Co z centrum lekkiej atletyki Resovii? Na razie trzeba poprawić projekt

KATEGORIA: INWESTYCJE / 18 lipca 2019

Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego
Fot. Materiały klubu Resovia

W lutym informowaliśmy, że poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba z PiS i minister sportu i turystyki Witold Bańka doprowadzili do długo oczekiwanego w Rzeszowie porozumienia w sprawie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego przy stadionie Resovii. Od tamtej pory minęło kilka miesięcy. Jak wygląda sprawa budowy centrum w tej chwili?

Przypomnijmy, że budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego na stadionie Resovii przy ul. Wyspiańskiego, to długo wyczekiwana inwestycja przez zawodników, trenerów sekcji lekkoatletycznej CWKS Resovia oraz samych mieszkańców Rzeszowa. Warunki do trenowania na obecnym obiekcie są dosyć trudne, a mimo to zawodnicy sekcji lekkoatletycznej klubu, osiągają bardzo dobre rezultaty, czego przykładem mogą być tutaj zeszłoroczne wyniki Anny Sabat, która zajęła m.in. 5 miejsce podczas Mistrzostw Europy w biegu na 800 metrów, które odbywały się w Berlinie. Dobrze radzą sobie również młodzieżowcy, którzy w zawodach krajowych oraz międzynarodowych zajmują wysokie lokaty.

- To, że nasi zawodnicy osiągają tak dobre wyniki przy takich warunkach, to dowód świetnej pracy naszych trenerów. Nasza bieżnia nie nadaje się już do organizacji zawodów, ponieważ jest tak zużyta, że powstają wyrwy w tartanie – to pokazuje skalę problemu, dlatego uważamy, że jak najszybsza realizacja budowy centrum jest konieczna i miasto, które odpowiada za proces inwestycyjny, powinno podjąć pilne działania - mówi nam prezes CWKS Resovii Rzeszów, Aleksander Bentkowski.

Koncepcja realizacji PCL Resovia jest już od dawna gotowa, powstał również projekt inwestycji, jednak podjęcie dalszych działań inwestycyjnych przez długi czas było wstrzymane na skutek braku porozumienia, co do sfinansowania kompleksu. Koszy inwestycji miały zostać pokryte z budżetu miasta Rzeszowa, samorządu województwa podkarpackiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pierwotnie zakładano, że koszt budowy centrum może wynieść około 32 mln zł. Miasto i samorząd województwa deklarowały po 8 milionów zł, natomiast pozostała połowa miała spaść na barki ministerstwa, które jednak nie mogło znaleźć potrzebnych środków finansowych tę inwestycję w Rzeszowie. Część pieniędzy znalazła się po wstrzymaniu się przez ratusz z przebudową Hali Podpromie, na którą Rzeszów miał otrzymać dotację w wysokości 10 mln zł.

Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego
Fot. Materiały klubu Resovia

Także w lutym 2019 r. oficjalnie potwierdzono, że pieniądze z Podpromia zostaną przekazane na PCL, co spowodowało, że proces inwestycyjny wreszcie miał ruszyć. Pozostałe 6 mln mają zostać wygospodarowane przez ministerstwo w następnych latach. Jak dowiedzieliśmy się w rzeszowskim ratuszu, jeszcze w lipcu mają zostać podjęte prace związane z poprawieniem już nieaktualnego projektu inwestycji.

- Jeszcze w tym miesiącu chcemy rozpocząć postępowanie w sprawie poprawienia stworzonego kilka lat temu projektu. Będzie to realizowane prawdopodobnie przez wykonawcę pierwotnej wersji projektu - mówi rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki.

Po aktualizacji projektu, co może potrwać zdaniem rzecznika prezydenta kilka miesięcy, zostanie ogłoszony kolejny przetarg, tym razem już na budowę centrum. Władze miasta zakładają, że stanie się to prawdopodobnie już w 2020 roku. Sama budowa ma potrwać około 2 lata, więc pierwszych sportowców szlifujących swój talent na nowym obiekcie przy ul. Wyspiańskiego można będzie zobaczyć najwcześniej w 2022 roku.

Budowa jak wcześniej zapowiadano, ma zostać podzielona na dwa etapy. W pierwszym z nich mają powstać trybuny wokół boiska, zaplecze dla sportowców pod trybuną oraz bieżnia rozbiegowa. W drugiej części inwestycji zakłada się budowę krytych torów łuczniczych, hali widowiskowej oraz zwiększenie pojemności trybun do 16 tys. miejsc siedzących.

Na gruntowny remont czekają również inne sekcje sportowe Resovii w tym oczywiście sekcja piłkarska która występuje obecnie w II lidze. W tamtym sezonie piłkarze Apklan Resovii występowali na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej, ponieważ na rozgrywanie meczów przy ul. Wyspiańskiego, klub nie otrzymał licencji. Może się to zmienić od następnego sezonu w związku z zapoczątkowaną w maju akcją #CzasWracaćDoDomu, dzięki której kibice drużyny mogli wesprzeć finansowo klub, tak aby przeprowadzić konieczne remonty.

Prezes CWKS Resovii Aleksander Bentkowski ma nadzieję, że poprawianie pierwotnego projektu PCL nie zajmie zbyt dużo czasu i proces inwestycyjny nabierze jeszcze większego tempa. Jak zapewnia, klub zrobił ze swojej strony już wszystko, aby przygotować inwestycję, włącznie z gotowością przekazania działek pod realizację budowy centrum. Wszystko zależy teraz od sprawności działań władz miasta, które odpowiadają za realizację budowy kompleksu.

Wokul

Stadion Resovii
Fot. Paweł Bialic

Stadion Resovii
Fot. Paweł Bialic

Stadion Resovii
Fot. Paweł Bialic

Stadion Resovii
Fot. Paweł Bialic

Stadion Resovii
Fot. Paweł Bialic

Stadion Resovii
Fot. Paweł Bialic

Stadion Resovii
Fot. Paweł Bialic

Stadion Resovii
Fot. Paweł Bialic

Stadion Resovii
Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4