Trwają konsultacje ws. modernizacji Stadionu Miejskiego. Są cztery firmy
KATEGORIA: SPORT / 13 lipca 2026
Nieco opóźnił się proces przeprowadzenia konsultacji rynkowych w sprawie modernizacji Stadionu Miejskiego „STAL” w Rzeszowie. Miasto musiało unieważnić postępowanie w tej sprawie ogłoszone jeszcze wiosną, ponieważ nie zgłosiła się do niego żadna chętna firma. Za drugim razem chęć udziału w konsultacjach zgłosiły cztery podmioty. Już rozpoczęły się pierwsze rozmowy. Ich rezultatem mają być zalecenia dotyczące tego, jak zrealizować inwestycję na stadionie.
Konsultacje rynkowe ws. stadionu
O modernizacji Stadionu Miejskiego w Rzeszowie mówi się od dawna. W ostatnich latach miasto realizowało głównie doraźne inwestycje, które miały spełnienie warunków licencyjnych do organizacji meczów piłkarskich i żużlowych.
W 2024 roku prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiadał dużą inwestycję w postaci kilkukondygnacyjnego obiektu w miejscu obecnego stanowiska dowodzenia, w którym znalazłyby się nowe stanowiska komentatorskie, do tego podesty dla kamer telewizyjnych oraz przestrzeń dla VIP-ów i sponsorów. To miałoby na długie lata rozwiązać dużą część kwestii dotyczących przyznania licencji na rozgrywanie zawodów sportowych na najwyższym poziomie.
Nowy obiekt na razie można podziwiać tylko na wizualizacjach, choć władze miasta zapowiadają, że taka duża inwestycja na ul. Hetmańskiej nadal jest w planach. A o tym jaki będzie jej zakres mają zdecydować konsultacje rynkowe. Udział w nich mieli wziąć przedstawiciele biur projektowych, zarówno polskich i zagranicznych, firm wykonawczych, doradców finansowych, biznesu oraz związków sportowych i klubów. Wynikiem konsultacji miał być audyt obiektu i zalecenia, które wskażą najlepszy sposób realizacji inwestycji i jej finansowania.
Wizualizacja obiektu na trybunie zachodniej Stadionu MiejskiegoFot. K+Architekci/Stal Rzeszów
Konieczna była powtórka
Postępowanie w sprawie konsultacji rynkowych uruchomiono pod koniec kwietnia. W czerwcu okazało się, że zostało ono unieważnione.
- Do udziału w konsultacjach nie zgłosił się żaden podmiot - tłumaczy Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Ratusz szybko ogłosił drugie postępowanie w sprawie przeprowadzenia konsultacji rynkowych dotyczących modernizacji stadionu. Tym razem pojawiło się zainteresowanie.
- Do konsultacji zgłosiły się cztery firmy. Dwie z branży wykonawczej i dwie z branży projektowej. Pierwsze spotkania i rozmowy już się odbyły - zaznacza Gernand.
Przedmiotem konsultacji mają być takie aspekty jak np.: modernizacja/przebudowa parku maszyn, modernizacja/przebudowa trybuny wschodniej wraz z zadaszeniem, lokalizacja dodatkowego wjazdu na stadion, budowa trybuny zachodniej, modernizacja hali sportowej i wiele innych.
Jeśli chodzi o model realizacji inwestycji, to pod uwagę brane są dwa warianty. Pierwszy z nich to formuła „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że najpierw ogłoszone zostanie postępowanie, w ramach którego wybrana zostanie firma, odpowiedzialna za pełny audyt obiektu i koncepcję architektoniczną wraz z opisem funkcjonalno-użytkowym, a następnie kolejne postępowanie, w wyniku którego zostanie wyłoniony wykonawca, którego zadaniem będzie opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja robót budowalnych.
Drugi wariant zakłada postępowanie przetargowe na opracowanie audytu obiektu oraz opracowanie pełnej dokumentacji projektowej. Po zakończeniu procesu projektowania rozpisany będzie drugi przetarg na realizację robót budowlanych w oparciu o tę dokumentację.
- Chcemy poznać opinie fachowców i dowiedzieć się, jak najlepiej zrealizować modernizację, tak by stadion mógł wpisać się w standardy XXI wieku, spełniać warunki licencyjne ze strony różnych sportowych federacji i oczywiście zaspokajać potrzeby kibiców. Liczymy na to, że gotowe zalecenia co do kierunku modernizacji stadionu otrzymamy do końca tego roku - słyszymy w Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Będą podesty pod kamery
Tymczasem na Stadionie Miejskim zrealizowana będzie następna doraźna inwestycja. Chodzi o budowę podestów dla kamer telewizyjnych. Ich wykonanie to kolejny wymóg licencyjny. W planie jest instalacja 4 konstrukcji pod kamery, które znajdą się na liniach bramkowych oraz na liniach 16 metra. Do tego mają powstać dwa podesty dla kamer niezwiązanych trwale z gruntem na linii 5 metra oraz podest na trybunie wschodniej na wysokości linii środkowej boiska.
Przypomnijmy, że ratusz kilka tygodni temu rozstrzygnął przetarg dotyczący dostawy i montażu tego typu podestów. Postępowanie wygrała firma PDD Energy, a miasto za dostawę podestów ma jej zapłacić 873 tys. zł.
- Inwestycja ma być zrealizowana do drugiej połowy września 2026 roku - zaznacza Artur Gernand.
Karol Woliński