Park na Rycerskiej ma pecha. Remont znowu pod znakiem zapytania

KATEGORIA: INWESTYCJE / 16 lipca 2018

Park przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie. Opłakany stan obecny. W miejscu zbiornika ma powstać większa z dwóch fontann. Fot. Paweł Bialic

O planach rewitalizacji zaniedbanego parku przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie pisaliśmy niedawno TUTAJ.

Rzeszowskie parki od lat nie mogą doczekać się przyzwoitej odnowy. Miastu nie udało się pozyskać na ten cel funduszy unijnych. Ostatecznie zdecydowano, że inwestycje będą prowadzone bezpośrednio z budżetu miasta. W pierwszej kolejności rewitalizacja miała objąć park przy ul. Rycerskiej na osiedlu 1000-lecia.

Plany miasta przewidywały przeprowadzenie remontu rozłożonego na dwa lata. Miał kosztować około 3 mln zł. Przewidziano, że prace obejmą rozbiórkę starych nawierzchni, budowę ścieżek spacerowych oraz schodów terenowych, montaż elementów małej architektury (kosze na śmieci, poidełka), budowę dwóch fontann, a także budowę oświetlenia parku, przyłączy wodociągowych i kanalizacji deszczowej.

Przetarg na wykonanie rewitalizacji parku ogłoszono w czerwcu. W dniu otwarcia ofert, 9 lipca, okazało się, że wykonaniem prac nie jest zainteresowana żadna firma. Miasto musiało unieważnić przetarg.

To sytuacja, z którą coraz częściej muszą zmierzyć się władze Rzeszowa, czy mówiąc szerzej polskie samorządy. Wiele przetargów na wykonanie prac budowlanych jest unieważnianych z powodu braku chętnych. W tych zaś, w których pojawiają się oferty firm, są one często dużo droższe niż kwoty wynikające z kosztorysu, jakim dysponuje samorząd. Niektóre przetargi są z tego powodu ogłaszane po kilka razy. Często konieczne jest zwiększanie budżetu inwestycji.

W piątek Urząd Miasta ponownie ogłosił przetarg na wykonanie prac w parku przy ul. Rycerskiej. Tym razem termin składania ofert wyznaczono na 30 lipca. Wtedy okaże się, czy będą firmy chętne do przeprowadzenia rewitalizacji parku.

Tomasz Wrzesiński



Park przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie. Koncepcja zagospodarowania terenu. Widoczne są dwie planowane fontanny (kolor niebieski). Większa na planie krzyża i mniejsza prostokątna. Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4