Rozbudowa „Podpromia” trzy razy droższa niż chciało miasto

KATEGORIA: INWESTYCJE / 27 lipca 2018

Hala na Podpromiu miała być rozbudowana. W pierwszym przetargu na tę inwestycję nie było ofert. Teraz jest jedna, która prawie trzykrotnie przekracza przewidzianą na ten cel kwotę
Fot. Paweł Bialic

Kolejna ważna miejska inwestycją kończy się spektakularnym klopsem. W efekcie rozpisania drugiego przetargu na rozbudowę Hali na Podpromiu złożono jedyną ofertę opiewającą na 125 milionów złotych. Złożyła ją spółka Baudziedzic z Rudnej Małej. Ponieważ miasto przewidziało na ten cel zaledwie 45 milionów złotych, jest mało prawdopodobne, żeby teraz znalazła się na nią kwota trzy razy większa. To chyba koniec marzeń o rozbudowie hali.

Niestety, skutkiem takiej ewentualności byłoby także to, że miasto nie wykorzysta 10 milionów złotych dotacji, którą z Ministerstwem Sportu i Turystyki na Podpromie wynegocjował europoseł Tomasz Poręba z PiS.

Przypominamy, że nie byłaby to pierwsza inwestycja, która była obiecywana rzeszowianom przez prezydenta Ferenca, a której nie udaje się realizować.

Pierwszą był aquapark, o który prezydent Ferenc spytał rzeszowian i na realizację którego dostał zielone światło w ogólnomiejskim referendum.

Drugą było mini-zoo i tereny rekreacyjne na wzgórzach nad Zalesiem. Kiedy okazało się, że w tym pięknym leśnym terenie deweloperzy chcą budować domy, prezydent po prostu zrezygnował z projektu.

Jeszcze następną była obwodnica południowa, dla której nie udało się prezydentowi skompletować na czas wniosku o dofinansowanie unijne i inwestycja nie została zgłoszona przez miasto do żadnego z trzech kolejnych konkursów w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Tę listę niezrealizowanych do tej pory obietnic można tylko zwiększać.

Kto jest winny kolejnemu fiasku? To oczywiście czas pokaże.

Do naszej redakcji dotarli specjaliści zajmujący się realizacją dużych inwestycji. Z ich informacji wynika, że taki a nie inny niepomyślny przebieg obu procedur przetargowych na rozbudowę Hali na Podpromiu wynika z bardzo poważnie rozmijających się - założeń inwestycji przygotowanych przez miasto, a z drugiej strony możliwości ich przeprowadzenia zweryfikowane w rzeczywistości przez wykonawców.

O szczegółach naszych ustaleń napiszemy już wkrótce.

Red.

Tak miałaby wyglądać rozbudowana hala według przygotowanego przez architektów z Poznania projektu
Fot. Pracownia Archimedia - architekci&inżynierowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4