Maturzyści odebrali świadectwa. Nauczyciele zawieszają strajk

KATEGORIA: EDUKACJA / 26 kwietnia 2019

Fot. Paweł Bialic

Piątek jest ostatnim dniem przed zawieszeniem strajku nauczycieli i zarazem ostatnim dniem nauki dla klas maturalnych, których uczniowie dzisiaj odebrali świadectwa ukończenia szkoły. Na Podkarpaciu we wszystkich szkołach doszło do klasyfikacji uczniów, mimo trwającego strajku nauczycieli, o czym poinformowała na konferencji Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.

- Sto procent uczniów, którzy zostali sklasyfikowani odbierze, bądź odebrało dzisiaj świadectwa ukończenia szkoły. Matury rozpoczną się 6 maja, potrwają do 23 maja i odbędą się one w 294 szkołach na Podkarpaciu. W egzaminie maturalnym udział weźmie 21 272 uczniów, z czego po raz pierwszy do egzaminu przystąpi 17 121 uczniów - powiedziała Małgorzata Rauch.

Mimo zawieszenia strajku w życie wejdzie tzw. ustawa maturalna, dzięki której w wyjątkowych sytuacjach dyrektor szkoły będzie miał uprawnienia do dokonania klasyfikacji uczniów i dopuszczenia ich do egzaminu końcowego. Podkarpacki Kurator Oświaty stwierdziła, że ta ustawa wprowadza jeden ważny przepis dotyczący tego, że dyrektor szkoły będzie mógł wyznaczyć nauczyciela, który w zastępstwie wystawi ocenę za nauczyciela, który nie ma takiej możliwości.

- W obecnym stanie prawnym nie ma takiego zapisu dotyczącego rozwiązania sytuacji, gdy rada pedagogiczna czy nauczyciel z różnych powodów nie wystawili czy nie zatwierdzili oceny. Te różne przyczyny, to oczywiście sytuacja strajku, ale taką przyczyną może być poważna choroba nauczyciela. Ta ustawa to zmienia - powiedziała Podkarpacki Kurator Oświaty.

W piątek w Warszawie trwa również okrągły stół ws. edukacji. Według Małgorzaty Rauch ta inicjatywa ma za zadanie znaleźć rozwiązania, które usprawnią działanie polskiego szkolnictwa.

- Jest to zdarzenie potrzebne edukacji, bo akcja strajkowa nauczycieli poruszyła sprawę wynagrodzeń, ale i również innych problemów, które do tej pory istniały, a nie były konsultowane. Tematy, o których będzie prowadzona dyskusja to m.in. uczeń, nauczyciel, jakość edukacji czy nowoczesna szkoła - uważa Małgorzata Rauch.

Podczas konferencji prasowej padła również kwestia konieczności odrobienia zaległości przez uczniów w związku ze strajkiem. 19 dni akcji protestacyjnej, podczas której w wielu szkołach prowadzono strajk, spowodowało w tych jednostkach często zatrzymanie realizacji podstawy programowej. W związku z tym istnieje możliwość, że dni, w których nie odbywały się zajęcia będą musiały zostać odrobione aby nadgonić materiał. W tej sprawie decyzje należą jednak do poszczególnych dyrektorów szkół, ponieważ w każdej szkole sytuacja może wyglądać inaczej.

- Jak wiadomo nie wszystkie szkoły strajkowały, więc tam gdzie nie było strajku, lekcje były prowadzone. Dyrektorzy szkół, w których są takie sytuacje, że podstawa programowa nie jest zrealizowana, będą podejmowali decyzje po konsultacjach z nauczycielami, co robić dalej w takiej sytuacji - tłumaczyła kurator.

Według informacji przekazanych przez kuratorium, w piątek czyli ostatni dzień strajku przed jego zawieszeniem, w akcji protestacyjnej udział wzięło 570 szkół na łączną liczbę 2478 placówek w całym regionie.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4