Doktorat honoris causa Politechniki Rzeszowskiej dla ks. prof. Michała Hellera

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 25 maja 2019

Ks. prof. dr hab. Michał Heller
Fot. Materiały prasowe WSIiZ

Ks. prof. dr hab. Michał Heller otrzyma tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. Uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Rzeszowskiej poświęcone nadaniu tytułu i godności doktora honoris causa odbędzie się 30 maja.

Ks. prof. Michał Heller to wybitny uczony, kosmolog, filozof i teolog. Laureat Nagrody Templetona, wykładowca wielu prestiżowych uniwersytetów amerykańskich i angielskich, fundator i dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.

Ks. prof. Michał Heller urodził się 12 marca 1936 r. w Tarnowie. W 1940 roku jego rodzina została wysiedlona przez władze sowieckie ze Lwowa, gdzie wtedy mieszkała, na Syberię. W 1946 roku Hellerowie wrócili do Tarnowa. Tam ks. prof. M. Heller ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. W 1953 roku zdał maturę i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1959 r. na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1965 roku uzyskał stopień magistra, w 1966 r. – doktora, a w 1969 r. – doktora habilitowanego. W 1972 roku objął stanowisko docenta w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie w 1985 r. uzyskał stopień profesora nadzwyczajnego, a w 1990 r. został profesorem zwyczajnym.

Jest autorem setek publikacji naukowych, uznanym popularyzatorem nauki, zwłaszcza fizyki i kosmologii. Stworzył model kosmologiczny wykorzystujący geometrię nieprzemienną do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji Wszechświata. Od lat pracuje nad połączeniem dwóch najważniejszych teorii fizycznych – ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej.

Ks. prof. M. Heller jest pierwszym Polakiem uhonorowanym Nagrodą Templetona, nazywaną „teologicznym Noblem” i przyznawaną za przerzucanie mostów między religią a nauką. Całą nagrodę – 1,6 mln dolarów ks. prof. M. Heller przeznaczył na utworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Centrum zajmuje się badaniami interdyscyplinarnymi dotyczącymi relacji między nauką, filozofią i religią.

Uroczystość odbędzie się w czwartek, 30 maja o godzinie 11.00, w Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej (bud. V, aula V-1), przy al. Powstańców Warszawy 12 w Rzeszowie.

Tytuł doktora honoris causa Politechnika Rzeszowska przyznaje od 2002 roku. Do tej pory uhonorowano nim 13 osób.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4