Miasto chwali się swoimi działaniami w sprawie smogu. Będą skuteczne?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 25 października 2018

Anna Kozicka, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miasta Rzeszowa
Fot. Karol Woliński

Mamy koniec października i niestety robi się coraz chłodniej, co automatycznie powoduje, że uruchomiliśmy już nasze domowe ogrzewanie. Niestety, zapewniając sobie komfort przebywania w ciepłym pomieszczeniu, jeśli używamy przestarzałych instalacji grzewczych, wydzielających mnóstwo spalin do atmosfery, równocześnie zatruwamy środowisko.

Termin smog od niedawna, szczególnie w czasie pory zimowej, stał się bardzo popularnym hasłem. Jest to zjawisko, które pojawia się w wyniku kumulacji kilku czynników takich jak wysoka emisja zanieczyszczeń do atmosfery i warunków atmosferycznych niesprzyjających wentylacji takich jak, brak wiatru, niska temperatura powietrza, inwersja termiczna czy zamglenie. Głównym składnikiem smogu jest pył zawieszony.

W związku z coraz gorszą jakością powietrza w Polsce podejmowane są różne inicjatywy, które mają na celu informowanie i edukowanie Polaków, że niska jakość powietrza negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Jedną z takich inicjatyw jest akcja „Czas na czyste powietrze” - kampania edukacyjna realizowana we wszystkich 16 województwach ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

W czwartek w budynku Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie, w ramach ogólnopolskiej kampanii odbyło się specjalne spotkanie informacyjno-eksperckie, podczas którego poruszano temat walki o czyste powietrze. Zapowiadaliśmy je TUTAJ. Jednym z tematów była działalność Urzędu Miasta Rzeszowa na rzecz ograniczenia zanieczyszczonego powietrza i środowiska. O tym jak polityka antysmogowa jest realizowana w Rzeszowie opowiedziała podczas spotkania zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w UM – Anna Kozicka.

Fot. Karol Woliński

Według Anny Kozickiej walka z zanieczyszczonym powietrzem są prowadzone przez Urząd Miasta na trzy sposoby: działalność organizacyjna, działalność edukacyjna i działalność inwestycyjna.

- Wszystkie te trzy działania wspólnie razem się przenikają, ponieważ to wszystko razem daje efekt - twierdzi Anna Kozicka.

Działania organizacyjne są związane z przepisami prawnymi dotyczącymi czystości powietrza. Chodzi m. in o program ochrony powietrza dla strefy miasta Rzeszów opracowany przez marszałka województwa podkarpackiego, czy ustawę antysmogową. Działania te polegają przede wszystkim na polityce informacyjnej, przekazywaniu alertów oraz w związku z ustawą antysmogową różnego rodzaju ograniczeniach. Do tego dochodzą przepisy dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego czy dbania o czystość.

Natomiast działania, które nie wynikają wprost z przepisów, polegają m.in. na kontrolach wydzielania spalin w samochodach wykonywanych przez straż miejską. Anna Kozicka podała statystki, według których w 2016 roku w wyniku takich kontroli zatrzymano 160 dowodów rejestracyjnych, w 2017 roku było ich 380, a tym roku było ich już 570. Straż miejska zajmuje się również kontrolą kotłów grzewczych używanych przez mieszkańców.

Działania edukacyjne polegają na organizacji różnego rodzaju konkursów oraz przedstawień związanych z ekologią i środowiskiem.

Działalność inwestycyjna jest realizowana przy dofinansowaniu ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej oraz z budżetu państwa. Na to składają się m.in. infrastruktura drogowa, ochrona środowiska, infrastruktura sportowa, nowoczesne technologie, zdrowie i opieka specjalistyczna.

Przedstawicielka Urzędu Miasta stwierdziła, że największym problemem w tym momencie jest duża ilość pieców, które zanieczyszczają powietrze w Rzeszowie.

- Na ten moment według naszych danych w Rzeszowie jest około 7 tys. pieców, które powodują takie problemy. Bardzo mocno liczymy, że pozyskamy zewnętrzne środki i będzie możliwość wymiany tego typu instalacji. Potrzeba jest wielka, miasto nie jest w stanie samodzielnie sfinansować tej inwestycji, dlatego liczymy na środki zewnętrzne - twierdzi Anna Kozicka.

Warunki pogodowe nie są sprzyjające. Można być pewnym, że wkrótce będzie jeszcze zimniej. Wkrótce przekonamy się więc jak deklarowana polityka antysmogowa Urzędu Miasta sprawdzi się w czasie nadchodzącej zimy.

Podczas konferencji „Czas na czyste powietrze”, poruszono również tematy dotyczące jakości powietrza na Podkarpaciu, tego ile osób umiera z powodu zanieczyszczeń powietrza, czy tego jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie człowieka.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4