic rejestracyjnych przy zakupie używanego pojazdu niezależnie z jakiego powiatu pochodzi (lub zmianie miejsca zamieszkania). Będzie to jednak możliwe tylko jeśli tablice rejestracyjne są czytelne i odpowiadają obowiązującemu wzorowi. Tak więc czarne tablice lub białe ale z flagą Polski (a nie gwiazdkami UE) nadal trzeba będzie wymieniać. Wciąż nie wiadomo, kiedy ta zmiana wejdzie w życie. Ogłosi to w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (chodzi o wdrożenie rozwiązań technicznych umożliwiających zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu).

Podobnie, specjalnym komunikatem ma zostać ogłoszone wdrożenie rozwiązań technicznych umożliwiających czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego, np. w celu jego naprawy (nie będzie jednak można wycofać pojazdu „na życzenie”).

Z kolei od 4 września 2022 r. urzędy przestaną wydawać karty pojazdu, nalepki kontrolne oraz ich wtórniki. Zmiana ma związek z uruchomieniem usług takich jak „historia pojazdu”, gdzie dane pojazdów i wszelkie zmiany są zapisywane w systemie elektronicznym.

Więcej o zmianach TUTAJ.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4