Pierwszy dzień egzaminów za ósmoklasistami. Przebiegły bez problemów

KATEGORIA: EDUKACJA / 15 kwietnia 2019

Fot. Karol Woliński

Mimo trwającego strajku nauczycieli, uczniowie ósmych klas rzeszowskich szkół podstawowych, około godziny 9.00 rozpoczęli egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Według młodzieży z Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Hoffmanowej, egzamin nie sprawił im dużych problemów. Uczniowie poza standardowymi zadaniami zamkniętymi i otwartymi, mieli do wyboru napisanie rozprawki, w której tematem była kwestia tego czy w kontaktach międzyludzkich ważniejsze jest serce czy rozum lub opowiadania na podstawie Małego Księcia, autorstwa Antoine de Saint-Exupéry.

- Tematy były ciekawe i fajnie się pisało, ja wybrałem rozprawkę i od razu wiedziałem o czym chcę pisać – mówi nam Szymon, jeden z uczniów Szkoły Podstawowej nr 3.

Kasia, która wybrała opowiadanie również uważa, że egzamin z języka polskiego nie był trudny i większym wyzwaniem będzie część matematyczna.

- Ja wybrałam opowiadanie, bo akurat Mały Książe to książka, którą lubię. Bardziej się stresuje egzaminem z matematyki, bo ta część poszła mi trochę gorzej na egzaminach próbnych, ale jestem dobrej myśli - twierdzi uczennica SP nr 3 w Rzeszowie.

Tymczasem rozpoczął się już drugi tydzień strajku nauczycieli. Nadal nie ma porozumienia między Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, a stroną rządową w sprawie podwyżek płac. W rzeszowskich szkołach, w tym w Szkole Podstawowej nr 3, duża część nauczycieli wciąż strajkuje, co mogło powodować trudność dla dyrektorów szkół z organizacją egzaminów, a konkretniej z uformowaniem komisji nadzorujących przebieg egzaminu. Kazimierz Leniart, dyrektor SP nr 3 powiedział nam, że egzamin przebiegł sprawnie, a komisję nadzorujące składały się z pracowników tej szkoły oraz nauczycieli z innych rzeszowskich szkół.

- Egzamin przebiegł planowo, komisje nadzorujące składały się z nauczycieli z naszej szkoły oraz innych rzeszowskich placówek czyli osób w pełni uprawnionych do tych czynności. Organizacja wtorkowego i środowego egzaminu w naszej szkole również nie jest zagrożona - twierdzi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3.

Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa Zbigniew Bury, potwierdził nam również informacje z rana, dotyczące prawidłowej organizacji egzaminu.

- Wszystkie egzaminy odbyły się zgodnie z planem. Egzaminy we wtorek i środę też powinny przebiec zgodnie z procedurą - informuje Zbigniew Bury.

W skali Podkarpacia organizacja egzaminów również odbyła się zgodnie z oczekiwaniami, o czym poinformowała Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch podczas popołudniowego briefingu prasowego.

- Egzamin odbył się w 968 szkołach na Podkarpaciu, czyli we wszystkich szkołach, w których miał się on odbyć. Nie mieliśmy żadnych informacji o jakichkolwiek incydentach w związku z przeprowadzeniem egzaminu - powiedziała Małgorzata Rauch.

Poznaliśmy również liczbę szkół, które wciąż biorą udział w strajku nauczycieli w Rzeszowie. W poprzednim tygodniu od poniedziałku strajkowało 69 na 88 placówek w Rzeszowie. Teraz Zbigniew Bury przekazał nam informację, że ta liczba się zmieniła.

- Na dzisiaj możemy podać informację o 60 szkołach, które uczestniczą w strajku - powiedział nam dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

We wtorek uczniowie przystąpią do kolejnej części egzaminów, tym razem matematycznej. Ostatnim dniem testów dla ósmoklasistów będzie środa, kiedy będą rozwiązywać zadania z języka obcego.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4