Przeżyjmy to jeszcze raz! FOTO i FILM z korowodu POLONUSÓW w Rzeszowie

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 20 lipca 2019

Fot. Paweł Bialic

W piątek, 19 lipca ulicami Rzeszowa przeszedł barwny korowód roztańczonych i rozśpiewanych polonusów. Tak rozpoczął się w naszym mieście XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Mieszkańcy Rzeszowa przywitali 33 zespoły z 12 krajów świata: Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy. Nasi rodacy przyjechali na Podkarpacie, żeby zaprezentować tu swoje umiejętności wokalne i taneczne. Na rzeszowskim rynku przywitani zostali przez władze województwa i miasta - marszałka Władysława Ortyla i prezydenta Tadeusza Ferenca oraz wicemarszałek Ewę Draus, członka zarządu Stanisława Kruczka, przewodniczącego sejmiku Jerzego Cyprysi, a także prezesa rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i zagranicznych gości.

Swoje słowa przywitania, za pośrednictwem marszałka Ortyla, skierował do zgromadzonych na rzeszowskim rynku przedstawicieli Polonii również Prezydent RP Andrzej Duda, który swoim patronatem honorowym objął XVIII edycję tego festiwalu:

- …W szczególnym czasie narodowych obchodów 100. Rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, z wyrazami uznania dla organizatorów […], za przygotowanie kolejnej edycji cennego przedsięwzięcia, które przywołuje wielkie tradycje polskiego honoru, przyczynia się do budowania polskiej wspólnoty w kraju i za granicą oraz umacnia wśród Polonii i Polaków zamieszkujących za granicą, poczucia tożsamości narodowej, życzenia artystycznych sukcesów oraz radości i satysfakcji z popularyzowania kultury ojczystej - „mówił” Andrzej Duda Prezydent RP.

Wszyscy uczestnicy tego wzruszającego spotkania mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia z rodakami na stałe mieszkającymi poza granicami Polski, na rzeszowskim rynku tradycyjnie już odśpiewali hymn państwowy oraz hymn Polonii „Marsz, marsz Polonia”. Po oficjalnej ceremonii otwarcia miał miejsce koncert powitalny, pod hasłem: „Rzeszów wita Polonię”. Gwiazdą tego koncertu była Halina Młynkowa, która nie po raz pierwszy wystąpiła przed festiwalową Polonią, już kiedyś śpiewała dla niej w Rzeszowie jako dziecko.

Przez cały weekend, 20 i 21 lipca w Rzeszowie i innych miastach Podkarpacia odbywać się będą koncerty, a w poniedziałek na hali widowiskowej na Podpromiu w Rzeszowie odbędzie się koncert – Folklor Narodów Świata „Z czterech stron…”. W środę odbędzie się Gala Festiwalowa w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym G2A Arena w Jasionce. Tego samego dnia w hali na Podpromiu odbędzie się finałowy koncert festiwalu „Póki my żyjemy”, w ramach którego z okazji jubileuszu 50-lecia festiwalu pojawią się nawiązania do przypadającej w tym roku 200. Rocznicy urodzin Stanisława Moniuszko.

Również w ten weekend: sobotę 20 i niedzielę 21 lipca na rynku w Rzeszowie będzie miał miejsce Jarmark Podkarpacki, na którym będzie można zaopatrzyć się w regionalne wyroby: rękodzieło, rzemiosło artystyczne, sztukę, wydawnictwa regionalne i produkty spożywcze. Z kolei w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei w Rzeszowie można zapoznać się z wystawą „Tak to się zaczęło”, prezentującą archiwalne dokumenty, zdjęcia i pamiątki związane z pierwszą edycją Światowego Festiwalu Polonijnego Zespołów Folklorystycznych z 1969 roku. Byliście, pamiętacie? Jeżeli tak – może znajdziecie się na ówcześnie wykonanych fotografiach? Warto się wybrać z rodziną.

Szczegółowy program festiwalu:

20 VII (sobota) DNI POLONIJNE W WOJEWÓDZTWIE PODKARPACKIM

godz. 13.00 – 21.40 – Występy zespołów polonijnych w Rzeszowie Estrada w Rynku

– Występy zespołów w miastach i gminach województwa

21 VII (niedziela) DNI POLONIJNE W WOJEWÓDZTWIE PODKARPACKIM

godz. 9.00 – Msza św. w intencji Polonii Katedra Rzeszowska

godz. 13.00 – 21.40 – Występy zespołów polonijnych w Rzeszowie Estrada w Rynku

– Występy zespołów w miastach i gminach województwa

22 VII (poniedziałek)

godz. 9.00 - 13.00 – Próby

godz. 19.00 – Koncert Folklor Narodów Świata „Z czterech stron…” Hala Podpromie

23 VII (wtorek) DZIEŃ JUBILEUSZOWY

godz. 9.00 - 18.00 – Próby

godz. 20.00 – 24.00 – Konferencja Folkloru Polonijnego połączona z Galą Jubileuszową

Miejsce: G2A Arena – Centrum Wystawienniczo – Konferencyjne Województwa Podkarpackiego

– Gala Jubileuszowa – spotkanie delegacji zespołów oraz zaproszonych gości z organizatorami festiwali. (Wręczenie pamiątek jubileuszowych i festiwalowych oraz nagród i wyróżnień)

– Spotkanie wszystkich uczestników festiwalu z marszałkiem województwa podkarpackiego oraz bal jubileuszowy

– „Konferencja Folkloru Polonijnego” na temat roli folkloru i festiwali polonijnych w Rzeszowie w kształtowaniu zainteresowań kulturą polską młodego pokolenia Polonii i Polaków poza granicami kraju.

24 VII (środa)

godz. 9.00 – 13.00 – Próby

godz. 19.00 – Koncert Galowy „Póki my żyjemy” Hala Podpromie

25 VII (czwartek) – wyjazdy zespołów

IMPREZY TOWARZYSZĄCE JARMARK PODKARPACKI

Miejsce: Rynek, Termin: 20 i 21 VII (sobota i niedziela), godz. 10.00 – 21.00 '

WYSTĘPY POLSKICH ZESPOŁÓW ARTYSTYCZNYCH

Miejsce: Estrada w Rynku Termin: 19 VII (piątek), godz. 15.00 – 17.00, 19.00

Wystawa „Trochę z przypadku, trochę z potrzeby – 50 lat światowych festiwali polonijnych zespołów folklorystycznych 1969 – 2019” (19 lipca -1 października, Uniwersytet Rzeszowski, al. Rejtana 16c).

Wystawa interdyscyplinarna związana z 50-leciem festiwali polonijnych - „Tak to się zaczęło”. Można ją oglądać przez cały lipiec w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Okrzei 7.

Red.

Fotorelacja: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4