Przeciekający dach trybuny Stadionu Miejskiego. Jest przetarg na naprawę

KATEGORIA: INWESTYCJE / 13 stycznia 2019

Fot. Paweł Bialic

Problem z przeciekaniem dachu trybuny wschodniej na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej trwa właściwie od momentu jej powstania. Oficjalne oddanie przebudowanego stadionu odbyło się w maju 2012 r. W trakcie modernizacji obiektu powstała nowa trybuna na 4700 miejsc, przebudowano tor żużlowy, zmodernizowano też starą trybunę. Koszt przebudowy stadionu wyniósł 42 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej stanowiło ponad 24 mln zł.

Jeszcze w tym samym, 2012 roku powołana przez ratusz komisja stwierdziła usterki w nowej trybunie: pęknięcia i ubytki w betonowej konstrukcji, zapadającą się kostkę brukową czy niewielkie dziury w poszyciu dachu. Usterki były usuwane w ramach gwarancji.

Rok później dach znowu przeciekał. Tym razem zawiniła wichura, która w sierpniu 2013 r. dokonała zniszczeń na stadionie, w tym zerwała 14 płyt z dachu trybuny. Uszkodzenia naprawiono. W 2017 r. po raz kolejny okazało się, że dach trybuny przecieka. Według ustaleń zleconych wówczas przez miasto przyczyną tych usterek były z kolei silne wiatry.

Obecnie zdecydowano o przeprowadzeniu bardziej kompleksowej naprawy obejmującej szerszy zakres prac. W czwartek (10 stycznia) miejscy urzędnicy ogłosili przetarg na „roboty budowlane polegające na naprawie dachu oraz uszczelnieniu dylatacji na Trybunie Wschodniej Stadionu Miejskiego w Rzeszowie”. Prace mają na zawsze załatwić sprawę przeciekającego dachu.

Według specyfikacji przetargu przedmiot zamówienia obejmuje: naprawę dachu polegającą na uzupełnieniu płyt poliwęglanowych lub wymianie elementów uszkodzonych wraz z niezbędnymi obróbkami w ilości ok. 160 m kw., uzupełnieniu obróbek blacharskich lub wymianie elementów uszkodzonych w ilości ok. 600 m kw., uzupełnieniu lub wymianie membrany dachowej w ilości ok. 946 m kw., wymianie uszkodzonych wpustów dachowych w ilości ok. 24 szt., wymianę i uzupełnienie ubytków uszczelnienia dylatacji i połączeń elementów betonowych elastycznym materiałem uszczelniającym na bazie poliuretanu o wysokiej odporności mechanicznej i termicznej do stosowania na zewnątrz w ilości ok. 300 metrów bieżących oraz roboty towarzyszące.

Zwycięzca przetargu będzie musiał wykonać roboty w terminie do 150 dni od podpisania umowy. To najdłuższy możliwy termin. Premiowane będzie wykonanie prac w krótszym czasie. Najkrótszy i najwyżej punktowany termin realizacji zamówienia to 122 dni od podpisania umowy. Termin składania ofert wyznaczono na 25 stycznia.

Tomasz Wrzesiński

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4