Maturzyści w Rzeszowie sklasyfikowani. ZNP zawiesza strajk od soboty

KATEGORIA: EDUKACJA / 25 kwietnia 2019

Fot. Paweł Bialic

Mimo trwającego od kilkunastu dni strajku nauczycieli, we wszystkich rzeszowskich szkołach udało się sklasyfikować uczniów klas maturalnych. Z informacji podanych nam przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta w godzinach południowych, w prawie wszystkich szkołach ponadpodstawowych odbyły się rady pedagogiczne, które są podmiotem uprawnionym do sklasyfikowania maturzystów.

- Na 22 placówki ponadpodstawowe, w 20 już odbyły się rady pedagogiczne i uczniowie zostali sklasyfikowani. W dwóch pozostałych czyli w Zespole Szkół Samochodowych oraz w Zespole Szkół Energetycznych rady są zaplanowane na dzisiejsze popołudnie i wszystko wskazuje na to, że się odbędą - usłyszeliśmy w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa około godziny 12 w czwartek.

Skontaktowaliśmy się z obiema szkołami i dyrektorzy szkół w okolicach godziny 14.00 potwierdzili nam, że rady pedagogiczne się odbędą i będzie wymagane kworum, tak aby mogło dojść do klasyfikacji uczniów.

- Tak, rada pedagogiczna rozpocznie się o godzinie 14.00 i mam zapewnienia od nauczycieli, że będzie kworum – potwierdziła nam Irena Jamróz, dyrektor Zespół Szkół Energetycznych. Podobną informację otrzymaliśmy w Zespole Szkół Samochodowych w Rzeszowie.

W takim przypadku na Podkarpaciu nie będzie konieczności korzystania z tzw. ustawy maturalnej, czyli rządowego projektu zmiany przepisów prawa przygotowywanego, tak aby uprawnienia do klasyfikacji uczniów przenieść na dyrektorów szkół, lub w następnej kolejności na władze samorządowe.

Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że ogólnopolski strajk nauczycieli zostanie zawieszony w sobotę 27 kwietnia, prawdopodobnie do września, po to aby uczniowie mogli w spokoju przygotowywać się do matur oraz końca roku szkolnego. W takiej sytuacji strajk w szkołach będzie realnie trwał jeszcze w piątek.

Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch zaapelowała do rodziców uczniów, aby obserwowali strony internetowe oraz profile szkół, do których chodzą ich dzieci, ponieważ mogą się tam znaleźć informacje o zawieszeniu, bądź kontynuacji strajku w piątek w danej szkole. Wielu nauczycieli już zawiesiło strajk, w związku z czym lekcje mogą się już odbywać. Uczniowie nie przychodzą jednak na zajęcia ponieważ sądzą, że wciąż prowadzona jest akcja protestacyjna.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4