W piątek „Fala” - kolejny film w kinie plenerowym. W ogrodach bernardyńskich

KATEGORIA: KULTURA / 10 sierpnia 2018

Występ zespołu "Siekiera" na festiwalu w Jarocinie w 1984 r.
Fot. Wikimedia Commons

W piątek, 10 sierpnia podczas szóstego pokazu filmowego organizowanego w ramach wakacyjnego kina plenerowego pod nazwą „Polskie drogi do niepodległości” zostanie zaprezentowany film pt. „Fala” z 1986 roku w reżyserii Piotra Łazarkiewicza.

Tym razem będziemy mieli okazję obejrzeć film dokumentalny opowiadający o sławnym niegdyś i obecnie przeżywającym drugą młodość Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie. Film ukazuje dwie perspektywy festiwalu. W pierwszej poznajemy opinie młodzieży biorącej czynny udział w tym wydarzeniu oraz samych wykonawców grających w Jarocinie, natomiast w drugiej perspektywie możemy zobaczyć opinie władz miasta Jarocin oraz organizacji społecznych na temat święta rocka w tym mieście.

Przerywnikami do wypowiedzi są fragmenty koncertów oraz zdjęcia publiczności bawiącej się podczas festiwalu, dzięki którym można poczuć klimat jaki panował podczas tej imprezy, która po raz pierwszy odbyła się w 1970 roku pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych i jest organizowana z przerwą na lata 1995 - 2005, do tej pory. W filmie występują znane postacie polskiej sceny rockowej na czele z Pawłem Kukizem, Tomaszem Lipińskim czy Robertem Gawlińskim.

Film został mocno ocenzurowany, do usuniętych scen należą m.in. wypowiedzi władz miasta Jarocin, występ zespołu Karcer (wokalista paradował podczas koncertu nago) oraz sekwencja, w której na festiwalowym polu namiotowym pojawiają się katoliccy księża. Dopiero w 2005 roku wydano na DVD nieocenzurowaną, odnowioną wersję. (Filmweb)

W ramach cyklu zaprezentowano już film z 1922 r. pt. „Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego, „Pana Tadeusza” z 1999 r. Andrzeja Wajdy, obraz pt. "Niepokonani" z 2010 r. Petera Weira, „Miasto 44” z 2014 r. Jana Komasy, „Niech cię odleci mara” w reżyserii Andrzeja Barańskiego z 1981 r. oraz film pt. „Prognoza pogody” wyreżyserowany przez Antoniego Krauzego z 1981 roku.

Pokaz filmu „Fala” odbędzie się w piątek, 10 sierpnia o godz. 21.00 w ogrodach bernardyńskich w Rzeszowie (ul. Sokoła 8). Wstęp wolny. W przypadku deszczu seans zostanie przeniesiony na parking pod ogrodami.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4