Pomnik Józefa Piłsudskiego za 682 tys. zł. Odsłonięcie nastąpi 15 sierpnia?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 11 lutego 2019

Gipsowy odlew pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego autorstwa prof. Władysława Dudka z Krakowa
Fot. Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie

Po wielu miesiącach mamy duży postęp w sprawie budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, który ma stanąć na Placu Wolności. Pod koniec zeszłego tygodnia rozstrzygnięto przetarg na wykonanie robót budowlanych obejmujących m.in. zagospodarowanie terenu, wykonanie cokołu wraz z pomnikiem, czy nawierzchni w miejscu, gdzie stanie monument. Miasto na wykonanie tych prac chciało przeznaczyć 531 tys. 900 zł, z czego 200 tys. pochodziłoby od samorządu województwa podkarpackiego. Najniższa oferta przedstawiona przez firmę PPUH LAPIS, wyniosła przeszło 682 tys. zł czyli o ponad 150 tys. zł więcej niż przeznaczyło miasto. Jednak zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz Rzeszowa, brakująca kwota zostanie dołożona z budżetu miasta. Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana w najbliższym czasie.

- Po podpisaniu umowy zabieramy się do pracy. Chcielibyśmy, aby prace zakończyły się do końca czerwca tego roku – tu dużo będzie zależało również od warunków pogodowych - powiedział nam rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki.

682 tys. zł to pieniądze przeznaczone przez miasto oraz władze województwa i wydaje się, że z tą kwestią nie powinno być już żadnych opóźnień i problemów, choć trzeba przyznać, że historia budowy tego pomnika jest bardzo zawiła i pełna zwrotów akcji. Należy również zaznaczyć, że za wykonanie gipsowej rzeźby pomnika oraz jej transport, finansowo ma odpowiadać Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, który na ten cel ma zebrać 210 tys. zł.

Dariusz Zięba, który pełni funkcję prezesa zarządu Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie twierdzi, że zbiórka wciąż trwa.

- W tym momencie mamy do zebrania jeszcze ok. 50 tysięcy zł. Gdy zostanie podpisana umowa na wykonanie prac, do których zobowiązało się miasto, to zgodnie z naszą deklaracją my w przeciągu 2-3 tygodni jesteśmy w stanie przekazać rzeźbę do huty - poinformował nas prezes zarządu Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie.

Władze Rzeszowa przewidują, że prace związane z postawieniem pomnika powinny zakończyć się pod koniec czerwca. A kiedy dojdzie do jego uroczystego odsłonięcia? Dariusz Zięba uważa, że najbliższą odpowiednią datą byłby dzień 15 sierpnia czyli Święto Wojska Polskiego.

- Myślę, że Święto Wojska Polskiego byłoby odpowiednią okazją do odsłonięcia tego monumentu - stwierdził Dariusz Zięba.

Według pierwotnych założeń, pomnik Józefa Piłsudskiego miał zostać odsłonięty 11 listopada 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4