Polonusi zjeżdżają do Rzeszowa. W piątek początek festiwalu

KATEGORIA: KULTURA / 17 lipca 2019

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Już w piątek, 19 lipca rozpocznie się XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2019. W tym roku festiwal obchodzi swój okrągły, 50 jubileusz. Dlatego tegoroczna impreza odbywa się nie trzy, ale już dwa lata po ostatnim festiwalu (2017 r.). Aktualnie do stolicy Podkarpacia zjeżdżają przedstawiciele zespołów polonijnych z całego świata.

W tegorocznej edycji festiwalu wezmą udział 33 zespoły z Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy. Łącznie z 12 krajów przyjedzie na Podkarpacie ponad tysiąc osób – członków zespołów i osób towarzyszących. Najwięcej chętnych było ze Stanów Zjednoczonych – skąd zgłosiło się aż 11 polonijnych zespołów.

Festiwal rozpocznie się tradycyjnym korowodem i koncertem powitalnym – „Rzeszów wita Polonię”. Gwiazdą podczas piątkowego otwarcia będzie piosenkarka Halina Młynkowa, która jako dziecko śpiewała już na tym festiwalu. Wśród atrakcji tegorocznej edycji będzie też Bal Jubileuszowy dla uczestników festiwalu, jarmark festiwalowy, wystawy i wiele innych wydarzeń.

W środę na terenie miasteczka Politechniki Rzeszowskiej, gdzie tak jak zwykle będą zakwaterowane zespoły biorące udział w festiwalu, odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu wydarzeniu.

- Festiwal jest ukierunkowany na promocję Podkarpacia bo ponad 30 koncertów odbędzie się w różnych miastach regionu, jak chociażby w: Krośnie, Ropczycach, Nowej Dębie, Iwoniczy Zdroju, Przemyślu, Lubaczowie, Stalowej Woli, Leżajsku, czy w Dębicy. Zespoły chcą jeździć, chcą poznawać region i ludzi, dlatego trzeba im pokazywać piękno całego Podkarpacia i umożliwić kompleksowe spojrzenie na nasze województwo – powiedział Marek Jastrzębski, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie zaangażowanego w organizację festiwalu z ramienia samorządu województwa.

Z okazji 50-lecia festiwalu ukaże się album przedstawiający jego historię i dorobek. Planowana jest także konferencja naukowa na temat roli folkloru i festiwali rzeszowskich w kształtowaniu zainteresowań kulturą polską młodego pokolenia Polonii i Polaków poza granicami kraju. Podczas uroczystego, walnego zebrania rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wręczone zostaną jubileuszowe pamiątki i wyróżnienia.

Jednym z ważniejszych elementów festiwalu będzie koncert galowy, na którym pojawią się nawiązania do przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

W dotychczasowych 17-stu edycjach festiwalu wzięło udział łącznie 607 zespołów z 24 krajów, z pięciu kontynentów. A najliczniejsze festiwale odbywały się w latach 80-tych. W roku 1980 i 1986 w imprezie uczestniczyło po 45 zespołów.

Organizatorem festiwalu jest rzeszowski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Wydarzenie ma dofinansowanie Senatu RP, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Rzeszowa. Samorząd województwa włącza się ponadto w organizację poprzez zaangażowanie Wojewódzkiego Domu Kultury i departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4