Rzeszów po II Marszu Równości. Obyło się bez większych incydentów

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 23 czerwca 2019

Wiele osób uczestniczących w marszach oraz tych, którzy przyglądali się wszystkim manifestacjom z uznaniem wypowiadali się pracy policji.
Fot. Sebastian Stankiewicz

Jak podaje rzeszowska policja około 400 osób wzięło udział w II Marszu Równości organizowanym w sobotę w Rzeszowie. Na szczęście przejście osób biorących udział w manifestacji środowisk LGBT przebiegło bezpiecznie i nie odnotowano większych incydentów w związku z równoczesnym przebiegiem kontrmanifestacji środowisk prawicowych. Obserwatorzy wydarzeń mogli odnieść wrażenie, że liczba policjantów rozgraniczających manifestacje mogła prawie dorównywać liczbie protestujących.

Przypomnijmy, że zakaz organizacji marszu oraz 29 innych manifestacji organizowanych przez przedstawicieli prawicy, ogłosił początkiem czerwca prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Sąd Okręgowy w Rzeszowie w związku z odwołaniem od zakazu, złożonym przez organizatorów marszu, uchylił jednak decyzję prezydenta. Ratusz nie zdecydował się na odwołanie od decyzji sądu i w takim przypadku pewne było, że marsz wraz z kontrmanifestacjami się odbędzie.

Jak poinformował nas oficer prasowy rzeszowskiej komendy policji w Rzeszowie nadkomisarz Adam Szeląg, przebieg manifestacji był cały czas pod kontrolą policji.

- Tuż przed rozpoczęciem marszu, w okolicach Mostu Narutowicza 30 zamaskowanych osób obrzuciło uczestników marszu jajkami, jednak widząc policjantów rozpoczęli ucieczkę. Podobna sytuacja miała miejsce na Placu Wolności, gdzie w ruch również poszły jajka. Nie mamy jednak zgłoszeń mówiących o uderzeniu któregokolwiek z uczestników manifestacji - powiedział nam nadkomisarz Adam Szeląg.

Plac Wolności był newralgicznym punktem na trasie Marszu Równości. Tam manifestacja środowisk LBGT minęła się z manifestacją środowisk prawicowych. Policja była przygotowana na taką okoliczność i dzięki dobremu zabezpieczeniu poza rzuconymi jajkami nie doszło do poważniejszej konfrontacji.

Według informacji z godzin wieczornych dnia wczorajszego podanej nam przez oficera prasowego policji w Rzeszowie w związku z organizacją sobotniego marszu równości i innych manifestacji, wylegitymowano 28 osób. Jedna osoba została zatrzymana w związku z zarzutem naruszenia nietykalności policjantów w okolicach Placu Wolności. Te liczby mogą się jednak zmienić, ponieważ informacje na temat incydentów jeszcze spływają. Pełną informację ze strony policji dotyczącą sobotnich wydarzeń będzie można poznać prawdopodobnie w poniedziałek.

Wokul

Fotorelacja: Sebastian Stankiewicz

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4