„Opowieści chasydzkie” – spotkanie z prof. Marcinem Wodzińskim w WiMBP

KATEGORIA: KULTURA / 10 marca 2026

Fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z badaczem historii społecznej Żydów w XIX wieku, prof. Marcinem Wodzińskim, pt. „Opowieści chasydzkie”, które odbędzie się 12 marca 2026 r. (czwartek) o godz. 17.00, w Bibliotece przy ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Marcin Wodziński – profesor historii i literatury żydowskiej, kierownik Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Badacz historii społecznej Żydów w XIX wieku, dziejów Żydów na Śląsku oraz żydowskiej kultury materialnej. Autor licznych publikacji.

Chasydyzm to powstały w XVIII w. na południowo-wschodnich kresach I Rzeczpospolitej nurt judaizmu. Ważną rolę wśród członków społeczności chasydzkich odgrywały opowieści dokumentujące codzienność, opisujące cudowności, biograficzne, dworskie, historyczne. Antologia „Opowieści chasydzkie. Antologia”, przygotowana przez Marcina Wodzińskiego i Wojciecha Tworka, obrazuje barwność tego gatunku, zarówno w warstwie treściowej, jak i formalnej, dając czytelnikowi wgląd w jeden z wymiarów również polskiej tradycji.

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Rajsze.

Red.

Fot. WiMBP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4