Cyberbezpieczni bohaterowie na start. Letni semestr DUT rozpoczęty
KATEGORIA: EDUKACJA / 16 marca 2026
W sobotę, 14 marca mury Uniwersytetu Rzeszowskiego ponownie zatętniły energią młodych naukowców podczas inauguracji semestru letniego Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego (DUT). - Projekt, realizowany przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, po raz kolejny otworzył przed dziećmi w wieku od 7 do 12 lat drzwi do fascynującego świata nauki i technologii. Sobotnie spotkanie zapoczątkowało cykl zajęć, których celem jest rozbudzanie ciekawości świata oraz pokazanie, że edukacja może być pasjonującą przygodą pełną interaktywnych doświadczeń - informuje Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji.
Pierwszy wykład w tym semestrze, zatytułowany „CyberMisja: Bezpieczny Bohater w Sieci”, poprowadziła Anna Wójcik, która zabrała studentów w cyfrową podróż pełną ważnych odkryć. - Podczas spotkania młodzi uczestnicy uczyli się, jak mądrze i odpowiedzialnie korzystać z zasobów Internetu. Dowiedzieli się, jacy antybohaterowie mogą czyhać w sieci i w jaki sposób skutecznie chronić przed nimi swoje dane. Prowadząca w przystępny sposób wyjaśniła zjawisko phishingu i nauczyła dzieci rozpoznawać fałszywe wiadomości, przestrzegając przed bezkrytyczną wiarą we wszystko, co pojawia się w sieci - zaznacza Łukasz Szuba. Ważnym elementem wykładu była dyskusja o tym, jak reagować na hejt oraz gdzie szukać pomocy w przypadku napotkania niepokojących treści online. Dzięki praktycznym wskazówkom studenci dowiedzieli się, jak weryfikować prawdziwość informacji w sieci i jak stać się życzliwym oraz świadomym użytkownikiem cyfrowej przestrzeni.
- Inauguracja semestru to także wyjątkowy moment, w którym każdy młody odkrywca oficjalnie staje się częścią akademickiej rodziny. Aby podkreślić przynależność do tej wyjątkowej społeczności, studenci otrzymali wyprawki DUT – prawdziwe symbole naukowej pasji, które pomagają im utożsamić się z misją uniwersytetu. W ich ręce trafiły pamiątkowe zestawy autorskich gadżetów oraz indeksy, w których zbierane pieczątki będą dowodem na kolejne zdobyte szczyty wiedzy. Te wyjątkowe atrybuty sprawiają, że każdy uczestnik może poczuć się pełnoprawnym członkiem elitarnego grona młodych naukowców, dumnie reprezentując barwy DUT nie tylko podczas uniwersyteckich wykładów, ale i w codziennym odkrywaniu zagadek otaczającego nas świata - podkreśla dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”.
Realizacja Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie jest możliwa dzięki wieloletniemu wsparciu partnerów, dla których rozwój edukacyjny najmłodszych jest priorytetem. Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny dzięki wsparciu Partnera Strategicznego - firmy Pratt & Whitney Rzeszów. - Projekt nie mógłby się odbywać w takiej formie bez gościnności i merytorycznego wsparcia Uniwersytetu Rzeszowskiego, na którego terenie odbywają się wszystkie sobotnie spotkania. Wspólne działania fundacji, uczelni oraz partnerów biznesowych pozwalają dzieciom z całego regionu na darmowy dostęp do wysokiej jakości edukacji popularnonaukowej - podsumowuje Łukasz Szuba.
Zajęcia semestru letniego DUT wystartowały w Rzeszowie, Ustrzykach Dolnych i Zarszynie.
Red.