Podkarpackim szlakiem architektury drewnianej. Na wystawę zaprasza WiMBP
KATEGORIA: KULTURA / 18 września 2024
Warsztaty drzeworytniczeFot. Archiwum WiMBP
Do końca października Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę Podkarpackim szlakiem architektury drewnianej, prezentującą wybrane obiekty znajdujące się na Podkarpaciu, w tym stare, drewniane świątynie, m.in. łemkowskie, bojkowskie, gotyckie – wpisane na światową listę UNESCO. Wstęp wolny.
Za nami Europejskie Dni Dziedzictwa 2024, które w tym roku odbywały się pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zorganizowała warsztaty artystyczne pod hasłem „Cuda w drewnie malowane” (7 września), inspirowane naturą i kulturą podkarpackich lasów, bieszczadzkimi aniołami, ikonami oraz architekturą drewnianą.
Ponadto odbyły się dwudniowe warsztaty drzeworytnicze (14 i 15 września) z artystą ludowym, odtwórcą ginącego zawodu drzeworytnika, specjalizującego się w unikalnym drzeworycie płazowskim - Józefem Lewkowiczem.
Warsztaty Cuda w drewnie malowaneFot. Archiwum WiMBP
Do końca października WiMBP zaprasza na wystawę Podkarpackim szlakiem architektury drewnianej, prezentującą wybrane obiekty znajdujące się na Podkarpaciu, w tym stare, drewniane świątynie, m.in. łemkowskie, bojkowskie, gotyckie – wpisane na światową listę UNESCO. Na planszach prezentowane są zabytki znajdujące się w Turzańsku, Radrużu, Smolniku nad Sanem, Haczowie, Chotyńcu, Blizem, Dobrej Szlacheckiej i Krempnej. Wystawę tematycznie uzupełniają zbiory WiMBP w Rzeszowie – m.in. mapy i turystyczne szlaki architektury drewnianej, liczne publikacje na temat drewnianych zabytków na Podkarpaciu, wydawnictwa albumowe prezentujące najciekawsze formy budownictwa, a także książki o drewnie, jego roli w sztuce i architekturze oraz miniatury rzeźb charakterystycznych dla podkarpackich szlaków.
Wystawa dostępna do 31 października w budynku WiMBP przy ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny, którego głównym celem, zgodnie ze słowami organizatorów, jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Wydarzenia w WiMBP zrealizowano w ramach zadania „Śladami tradycji i architektury drewnianej na Podkarpaciu”, finansowanego ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
Red.