Produkty regionalne na Podkarpaciu. Jest się czym chwalić

KATEGORIA: FOTORELACJE / 20 lutego 2019

Fot. Karol Woliński

W środę w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konkurencja pt. „Żywność wysokiej jakości – produkty tradycyjne i regionalne - nowe możliwości i rozwiązania”, która miała na celu pokazanie producentom wysokiej jakości żywności w jaki sposób dotrzeć z nimi do większego grona odbiorców.

- Dzisiejsze spotkanie ma na celu pokazanie w jaki sposób produkty wprowadzać do obrotu, w jaki sposób je wykorzystywać w gastronomii, w jaki sposób zachęcić do kupowania naszych produktów – powiedział jeszcze przed konferencją Michał Rzytki, dyrektor Departamentu Promocji i Jakości Żywności w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przedstawiciel ministerstwa bardzo chwalił nasz region w kontekście jakości produktów regionalnych.

- Na Podkarpaciu mamy szereg doskonałych regionalnych produktów. Mamy cały przekrój poczynając od serów, wędlin przez produkty zbożowe oraz przetwory z owoców. Myślę, że nie ma kategorii, w której ten region by się nie wyróżniał - mówił Michał Rzytki.

- Województwo podkarpackie zajmuje pierwsze miejsce wśród regionów, z największą liczbą wpisów na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mamy ich już 230. To wszystko państwa zasługa – lokalnych producentów żywności wysokiej jakości. Samorząd województwa bardzo to docenia i szczycimy się tym faktem – mówiła do gości konferencji wicemarszałek Ewa Draus.

Z kolei przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który pełni również funkcję dyrektora rzeszowskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa chwalił podkarpackich producentów żywności za aktywny udział w projekcie „Polska Smakuje”, który stanowi platformę komunikacyjną pomiędzy wytwórcami żywności, a konsumentami.

- Na stronie internetowej projektu „Polska Smakuje” prezentuje się ponad 500 producentów żywności, z czego aż 88 jest z naszego regionu, co pokazuje, że jeżeli chodzi o promocję naszych produktów, mamy się czym chwalić – powiedział przewodniczący Jerzy Borcz.

Uczestnicy konferencji oprócz słuchania o promocji produktów regionalnych mieli oczywiście możliwość skosztowania regionalnych wyrobów z Podkarpacia. Na stołach degustacyjnych znalazły się m.in. proziaki, tort z fasoli, regionalne sery, nalewki smakowe czy produkty z dereniu.

Dereń zdominował jedno ze stoisk organizowanych przez Arbotreum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach.

- To produkt w Polsce znany od bardzo dawna choć w ostatnim czasie trochę zapomniany. My staramy się o nim przypominać pokazując jak fantastyczne produkty od marmolady, soki przez oliwki po najsławniejszą jeżeli chodzi o produkty z tego owocu dereniówkę, czyli nalewkę z derenia – mówią nam przedstawicielki Arbotreum w Bolestraszycach.

Podczas konferencji dyskutowano m.in. o możliwości wykorzystania produktów regionalnych w menu restauracji, zasadach znakowania żywności, czy o aplikacji „Polska Smakuje”, która prezentuje producentów wysokiej jakości żywności z całej Polski.

Wokul

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4