Jest praca w innowacyjnych firmach z PPN-T Aeropolis w Jasionce

KATEGORIA: GOSPODARKA / 26 kwietnia 2019

Inkubator Technologiczny Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis w Jasionce
Fot. Materiały prasowe

Programiści i specjaliści od budowy maszyn, operatorzy maszyn CNC, ślusarze i kontrolerzy jakości to pracownicy najbardziej poszukiwani przez młode firmy, rozwijające działalność w Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis w Jasionce.

- Ze względu na specyfikę naszego regionu i obecność klastrów, które skutecznie przyciągają nowych inwestorów, firmy poszukują ekspertów w takich dziedzinach jak: lotnictwo, mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produktu czy logistyka. Dodatkowo, podobnie postrzegać należy sektor IT. Programiści, niezależnie od języka programowania, mogą przebierać w ofertach pracy. Druga grupa to pracownicy związani z budownictwem czy transportem oraz spawacze, ślusarze i operatorzy CNC. Dla tych specjalistów na naszym rynku, również nie brakuje ofert pracy – mówi Katarzyna Szudy, dyrektor zarządzający Agencji Rekrutacyjnej HR Contact w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce. – Co do wysokości wynagrodzeń, zdarzają się ogromne różnice, wynikające z branży, specjalizacji i doświadczenia zawodowego. Wynagrodzenia dla osób rozpoczynających swoją karierę zawodową, mogą wynosić około 3500 zł brutto miesięcznie. W obszarze IT - znacznie więcej. W przypadku osób z większym doświadczeniem, niezależnie od branży, wynagrodzenia są zróżnicowane, ponieważ wpływa na nie wiele czynników.

Zawody, które wymienia dyrektor Szudy, mają też wzięcie w innowacyjnych firmach z Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis. Przegląd ofert pracy najmłodszych w Parku przedsiębiorstw szybko pozwala się zorientować, że programiści i operatorzy CNC to rzeczywiście jedni z najbardziej poszukiwanych pracowników.

Accuma Sp. z o.o. działa w Inkubatorze Technologicznym od grudnia ub. roku. Zajmuje się tworzeniem oprogramowania dedykowanego dla aplikacji przemysłowych.

– Nasz zespół liczy obecnie 5 osób. Poszukujemy jeszcze 2 programistów i doświadczonego konstruktora maszyn – informuje Piotr Olczyk, prezes Accuma Sp. z o.o. – Zależy mi na konstruktorze z kilkuletnim doświadczeniem, ponieważ dla przemysłu tworzymy koncepcję działania maszyny, sterowanie i oprogramowanie. Potrzebujemy osoby, która potrafiłaby pewne elementy maszyny zaprojektować. Naszą firmę tworzą młodzi ludzie i jest to świetnie miejsce do rozwijania własnych pomysłów i kreacji. Wszystkie rozwiązania tworzymy od podstaw, działamy w prestiżowych branżach przemysłowych, jak automotive, i szybko rozszerzamy działalność.

Katarzyna Szudy
Fot. Materiały prasowe

- Jeśli chodzi o kompetencje kandydatów do pracy, to oprócz doświadczenia i kompetencji zawodowych, ceni się kreatywność, innowacyjność, umiejętność rozwiązywania problemów, inteligencję emocjonalną, otwartość na zmiany i chęć doskonalenia się. Coraz częściej znajomość języka angielskiego jest uznawana za standard – dodaje Katarzyna Szudy.

Pracowników poszukuje także założona pół roku temu firma Janda-Tech, która od maja rozpoczyna produkcję w jednej z hal Inkubatora Technologicznego w Jasionce. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w obróbce skrawaniem materiałów ze stali nierdzewnej, stali narzędziowej, stopu niklu oraz aluminium, na tokarkach CNC oraz frezarkach CNC.

– Produkujemy dla różnych klientów, jesteśmy podwykonawcy części do fabryk, realizujemy zamówienia długoterminowe, jak i małe partie produkcyjne, z materiału własnego lub powierzonego. Mamy bardzo dużo zleceń i firma płynnie się rozwija, więc w najbliższych miesiącach chciałbym zatrudnić operatora maszyn CNC, głównie tokarki, a w miarę rozwoju produkcji, również inspektora jakości – mówi Przemysław Janda, właściciel Janda-Tech.

Na coraz szerszą skalę rozwija także produkcję firma Betazel Sp. z o.o., zajmująca się obróbką części mechanicznych dla branży motoryzacyjnej, a także projektowaniem i wytwarzaniem form odlewniczych. Firma działa od 3 lat i w tej chwili pracuje w niej 10 osób. W Inkubatorze prowadzi biuro i stara się o wynajem powierzchni pod produkcję, którą obecnie prowadzi w innej lokalizacji.

– Portfel zamówień szybko rośnie, więc w tym roku chcemy zatrudnić kilka osób, a w następnym – kilkanaście – mówi Tomasz Betlej, prezes Betazel. – Najpilniej poszukujemy operatorów obrabiarek CNC, a także osoby do programowania takich obrabiarek oraz projektantów obróbki w programach 3D. Szukamy zarówno osób z doświadczeniem, jak i młodych, których możemy przyuczyć do zawodu, wysłać na szkolenie.

PPN-T Aeropolis
Fot. Materiały prasowe

Z kolei inżynierów konstruktorów, mechatroników, inżynierów po automatyce przemysłowej i informatyków chce zatrudnić spółka Skala-Tech, najemca jednej z hal w Inkubatorze Technologicznym. Firma prowadzi działalność w zakresie oprogramowania, systemów wizyjnych, systemów pomiarowych oraz automatyki.

Rekrutację właśnie rozpoczyna ATP S.A., która otworzyła dwa oddziały – jeden w Jasionce, a drugi w Gliwicach. W Aeropolis na początek zatrudni trzy osoby.

– Nasza główna działalność to produkcja pras elektrycznych o nacisku do 60 T oraz realizacja usług obróbki skrawaniem. Do pracy poszukujemy ślusarza-operatora prasy, szlifierza oraz kontrolera jakości. Zapewniamy przeszkolenie i otwarci jesteśmy na osoby w różnym wieku – zapewnia Robert Kosztyła, prezes spółki ATP S.A.

Gotowość do przyjmowania młodych pracowników wiąże się z rozwojem firm, ale i malejącą liczba osób poszukujących pracy.

- Jest to powiązane ściśle z demografią, a ta jest nieubłagana – stwierdza Katarzyna Szudy. - Społeczeństwo starzeje się i nie jest w wystarczającym stopniu zastępowane przez młodych. Do tego doliczyć musimy też emigrację zarobkową. Tymczasem inwestycje zagraniczne, o których wspominałam w kontekście naszego regionu, oraz rozwój istniejących już firm powoduje, że zapotrzebowanie na pracowników i ilość ofert pracy systematycznie rośnie. Są niewielkie wahania w różnych branżach, szczególnie tych, w których występuje sezonowość. W HR Contact nie obserwujemy znaczących zmian, ponieważ obsługujemy głównie branże niepoddające się rynkowym zawirowaniom. Przy 9-procentowym bezrobociu na Podkarpaciu, powinniśmy oczekiwać w bieżącym roku, jak i w latach następnych, dalszego zwiększenia liczby ofert pracy. Region rozwija się i ma doceniany na rynkach międzynarodowych potencjał.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4