Dąb przy ul. Fredry uratowany. Po protestach miasto ma zmienić projekt ronda

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 17 czerwca 2019

Dąb przy ul. Fredry. Widoczne skrzyżowanie w rejonie ZUS ma zostać przebudowane. Planowane jest tu rondo
Fot. Karol Woliński

Dąb przy ul. Fredry, który miał zostać wycięty w ramach przebudowy skrzyżowania ulic Batorego, Fredry, Głowackiego i Siemiradzkiego, zostanie uratowany. Wszystko dzięki inicjatywie mieszkańców Rzeszowa, którzy podjęli akcję protestacyjną przeciwko wycince około 200-letniego drzewa, które kolidowało z projektem ronda.

Przypomnijmy, że w piątek pod zagrożonym wycinką drzewem rozpoczęto zbieranie podpisów pod petycją w sprawie uratowania dębu. Podpisy pod petycją zbierały dwie panie mieszkające w okolicy - Irena Paterek i Irena Cymbalista, które opowiadały historię tego drzewa i stanowczo sprzeciwiały się ścinaniu dębu. Petycja miała w tym tygodniu trafić do władz miasta. Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie w piątek zapewniał, że decyzja o ścięciu dębu nie jest ostateczna, i że jest możliwość zmian w projekcie, jednak na razie w ratuszu czekają na wpłynięcie petycji mieszkańców. W poniedziałek okazało się jednak, że wpłynięcie petycji do ratusza nie będzie konieczne i decyzję o uratowaniu drzewa już podjęto, co potwierdził nam Andrzej Świder, dyrektor MZD.

- Tak mogę potwierdzić, że dokonamy zmian w projekcie tej inwestycji, tak aby pozostawić drzewo w obecnym miejscu - powiedział nam dyrektor Andrzej Świder.

Zgodnie z pierwotnym projektem dąb znajduje się w miejscu, gdzie w ramach planowanej inwestycji drogowej znalazłby się chodnik otaczający duże rondo drogowe. Według Andrzeja Świdra korekty w projekcie nie będą wymagały drastycznych posunięć i będą dotyczyły lekkiego przesunięcia chodnika, tak aby zachować drzewo.

Do poniedziałku udało się zebrać już kilkaset podpisów pod wspomnianą petycją. Kolejne kilkaset osób wsparło podobną petycje w internecie. Inicjatorki obrony dębu nie rezygnują jednak z przekazania petycji do ratusza.

Przebudowa skrzyżowania ulic Batorego, Fredry, Głowackiego i Siemiradzkiego wraz z modernizacją układu drogowego w tej okolicy jest związana z realizacją przebudowy wiaduktu kolejowego przy ul. Batorego, którą od lipca mają rozpocząć PKP Polskie Linie Kolejowe. Miasto w ramach remontu odpowiada za realizację inwestycji drogowych w tym rejonie.

Wokul

Dotychczasowy projekt budowy ronda. Strzałka wskazuje lokalizację dębu, który koliduje z planowanym chodnikiem otaczającym rondo
Fot. Materiały mieszkańców

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4