Rozbiorą kładkę: trafi nad Strug i na Staroniwę. Ale tory przejdziemy dołem

KATEGORIA: INWESTYCJE / 17 lipca 2019

 

Kładka wciąż umożliwia dojście aż do ulicy Kochanowskiego. Trzeba też z niej skorzystać chcąc dostać się do peronu 3.
Fot. Paweł Bialic

Trwa przebudowa stacji kolejowej Rzeszów Główny. Od przełomu czerwca i lipca prace koncentrują się w centralnej części stacji. Inwestycja o wartości 205 mln zł prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe oznacza także pewne niedogodności dla podróżnych.

Jak już informowaliśmy TUTAJ, z ruchu pociągów wyłączono peron 1 i 2, a podróżni mogą korzystać z peronu 3 i tymczasowego peronu 4, do którego dojście prowadzi od budynku dworca i peronu 1. Od tego czasu organizacja ruchu pasażerów w obrębie stacji uległa nieco zmianie.

Przejście na peron 3 możliwe jest obecnie kładką, z której należy zejść schodami na peron 2. Następnie wyznaczono ogrodzone przejście prowadzące do końca peronu 2, dalej przez tory aż do peronu 3. Ponieważ przejście na peron zajmuje więcej czasu, udając się w podróż pociągiem warto wybrać się na dworzec nieco wcześniej.

Kładka tak jak do tej pory nadal umożliwia dojście aż do ulicy Kochanowskiego. Natomiast z eksploatacji wyłączono już stare przejście podziemne.

Wbrew informacjom niektórych mediów, faktyczny demontaż ponad 100-letniej kładki jeszcze się nie rozpoczął. Na razie rozebrano tylko jedne ze schodów prowadzących z kładki na peron 2 (te od strony prowadzonych robót). Prawdą jest jednak, że stopniowa rozbiórka konstrukcji to tylko kwestia czasu. Jedne z jej podpór znajdują się w miejscu gdzie będzie przebiegać nowe przejście podziemne łączące plac Dworcowy z ul. Kochanowskiego. Nie da się zatem utrzymać całej konstrukcji aż do momentu oddania nowego tunelu (który będzie przebiegał nieco na zachód od obecnego).

O zachowanie kładki zabiegali społecznicy, którzy zebrali półtora tysiąca podpisów o jej zachowanie. Kładka zostanie jednak rozebrana, ale nie będzie niszczona. Według wcześniejszych zapowiedzi kolei kładka miała zostać podzielona na dwa fragmenty. Jedne miał trafić w dawne miejsce przy zakończeniu ul. Grunwaldzkiej i prowadzić nad torami do ul. Sienkiewicza, drugi w okolice stacji Rzeszów Staroniwa łącząc ul. Wyspiańskiego z ul. Pułaskiego.

Później te plany się zmieniły. Podawano, że niektóre fragmenty kładki trafią na południe Rzeszowa nad rzekę Strug, a los pozostałych nie jest jeszcze ustalony. Miłośników i pasjonatów kolei najbardziej martwiło, że żaden z elementów kładki nie pozostanie w swoim naturalnym, a więc kolejowym otoczeniu. Najnowsze informacje płynące z PKP PLK zdają się temu zaprzeczać. Gdzie więc docelowo pojawią się fragmenty kładki?

- Jedno przęsło na przekroczeniu rzeki Strug na połączeniu ulicy Miłosza i Doliny Strugu, jedno przęsło na przekroczeniu rzeki Strug w ciągu ulicy Jachowicza, Podmiejskiej, Koło i trzy przęsła w rejonie stacji kolejowej Rzeszów Staroniwa na połączeniu ulicy Pułaskiego i Wyspiańskiego - wylicza nam Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK, cytując informację uzyskaną z zespołu projektowego.

Tak więc przynajmniej część kładki znajdzie się w rejonie stacji kolejowej o co zabiegali jej obrońcy.

Obawy miłośników o losy kładki to jedno. Mieszkańców osiedla 1000-lecia bardziej niepokoiła wizja odcięcia od świata, gdy kładka zostanie rozebrana, a nowe przejście podziemne nie będzie jeszcze gotowe. PKP PLK ma jednak dla nich dobrą wiadomość.

- Cały harmonogram prac zakłada utrzymanie ciągłości ruchu pieszego - wyjaśnia przedstawiciel kolejowej spółki.

Najpierw mają być zatem zdemontowane dwa przęsła kładki i w zamian mieszkańcy będą pokonywać tę część trasy w poziomie terenu. Gdy rozebrana zostanie kolejna część kładki to cała trasa od placu Dworcowego do ul. Kochanowskiego będzie prowadziła dołem, albo nawet w tym czasie będzie już można przejść nowym przejściem podziemnym.

- Tak długo jak się da utrzymać przejście choćby fragmentem kładki to będzie to zrobione - zapewnia Piotr Hamarnik.

Cała przebudowa stacji Rzeszów Główny ma zakończyć się w 2021 r.

Red.

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4