Artystyczne warsztaty dla dzieci z Ukrainy ruszyły w WSIiZ w Rzeszowie

KATEGORIA: KULTURA / 17 maja 2022

Fot. Adam Janusz/WSIiZ

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach programu „Marzenia Mamy” Grupy ERGO Hestia ruszyły artystyczne warsztaty dla dzieci z Ukrainy. A już w środę, 18 maja ukraińskie dzieci w świetlicy „Przyjdź i odpocznij, Nauka, relaks, zabawa” zobaczą spektakl „Mysz i różowa wstążka” Zakarpackiego Akademickiego Regionalnego Teatru Lalek z Użgorodu na Ukrainie.

Celem nowego programu „Marzenia Mamy”, który rozpoczęła Grupa ERGO Hestia jest wspieranie w procesie adaptacyjnym dzieci i ich mam, które uciekły przed wojną na Ukrainie. Zajęcia odbywają się w wielu miastach Polski. W Rzeszowie ubezpieczyciel współpracuje z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania.

Fot. Adam Janusz/WSIiZ

Podczas warsztatów dzieci uczą się, jak odnaleźć się w nowej i trudnej dla nich sytuacji, a także poprzez rozwój emocjonalny i twórczy budować wiarę w siebie. Program jest przeznaczony dla dzieci w wieku 5-14 lat. Za jego realizację odpowiadają Fundacja Artystyczna Podróż Hestii wraz z Fundacją Integralia, we współpracy z artystami i terapeutami.

- W Rzeszowie znajduje się wielu uchodźców z Ukrainy. Program „Marzenia Mamy” pozwala choć w pewnym stopniu przezwyciężać ich trudności adaptacyjne. Współpraca z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie była kluczowa w tak sprawnym zainaugurowaniu programu. Od pierwszych zajęć mamy wielu podopiecznych z Ukrainy – podkreśla Bożena Rzepka, dyrektor Przedstawicielstwa Detalicznego ERGO Hestii w Rzeszowie.

Program warsztatów „Marzenia Mamy” zbudowany jest w oparciu o założenia arteterapii – psychoterapii wykorzystującej dziedziny artystyczne. Ich celem jest angażowanie dzieci do zabaw, w których dziecko poprzez kontakt ze sztuką może nabrać pewności siebie i dystansu. Warsztaty „Marzenia Mamy” są prowadzone przez polskich i ukraińskich doświadczonych edukatorów i arteterapeutów z udziałem artystów z Polski i Ukrainy. Program obecnie jest realizowany w Sopocie, Warszawie i Rzeszowie. Następne punkty są już tworzone w Łodzi oraz Kaliszu.

Fot. Adam Janusz/WSIiZ

- Projekt przygotowany przez Fundacje Grupy ERGO Hestia doskonale wpisuje się w działania, jakie podejmujemy w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dla społeczności ukraińskiej. Nasze główne wsparcie kierujemy do naukowców oraz studentów z Ukrainy, ale inicjatywą, do której przywiązujemy dużą wagę jest także świetlica dla uchodźców. Jej celem od samego początku było stworzenie dla ukraińskich kobiet i ich dzieci spokojnej i bezpiecznej przestrzeni do spotkań i bycia ze sobą. Nasz projekt świetlicy „Przyjdź i odpocznij. Nauka, relaks, zabawa” ewoluuje. Coraz bardziej skupiamy się na ofercie wsparcia w postaci kursów językowych i warsztatów edukacyjnych, ale nie zapominamy także o sferze emocji i o pomocy psychologicznej dla najmłodszych. Bardzo się cieszymy i jesteśmy dumni, że w naszej uczelni realizowany będzie tak wartościowy projekt, jakim są warsztaty artystyczno-terapeutyczne „Marzenia Mamy” – podkreśla dr Wergiliusz Gołąbek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Podczas warsztatów „Marzenia Mamy” dzieci uczą się poprzez kontakt ze sztuką i obcowanie z dziełami wielkich artystów. Dzieci mogą również uczestniczyć w zabawach samemu stając się artystami - malując, rysując, rzeźbiąc, tworząc własne dzieła sztuki.

Fot. Adam Janusz/WSIiZ

Spektakl „Mysz i różowa wstążka”

Z kolei już w środę 18 maja ukraińskie dzieci w prowadzonej przez WSIiZ świetlicy „Przyjdź i odpocznij, Nauka, relaks, zabawa” zobaczą spektakl „Mysz i różowa wstążka” Zakarpackiego Akademickiego Regionalnego Teatru Lalek z Użgorodu na Ukrainie. To część programu odbywającego się w Rzeszowie Festiwalu Teatralnego Maskarada.

- W tym tygodniu w świetlicy zaplanowaliśmy także kurs i zajęcia w języku angielskim, pokazy filmowe oraz Studio Urody dla ukraińskich Mam - zapowiada dr Grażyna Bochenek, rzeczniczka prasowa uczelni.

„Mysz i różowa wstążka” to spektakl w języku ukraińskim dla dzieci w wieku 3+ oparty na sztuce Rusłana Nepokoeva . Przedstawienie określane jako bajka-gra to interaktywna prezentacja, podczas której dzieci zapoznają się z nowymi słowami, uczą się liczb i kolorów. To także opowieść z morałem: myszka zaczyna obrażać inne zwierzęta, które oferują jej przyjaźń – jak to się dla naszej bohaterki zakończy?

Użgorod leży w zachodniej części Ukrainy, przez wiele tygodni Zakarpacki Akademicki Regionalny Teatr Lalek pokazywał ten spektakl dzieciom z rodzin wewnętrznie przesiedlonych z wschodnich obwodów kraju. W kwietniu przedstawienie było wystawiane na Słowacji dla dzieci uchodźców z Ukrainy, a reżyserka Natalia Oreshnikova wprowadziła w obsadzie sztuki zastępstwa, ponieważ teatr wyjechał za granicę w składzie wyłącznie kobiecym.

W Rzeszowie odbywające się w świetlicy „Przyjdź i odpocznij” przedstawienie „Mysz i różowa wstążka” jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” organizowanego przez Teatr Maska.

W programie świetlicy, która działa w Klubie IQ przy ul. Sucharskiego 2 w jedenastym tygodniu działalności zaplanowane zostały także inne zajęcia dla dzieci: wyjście na kręgle, malowanie twarzy, plac zabaw oraz pokazy filmowe. Dorośli nadal mogą brać udział w kursie języka polskiego i zajęciach z języka angielskiego, w tym także w klubie dyskusyjnym „Speaking Club”. W czwartek uruchomione zostanie Studio Urody dla Mam, w ramach świetlicy czynne są również punkty pomocy prawnej, psychologicznej oraz w sprawach urzędowych (między innymi wydawanie numeru PESEL).

Więcej informacji o działalności świetlicy można znaleźć TUTAJ.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4