Miasto podnosi opłaty za wieczyste użytkowanie. Tuż przed jego likwidacją

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 7 grudnia 2018

Fot. pixabay.com

- Właśnie otrzymałem z miasta decyzję o wypowiedzeniu wysokości opłaty rocznej za wieczyste użytkowanie gruntu, podpisaną przez wiceprezydenta Andrzeja Gutkowskiego. W moim wypadku ma ona wzrosnąć ponad 10-krotnie z ok. 3,5 zł do ponad 44 zł - mówi pan Andrzej, Czytelnik CzytajRzeszów.pl, który skontaktował się z naszą redakcją. - Tymczasem od stycznia wchodzą nowe przepisy dotyczące przekształcenia wieczystego użytkowania gruntów pod budynkami mieszkalnymi w pełną własność i właśnie wysokość dotychczasowej opłaty rocznej będzie podstawą nowej opłaty przekształceniowej. Czy miasto w ostatniej chwili podnosi opłaty, żeby zdążyć przed zmianą przepisów i zapewnić sobie w ten sprytny sposób wyższe wpływy do budżetu? - pyta pan Andrzej.

Od 1 stycznia 2019 r., czyli już za niecały miesiąc, zaczną obowiązywać nowe przepisy uchwalonej w lipcu ustawy mającej zlikwidować wieczyste użytkowanie gruntów w celach mieszkaniowych i przekształcić je w prawo własności. W czwartek (6 grudnia) Sejm uchwalił jeszcze dodatkową nowelizację tej ustawy.

Zgodnie z nowymi przepisami, dotychczasowi użytkownicy wieczyści, którzy wkrótce staną się właścicielami (zaświadczenie z urzędu dostaną nie później niż w terminie 12 miesięcy od daty przekształcenia, czyli 1 stycznia, a na wniosek właściciela w terminie 4 miesięcy od jego złożenia) będą przez 20 lat co roku (zawsze do końca marca) płacili opłatę przekształceniową. Jej wysokość ma być równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia, czyli 1 stycznia 2019 r.

A to oznacza, że podwyższenie teraz przez miasto opłaty za wieczyste użytkowanie skutkować będzie podwyżką opłaty przekształceniowej.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Rzeszowa z 4 grudnia, nowi właściciele gruntu będą mogli skorzystać z bonifikat przy uiszczeniu jednorazowej opłaty za przekształcenie wieczystego użytkowania. Maksymalnie będzie to 60 procent jeśli opłata zostanie uiszczona w tym samym roku co przekształcenie. W kolejnych latach bonifikata będzie maleć stopniowo o 10 proc. Przyjęte przez radnych przepisy zrównują wysokości bonifikat niezależnie od tego czy mieszkanie jest położone na gruntach należących do samorządu czy do Skarbu Państwa, ponieważ ustawowo wprowadzono bonifikaty tylko dla tych ostatnich.

Jak więc łatwo policzyć, gdyby pan Andrzej zdecydował się na skorzystanie z 60-procentowej bonifikaty zapłaciłby jednorazowo ok. 28 zł (3,5 zł razy 20 lat to 70 zł, minus 60 proc. tej kwoty czyli 42 zł). Jeśli opłata zostanie podniesiona do 44 zł to przekształcenie w prawo własności z 60-procentową bonifikatą będzie kosztować naszego Czytelnika aż 352 zł (44 zł razy 20 lat to 880 zł, minus 60 proc. tej kwoty czyli 528 zł).

Do tego trzeba jeszcze doliczyć 250 zł za wykreślenie wpisu roszczenia o opłatę w dziale III księgi wieczystej w przypadku opłaty jednorazowej lub 75 zł w innych przypadkach. Samo dokonanie wpisów w księdze wieczystej będzie wolne od opłat sądowych.

Nowa wartość gruntu pod budynkiem została określona przez biegłego rzeczoznawcę. Czy pan Andrzej i inni mieszkańcy Rzeszowa, którzy dostali podobne decyzje o wypowiedzeniu mogą się jakoś wybronić przed wyższą opłatą? Pismo z miasta daje taką możliwość. W ciągu 30 dni użytkownik wieczysty może złożyć wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego „o ustalenie, że podwyższenie opłaty jest nieuzasadnione albo, że jest uzasadnione w mniejszej wysokości”.

- Nie mam złudzeń. To przecież nic nie da. Stracę tylko czas i pieniądze - mówi zrezygnowany pan Andrzej.

Jak miasto tłumaczy podwyżkę opłaty za wieczyste użytkowanie tuż przed zmianą przepisów? Ilu osób ona dotyczy?

- Wzrost tej opłaty spowodowany jest akutalizacją cen gruntów, a konkretniej wzrostem ceny tych gruntów, który powoduje również wyższe opłaty za użytkowanie wieczyste. Nie mamy w tym momencie liczby tych osób, którym te opłaty podwyższono, ponieważ jest to ciągły proces i ciężko określić ile osób takie pisma otrzymało - odpowiada Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

- Mnie tłumaczenie Urzędu Miasta nie przekonuje. Ciężko uwierzyć, że taka podwyżka akurat przypadkowo zbiegła się z planowanym wejściem w życie ustawy likwidującej wieczyste użytkowanie - komentuje pan Andrzej odpowiedź ratusza.

„Trzeba się więc liczyć z tym, że gminy będą w tym roku masowo aktualizować opłaty roczne, żeby móc wziąć wyższą opłatę przekształceniową” - napisał jakby na potwierdzenie przypuszczeń naszego Czytelnika branżowy portal Murator plus.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4