O młodych ludziach i Polsce w Unii. Debata kandydatów na Uniwersytecie

KATEGORIA: POLITYKA / 15 maja 2019

Fot. Karol Woliński

W środę na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego zorganizowana przez Koło Naukowe Politologów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Kandydaci musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami dotyczącymi miejsca i roli młodych osób w Unii Europejskiej. W debacie udział wzięli Grzegorz Braun (Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy), Grzegorz Tereszkiewicz (Wiosna Roberta Biedronia), Alicja Bobola (Kukiz’15), Grzegorz Rykała (Polexit), Marek Ustrobiński (Koalicja Europejska), Ewa Leniart (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Elżbieta Wisz (Lewica Razem).

Podczas debaty kandydaci musieli odpowiedzieć na dwa pytania – pierwsze dotyczyło poprawy sytuacji młodych Polaków na europejskim rynku pracy, natomiast drugie było związane z przyszłością Polski w Unii Europejskiej. Uczestnicy debaty w kolejnej części mieli możliwość zdawania pytań pozostałym kandydatom.

Dwaj kandydaci komitetów eurosceptycznych czyli Grzegorz Braun oraz Grzegorz Rykała wskazywali jedno rozwiązanie, które ma wpłynąć na przyszłość młodych Polaków – wyjście z Unii Europejskiej, w drugiej kwestii dotyczącej przyszłości Polski w UE zdanie obu kandydatów również było podobne. Pozostali kandydaci, mniej lub bardziej chwalili obecność naszego kraju w tej organizacji, choć padały również takie głosy mówiące o tym, że rola naszego państwa w Unii Europejskiej oraz kształt całej organizacji powinien się zmienić, co najczęściej podkreślała Alicja Bobola z Kukiz’15.

W kontekście młodych osób na rynku pracy w Europie, Grzegorz Tereszkiewicz z Wiosny zaproponował reformę systemu Erasmus Plus, tak aby studenci mieli możliwość po zakończeniu studiów wyjechać na zagraniczne praktyki zawodowe. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreślała również dużą wagę dostępu do odbywania staży oraz praktyk oraz konieczność zwiększenia dostępu do środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla młodych przedsiębiorców. Wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński mówił podobnie jak pozostali kandydaci o programach, które pozwalają wyjeżdżać młodym osobom na praktyki zawodowe i zaznaczył, że w następnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, zwiększenie środków na realizację tych programów będzie ważnym punktem. Elżbieta Wisz z Lewicy Razem, podkreślała natomiast istotę reformy Unii Europejskiej, tak aby była organizacją bardziej pro-obywatelską.

Podczas dyskusji padło wiele ciekawych słów dotyczących obecności Polski w Unii Europejskiej. Kandydaci w eurowyborach mówili między innymi o przyjęciu przez Polskę waluty euro czy sprawie dopłat do polskiego rolnictwa. Oprócz spraw europejskich, poruszano również m.in. kwestię zasadności poszerzania Rzeszowa czy spraw światopoglądowych. Osoby, które miały okazję obserwować debatę w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego, mogły również zadawać pytania kandydatom.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

Wokul

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4