Rushmoor miastem partnerskim Rzeszowa. Połączyło nas lotnictwo

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 19 września 2019

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i burmistrz Rushmoor Sue Carter odsłaniają herb tej brytyjskiej gminy na ścianie rzeszowskiego ratusza, gdzie widnieją herby miast partnerskich stolicy Podkarpacia
Fot. Karol Woliński

Od czwartku 19 września 2019 roku Rzeszów i brytyjska gmina Rushmoor (czyt. – Raszmor) w południowo-wschodniej Anglii, która obejmuje 2 bliźniacze miasta – Aldershot i Farnborough o łącznej liczbie około 100 tys. mieszkańców, są oficjalnie miastami partnerskimi.

Fot. Karol Woliński

W uroczystym podpisaniu umowy dotyczącej współpracy udział wzięli przedstawiciele władz Rzeszowa z prezydentem Tadeuszem Ferencem na czele, a także reprezentanci władz brytyjskiego miasta słynącego z silnie rozwiniętego przemysłu lotniczego. I to właśnie lotnictwo jest głównym aspektem, który łączy ze sobą oba miasta.

- Rushmoor jest miastem lotniczym i z całą pewnością współpraca z tym miastem przyniesie korzyści Rzeszowowi i firmom, które tutaj funkcjonują. Technologia w Rushmoor jest bardzo rozwinięta i dzięki tej współpracy będziemy chcieli wprowadzać nowe technologie również w naszym mieście - mówił prezydent Ferenc.

Fot. Karol Woliński

Kontakty z Rushmoor zostały nawiązane w grudniu 2018 r., podczas wizyty przedstawicieli Urzędu Miasta Rzeszowa w tym mieście. W trakcie wizyty odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami lokalnych władz, instytucji przemysłu lotniczego i różnych grup społeczności lokalnej. Zaprezentowano również system szkolnictwa, m.in. nowoczesny obiekt edukacyjny, bliźniaczo podobny do rzeszowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego.

W lutym br. zgodę na nawiązanie współpracy partnerskiej wyraziła Rada Miasta Rzeszowa.

Rzeszów jak wiadomo jest siedzibą i jednym z miast stanowiących Dolinę Lotniczą, czyli największego w Polsce klastra przemysłowego zrzeszającego przedsiębiorstwa zajmujące się przemysłem lotniczym. Z kolei Rushmoor jest uznanym ośrodkiem przemysłu lotniczego z siedzibą lub oddziałami wielu firm lotniczych, m.in. BAE Systems, Gulfstream, Airbus oraz badań lotniczych. W mieście odbywają się międzynarodowe targi lotnicze Farnborough International Airshow, skupiających się na przemyśle lotniczym, zarówno cywilnym, jak i wojskowym, których historia sięga 1932 r. Targi przyciągają każdorazowo ponad 80 tys. zwiedzających z ponad 100 krajów świata.

Farnborough Air Show 2018 gościło 79 spośród 100 czołowych firm branży, a suma zrealizowanych transakcji sięgnęła 192 miliardów dolarów.

Oprócz tego znajduje się tam siedziba ośrodka badań cywilnych katastrof lotniczych, należącego do Brytyjskiego Departamentu Transportu oraz miejscem ulokowania nowoczesnego lotniska biznesowego TAG London Farnborough Airport. W 2010 r. w mieście powstało konsorcjum zajmujące się awioniką do wojskowych statków powietrznych.

- Szczerze wierzę, że międzynarodowa kooperacja i porozumienie pomiędzy Rushmoor i Rzeszowem sprawi stworzenie ścisłych więzi partnerskich. Możemy się od siebie nawzajem wiele nauczyć na polu edukacji i przemysłu lotniczego, co jest dla nas bardzo istotną kwestią - stwierdziła Sue Carter, burmistrz Rushmoor.

Tym samym Rushmoor dołączyło do 13 innych miast partnerskich Rzeszowa.

Wokul

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4