Plenerowy spektakl „Calineczka” w sobotni wieczór przy fontannie multimedialnej

KATEGORIA: KULTURA / 22 czerwca 2019

Fot. Teatr Maska

Teatr Maska w Rzeszowie kończy sezon 2018/2019 podczas Festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2019 wyjątkowym, plenerowym pokazem spektaklu „Calineczka” w reżyserii Daniela Arbaczewskiego, ze scenografią Dariusza Panasa, muzyką Huberta Pyrgiesa i choreografią Marty Bury.

Spektakl „Calineczka” zostanie zaprezentowany w zupełnie nowej odsłonie w Rzeszowie w sobotę 22 czerwca o godz. 20.30 przy fontannie multimedialnej. Muzykę autorstwa Huberta Pyrgiesa wykona zespół wokalny złożony z wokalistów i beatboxerów z trzech krajów Partnerstwa Wschodniego (Polska, Ukraina, Bułgaria), w składzie:

- Adriana Plamenova Nikolova vel. Pe4enkata (Sofia, Bułgaria) - aktualna mistrzyni świata w beatboxie. Mimo młodego wieku zdobyła już bardzo duże doświadczenie sceniczne na całym Świecie. W swojej twórczości łączy słowiańskie melodie z beatboxem, śpiewem operowym oraz wykorzystuje elektroniczne efekty.

- Volodymyr Pankiv (Drohobycz, Ukraina) - solista Opery Krakowskiej. Bas/baryton.

- Jan „Elf” Czerwiński (Gdańsk, Polska) - mistrz Polski w beatboxie 2018 (kategoria „Loopstation”). Tworzy pełne kompozycje z użyciem wyłącznie Loop Station i własnego głosu.

- Hubert Pyrgies (Lublin, Polska) - kompozytor, wokalista. Lider zespołów „Chonabibe” oraz „Bajki o dorosłych”.

Muzyka wykonana będzie techniką a capella i beatbox z wykorzystaniem partii instrumentalnych (dzwonki harmoniczne, perkusjonalia, syntezatory). Muzyka ta będzie doskonale komponować się ze spektaklem „Calineczka”, wymyślonym przez reżysera jako zabawa formą, ruchem i dźwiękiem, tworzonym na żywo na scenie.

- Historia „Calineczki” - często jedna z pierwszych baśni, które rodzice opowiadają swoim dzieciom, jest bogata w przygody, zdziwienia i zachwyty nad światem w makro i mikro skali. Spektakl, tak jak i baśń, która była inspiracją do jego powstania, ukazuje świat z perspektywy małego dziecka, dla którego wszystko wokół jest ogromne, nowe i intrygujące, ale przez swój ogrom czasem także straszne. Twórcy spektaklu, aby oddać skalę otaczającego Calineczkę świata, postawili na wykorzystanie ciekawych, wielkich form, które dzięki aktorom zaczynają tworzyć sceniczną rzeczywistość. Ukazując widzom – także tym dorosłym – rzeczywistość widzianą oczyma malca, stawiają na te środki teatralnego wyrazu, które są odbierane najmocniej przez dzieci. Przedstawienie odchodzi od tekstu, komunikując się z widzami za pomocą obrazów. Dzięki współpracy wszystkich twórców przedstawienia widzowie otrzymują barwne, żywiołowe i pobudzające wyobraźnię widowisko - zapowiadają organizatorzy.

W spektaklu zagrają aktorzy rzeszowskiego Teatru „Maska”: Malwina Kajetańczyk, Ewa Mrówczyńska, Kamila Olszewska, Henryk Hryniewicki, Tomasz Kuliberda, Robert Luszowski i Andrzej Piecuch.

Red.

Fot. Teatr Maska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4