Rusza kolejny etap przebudowy stacji Rzeszów Główny. Od wyburzeń

KATEGORIA: INWESTYCJE / 16 czerwca 2019

Fot. Karol Woliński

Po uruchomieniu przystanku Rzeszów Zachodni, zgodnie z zapowiedziami prace przy przebudowie stacji Rzeszów Główny, prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe, przenoszą się do jej centralnej części. Na początek rozpoczęto wyburzanie zabudowań pomiędzy kładką a budynkiem dworca. Zniknęła już dawna przechowalnia bagażu, gdzie w ostatnich latach mieścił się m.in. bar z zapiekankami. Zburzono także sąsiednią budkę, w której również oferowano zapiekanki.

Wkrótce znikną pozostałe kioski w sąsiedztwie wejścia do obecnego przejścia podziemnego, a w przyszłości również samo przejście. Zastąpi je nowy tunel łączący plac Dworcowy z ul. Kochanowskiego, którego wejście powstanie w miejscu wspomnianej dawnej przechowalni bagażu. Przejście podziemne będzie oczywiście prowadzić również na perony i zostanie wyposażone w windy i schody ruchome. Stary tunel zostanie zlikwidowany, rozebrana także zostanie stara kładka. Jej rozbiórka ma następować etapami w trakcie prac w rejonie stacji. Po zdemontowaniu jej część ma służyć jako przeprawa nad Strugiem na osiedlu Biała.

Na przełomie czerwca i lipca rozpoczną się m.in. prace na trzech peronach, które czeka całkowita przebudowa. Zaraz potem ruszy również oczekiwana od lat modernizacja wiaduktu przy ul. Batorego. Starą, niską i wąską konstrukcję zastąpi nowy wiadukt. Będzie wyżej, a jezdnia pod nim zostanie poszerzona, pojawią się też obustronne chodniki i ścieżka rowerowa. Za przebudowę samego wiaduktu odpowiada kolej, natomiast za przebudowę układu drogowego odpowiadać będzie miasto.

Zakończenie całej przebudowy stacji Rzeszów Główny jest planowane na pierwszy kwartał 2021 r. Oddzielną inwestycją prowadzoną przez PKP S.A. będzie przebudowa samego budynku dworca. Zadaniem miasta będzie natomiast przebudowa placu przez dworcem.

Tomasz Wrzesiński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4