Cokół pomnika Piłsudskiego będzie oddany do końca lipca. Rzeźba już gotowa

KATEGORIA: INWESTYCJE / 19 lipca 2019

Fot. Karol Woliński

Na placu Wolności trwają zaawansowane prace związane z budową cokołu, na którym ma stanąć pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Planowy termin zakończenia prac był wyznaczony na koniec czerwca. Jak się jednak okazuje, w związku z wysokimi temperaturami w zeszłym miesiącu, wykonawca nie mógł przeprowadzić części robót związanych z montażem płyt na cokole, dlatego nieznacznie się one przedłużą. Jest na to zgoda miasta.

- Prace budowlane mają zostać zakończone pod koniec lipca - potwierdza Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Przystosowanie terenu na placu Wolności pod postawienie pomnika ma kosztować 682 tys. zł, z czego 200 tys. zł pochodzi od samorządu województwa podkarpackiego, a reszta tej kwoty czyli 482 tys. zł, zostanie wyłożona z budżetu miasta. Stworzenie samej rzeźby ukazującej Józefa Piłsudskiego na koniu, razem z transportem do Rzeszowa będzie kosztowało 250 tys. zł. Za pokrycie tych kosztów będzie odpowiedzialny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, który prowadził w tej sprawie zbiórkę pieniędzy. Pod koniec maja, Dariusz Zięba, prezes zarządu komitetu wyrażał nadzieję, że cała kwota będzie zebrana już w czerwcu. W tym momencie sporządzana jest analiza i podsumowanie zbierania funduszy.

- Sama rzeźba marszałka jest już praktycznie gotowa i w ciągu dwóch tygodni ma zostać przetransportowana do Rzeszowa - mówi nam Dariusz Zięba, który poinformował, że pomnik będzie jeszcze podlegał ocenie przedstawicieli Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Mimo, że prace związane z budową cokołu i przygotowania terenu placu Wolności mają zakończyć się końcem lipca, a sama rzeźba niedługo przyjedzie do Rzeszowa, komitet chce aby uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w Święto Niepodległości czyli 11 listopada.

- Zależy nam na tym aby zrobić to w sposób godny i uroczysty, tak aby odsłonięciu towarzyszyło inne ważne dla Polaków wydarzenie – twierdzi Dariusz Zięba.

Fot. Karol Woliński

Przypomnijmy, że rzeźbę jaka stanie na cokole na placu Wolności zaprojektował prof. Władysław Dudek z Krakowa. Konne przedstawienie Marszałka Józefa Piłsudskiego ma mieć 4,8 metra wysokości. Z kolei cokół ma mieć 3,5 metra.

Pierwotnie pomnik Józefa Piłsudskiego miał zostać odsłonięty na placu Wolności 11 listopada 2018 roku, na obchody stulecia odzyskania niepodległości. Na przeszkodzie stanęły zawirowania związanie z ustalaniem szczegółowej lokalizacji pomnika i sporami w łonie Rady Miasta Rzeszowa. W pewnym momencie część radnych zaczęła w ogóle kwestionować pomysł budowy monumentu i ostateczną decyzję w tej sprawie podjęto dopiero w sierpniu ubiegłego roku. Później były jeszcze problemy z przetargiem i termin listopadowy stał się nierealny. Dopiero po drugim przetargu i dołożeniu przez miasto 150 tys. zł do wysokości złożonej przez wykonawcę oferty, w lutym br. podpisano z nim umowę.

Wokul

Wizualizacja pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności
Fot. Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4