Powstanie kolejne osiedle – Zawiszy Czarnego. Jest zgoda radnych Rzeszowa

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 11 lipca 2019

Tereny nowego osiedla Zawiszy Czarnego, widziane z lotu ptaka
Fot. Google Maps

Na mapie Rzeszowa wkrótce pojawi się nowe osiedle – Zawiszy Czarnego, wyodrębnione z terenów osiedli Dąbrowskiego i Staroniwa. Na ostatniej sesji uchwałę w tej sprawie przyjęli radni Rzeszowa. Wejdzie ona w życie w ciągu 14 dni po opublikowaniu.

Sprawa powołania nowego osiedla obejmującego głównie tereny w rejonie ul. Zawiszy Czarnego i Architektów, potocznie nazywane osiedlem Architektów radni zajmowali się już w ubiegłym roku. Od kilku lat w tym rejonie powstaje wysoka zabudowa mieszkaniowa i mieszka tam już ponad 4 tys. mieszkańców. Osiedle Zawiszy Czarnego obejmie też tereny po drugiej stronie ul. Podkarpackiej w rejonie ul. Rymanowskiej, gdzie również w ostatnich latach rozwinęło się budownictwo mieszkaniowe. Pierwotna uchwała łączyła kwestię nowego osiedla z propozycją połączenia osiedla Dąbrowskiego i Piastów, jednak ponieważ wzbudzało to kontrowersje odstąpiono od niej.

W końcu na początku br. radni zgodzili się na przeprowadzenie konsultacji w sprawie wyodrębnienia nowego osiedla. Odbyły się one końcem czerwca. Na 165 osób biorących w nich udział, 154 opowiedziało się za zmianą granic. Teraz zaakceptowali ją formalnie radni.

Osiedle Zawiszy Czarnego otrzyma numer porządkowy XXXIII i obejmie następujące ulice: Przemysłową, Magazynową, Podgórską, Solidarności, Architektów, Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty, Rymanowską, Bieszczadzką, Połonińską, Matuszczaka, Boya-Żeleńskiego (numery nieparzyste od 21 do końca i parzyste od 16 do końca), Dąbrowskiego (numery nieparzyste od 91 do końca i parzyste od 64 do końca), al. Batalionów Chłopskich (numery nieparzyste od 1 do 9), Zawiszy Czarnego (numery nieparzyste od 1 do 73 i numery parzyste od 2 do 68a – do końca literowych oznaczeń alfabetycznych), Podkarpacką (numery nieparzyste od 1 do 73 i parzyste od 2 do 28) oraz Wetlińską (numery nieparzyste i parzyste od 2 do 12).

Po uprawomocnieniu się uchwały powołującej osiedle Zawiszy Czarnego, kolejnym krokiem będzie powołanie rady nowego osiedla.

Red.

Teren osiedla Zawiszy Czarnego zostanie wydzielony z osiedli Dąbrowskiego i Staroniwa - zakreślono go na niebiesko
Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4