Słyną z wielkiego Airshow. Rzeszów i Rushmoor będą miastami partnerskimi?

KATEGORIA: GOSPODARKA / 19 lutego 2019

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May na Farnborough International Airshow w czerwcu 2018 r.
Fot. gov.uk

Do 13 miast partnerskich Rzeszowa z Europy, Stanów Zjednoczonych i Chin ma szansę dołączyć kolejny zagraniczny samorząd. To brytyjskie miasto Rushmoor. Uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nawiązanie współpracy partnerskiej przygotowano już na najbliższą sesję Rady Miasta (26 lutego).

Rushmoor to gmina (dystrykt) w południowo-wschodniej Anglii, w hrabstwie Hampshire, która obejmuje dwa bliźniacze miasta – Aldershot i Farnborough o łącznej liczbie około 100 tys. mieszkańców. Kontakty z Rushmoor nawiązano w grudniu 2018 r. podczas wizyty przedstawicieli Urzędu Miasta Rzeszowa w tym mieście. W trakcie wizyty odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami lokalnych władz, instytucji przemysłu lotniczego i grup społeczności lokalnej. Rozmawiano także o systemie szkolnictwa. Rzeszowskiej delegacji zaprezentowano m.in. obiekt edukacyjny podobny do naszego Centrum Kształcenia Praktycznego.

Rushmoor jest ośrodkiem przemysłu lotniczego z siedzibą lub oddziałami wielu firm lotniczych, m.in. BAE Systems, Gulfstream, Airbus oraz badań lotniczych. W mieście odbywają się międzynarodowe targi lotnicze Farnborough International Airshow, których historia sięga 1932 r. Targi przyciągają każdorazowo ponad 80 tys. zwiedzających z ponad 100 krajów świata. W 2018 r. impreza gościła 79 spośród 100 czołowych firm branży, a suma zrealizowanych transakcji sięgnęła 192 miliardów dolarów.

Rushmoor jest też siedzibą ośrodka badań cywilnych katastrof lotniczych, mieści się tam również nowoczesne lotnisko biznesowe. W 2010 r. w mieście powstało konsorcjum zajmujące się awioniką do wojskowych statków powietrznych.

Według uzasadnienia projektu uchwały, współpraca z tak silnym ośrodkiem przemysłu lotniczego ma zwiększyć dynamikę rozwoju przemysłu lotniczego w Rzeszowie i pozyskać partnerów biznesowych dla przedsiębiorców skupionych w Dolinie Lotniczej.

„Wspólne relacje przyczynią się do wzmocnienia i promocji na całym świecie wizerunku Rzeszowa jako silnego ośrodka przemysłu lotniczego oraz nowoczesnego i innowacyjnego ośrodka miejskiego. Partnerstwo przyczyni się nie tylko do nawiązania nowych kontaktów biznesowych ale również do rozwoju przyjaźni polsko – brytyjskiej” - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Zgodnie z dołączonym do uchwały projektem umowy partnerskiej Rzeszowa i Rushmoor współpraca ma obejmować nie tylko sprawy gospodarcze w obszarze przemysłu lotniczego, ale także szereg dziedzin takich jak kultura, sport, edukacja, technologia, turystyka, inwestycje, transport oraz komunikacja.

Partnerstwo miast ma wspierać współpracę gospodarczą, w tym przemysłu lotniczego w obu miastach. Ma tez zwiększyć wydajność klastrów lotniczych w obu samorządach, aby pomóc firmom w konkurowaniu na rynkach na poziomie krajowym i globalnym. Samorządy mają też zachęcać różne podmioty z obu miast związane z przemysłem lotniczym (przedsiębiorstwa, instytuty badawcze, uniwersytety, stowarzyszenia) do współpracy.

Red.

Główny budynek szkoły Farnborough Hill
Fot. wikipedia.org

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4