W Rzeszowie zakończył się kongres „Nauka w służbie Życiu”

KATEGORIA: ZDROWIE / 23 czerwca 2019

Dziesiątki prelegentów z całego świata – w tym naukowcy, lekarze, działacze organizacji pro-life, księża, a także samorządowcy – debatowali w Rzeszowie na kongresie poświęconym aktualnym osiągnięciom medycznym w kontekście ochrony ludzkiego życia. Sobota, 22 czerwca była drugim i ostatnim dniem kongresu. Spotkanie miało charakter otwartych sesji naukowych. Prelegenci, którymi byli specjaliści z różnych dziedzin, dzielili się swoimi doświadczeniami, wiedzą, a także przemyśleniami na temat etycznej strony nauki, opieki – szczególnie tej nad matką i dzieckiem, a także godności ludzkiego życia.

- We współczesnym świecie nauka ma bardzo duże znaczenie, także dla naszego zdrowia i życia. Dzięki niej mniej cierpimy, jesteśmy lepiej, szybciej diagnozowani, skuteczniej leczeni, ale osiągnięcia naukowe wykorzystywane są też często do nieetycznych działań. Na tym kongresie rozmawiamy o etycznej stronie wykorzystania nauki dla dobra ludzkości, dla dobra człowieka – podkreślał Stanisław Kruczek, odpowiedzialny w zarządzie województwa za kwestie ochrony zdrowia.

Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Samorząd Województwa Podkarpackiego był współorganizatorem kongresu razem z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, Uniwersytetem Rzeszowskim oraz Fundacją ŻYCIU TAK. Partnerami wydarzenia byli Matercare International oraz Stowarzyszenie Polskich Lekarzy Katolickich.

Prezes Fundacji „Życiu TAK” prof. Bogdan Chazan podkreślał, że bardzo cieszy go przebieg dwudniowych debat, ich merytoryka, ale także szczególna atmosfera kongresu i niezwykle życzliwe przyjęcie gości z całego świata na Podkarpaciu.

Profesor Bogdan Chazan
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

- Jestem bardzo zadowolony, co więcej jestem bardzo szczęśliwy, z wielu powodów. Udało nam się zrealizować program, pogłębić wiele zagadnień w wymiarze naukowym. Ważny jest także aspekt duchowy, emocjonalny tego spotkania. Widać było w twarzach uczestników, że wszyscy bardzo głęboko przeżywamy tę możliwość bycia razem i dyskutowania o sprawach ważnych w sposób spokojny, rozumny, przeniknięty wspólną ideą - mówił prof. Bogdan Chazan podsumowując kongres.

Profesor Chazan zaznaczył też, że kongres miał za zadanie uwypuklić rolę nauki, która odeszła od swoich humanistycznych celów. Z kolei ksiądz profesor Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jeden z prelegentów, podkreślił, że Podkarpacie jest szczególnym regionem, w którym takie wydarzenie mogło się odbyć, gdyż jest tu przychylność i rozumienie dla kultury pro-life.

- Jest przyjęcie z wielką sympatią wszystkich uczestników, którzy reprezentują naukę i są też słuchacze, którzy są zainteresowani tym, co ci naukowcy mówią. To jest ogromne umocnienie dla ludzi ze świata nauki, którzy często żyją i funkcjonują w otoczeniu różnych instytucji, miejsc pracy, gdzie jest kultura przeciwna życiu, kultura śmierci. Pokazujemy też na tym kongresie, że naukę można uprawiać w różny sposób i zabobonem jest myślenie, że nowoczesność oznacza bycie zwolennikiem aborcji, eutanazji i innych podobnych rzeczy – tłumaczył ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Celem Kongresu było poszerzenie wiedzy medycznej i udoskonalenie podejścia do człowieka cierpiącego, integracja wiary z praktyczną realizacją powołania w duchu filozofii chrześcijańskiej, promocja godności człowieka i jego praw, obrona wolności sumienia zawodów medycznych i pacjentów oraz umocnienie duchowe chorych i tych, którzy troszczą się o zdrowie i życie innych.

W debatach i spotkaniach uczestniczyło kilkaset osób, w tym goście-prelegenci z 14 państw w tym Nowej Zelandii, Australii, USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Rumuni i Włoch.

Patronat honorowy nas wydarzeniem objęli Ministerstwo Zdrowia, arcybiskup przemyski Adam Szal oraz biskup rzeszowski Jan Wątroba.

TUTAJ nasza relacja z pierwszego dnia kongresu.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Portal Informacji i Opinii CzytajRzeszów.pl.

Red.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4